nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. 2022 Yılının En İyi Teknoloji Trendleri

2022 Yılının En İyi Teknoloji Trendleri

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 4 dk okuma süresi
141 0

Dijital alanın diğer tüm alanları geride bıraktığı bir dünyada en son teknolojiler ve yükselen teknolojik trendler her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Aşağıda, kariyerinizde ilerlemek için takip etmeniz ve 2022’den en iyi şekilde yararlanmaya çalışmanız gereken en iyi teknoloji trendlerinin bir listesi bulunmaktadır. Gelin birlikte göz atalım.

1. 5G

Bu özel teknoloji, şimdiye kadar tanıtımdan en iyi payını aldı. Beşinci nesil kablosuz, şu anda en gelişmiş mobil geniş bant teknolojisidir ve Samsung, Apple, QualComm ve Huawei gibi teknoloji devlerinde zaten yer almıştır. Aktif bir tüketici tabanının 6,5 milyardan fazla aboneliğe sahip olduğu bir sektörde (2025 itibariyle) yaklaşık 3 milyar 5G aboneliği bekleyebiliriz (2021 itibariyle). 5G, yalnızca kariyer açısından değil, aynı zamanda düzenli bir tüketicinin bakış açısından da bol miktarda potansiyel sergiliyor. Tüketiciler, diğer faydaların yanı sıra 5G ile gelişmiş mobil veri hızları ve gelişmiş kapsama alanlarını da beklemektedir.

2. Daha Akıllı Cihazlar

Artan bilgi işlem gücü daha akıllı cihazlar oluşturmamızı sağlıyor. Artık akıllı televizyonlarımız, otonom arabalarımız ve daha fazla iş yapmak için insanlarla birlikte çalışabilen akıllı robotlarımız var. Bu akıllı cihazlarımız her geçen gün gelişmekte ve insanlara oldukça büyük katkı sağlamaktadır.

3. Kuantum Bilgisayar

Özel kuantum durumları tarafından verilen bilginin işlenmesi kuantum hesaplamaya yönelik eğilim, makinelerin bilgiyi geleneksel bilgisayarlardan temelde farklı bir şekilde işlemesini sağlar. Kuantum hesaplama tam olarak bize günümüzün modern süper bilgisayarlarından bir trilyon kat daha güçlü hesaplama gücü sağlayacaktır.

4. Verileştirme

Veri, tüm bu trendlerin anahtarıdır. Dünyamızın dijitalleşmesi, elimizin altında çok büyük miktarda veri olduğu anlamına geliyor ve veriler her işletme için en önemli varlık haline gelmiştir. Müşterilerimizi daha iyi anlamak, önemli eğilimleri keşfetmek ve işletmelerimizin nasıl çalıştığına dair bilgiler elde etmek için bu verileri kullanabiliriz.

5. Yapay Zekâ ve Makine Öğrenimi

Şirketler ve araştırmacılar artık tüm verilerini ve hesaplama güçlerini dünyaya gelişmiş yapay zekâ yetenekleri sağlamak için kullanmaktadır. Yapay zekâ dünyasındaki en önemli trendlerden biri makine görüşüdür. Artık bir video veya fotoğraftaki nesneleri görebilen ve tanıyabilen bilgisayarlarımız var ve konuşma algılama da makinelerin sesimizi anlayabilmesi ve bizimle konuşabilmesi için büyük adımlar atıyor.

6. Arttırılmış Gerçeklik

Cihazlarımız (özellikle telefonlar ve tabletler) artık daha fazla artırılmış gerçeklik (AR) özelliğine sahip ve sanal gerçeklik (VR) daha da ön plana çıkacaktır. 2022’de yeni, daha hafif ve daha giyilebilir VR cihazlarının olması beklenmektedir. WiFi bağlantısı gerektiren kulaklıklar yerine, daha çok telefonlarımıza bağlanan ve hareket halindeyken bize harika VR deneyimleri sunan gözlüklere benzeyen cihazlara sahip olacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir