2023 Kurbanlık Fiyatları ve Vekaletle Kurban Kesim Bedeli

Haberler Haz 02, 2023 Yorum Yok

Kurban Bayramı, Müslümanlar için önemli dini bir bayramdır ve bu bayramda kurban kesmek dini bir görevdir. Maddi imkânları elverişli olan ve kurban keserek bu dini görevlerini yerine getirmek isteyenler ise kurbanlık fiyatları ve vekaletle kurban kesim bedeli hakkında bilgi arayışına girerler. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı açıklama ise oldukça önemlidir. İşte 2023 kurbanlık fiyatları ve vekaletle kurban kesim bedeli hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın duyurusu:

Vekaletle Kurban Kesim Bedeli

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı’nın 2023 yılı vekaletle kurban kesim bedelini açıkladı. Buna göre, yurt içindeki vekaletle kurban kesim bedeli 5.950 TL olarak belirlendi. Yurt dışında ise aynı hizmetin bedeli 2.750 TL olarak belirlendi. Bu bedeller, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından kurban organizasyonlarına katılmak isteyenlerin tercih edebileceği vekaletle kurban kesim bedelleridir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Duyurusu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sosyal medya hesapları üzerinden Türkiye Diyanet Vakfı’nın 2023 yılı vekaletle kurban kesim bedelini duyurdu. Erbaş, “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak 2023 yılı vekaletle kurban kesim bedelini yurt içinde 5 bin 950 TL, yurt dışında ise 2 bin 750 TL olarak belirledik. Bağışlarınızı başta deprem bölgesi olmak üzere tüm ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırıyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Vekaletle Kurban Kesimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kurban kesiminde birey, kurbanını bizzat kendisi kesebileceği gibi vekalet yoluyla başkasına da kestirebilir. Kurban, mal ile yapılan bir ibadettir ve mal ile yapılan ibadetlerde vekalet vermek caizdir. Vekalet, sözlü veya yazılı olarak, telefon, internet, faks gibi iletişim araçlarıyla verilebilir. Vekâleten kesim yapacak olan kişi veya kurum, aldığı vekaleti gereği gibi yerine getirmelidir.

Yurt İçi ve Yurt Dışı Kurban Kesimi

Kurban kesiminde önemli olan, kişinin niyetinin Allah için olması ve vekaleten kendisi adına kurbanın kesilmesidir. Dolayısıyla kurbanın yurt içinde veya yurt dışında kesilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Kurban fiyatları kesilen ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Ancak kişinin yaşadığı yerde muhtaç ve fakirler varsa, kurbanını orada kesip dağıtması daha uygun olur. Çünkü kişinin yaşadığı yerdeki fakirlerin ve komşuların onun üzerinde hakları vardır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir