nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. 5 Basit Adımda Bilgisayarınızın Yavaşlamasının Önüne Nasıl Geçersiniz?

5 Basit Adımda Bilgisayarınızın Yavaşlamasının Önüne Nasıl Geçersiniz?

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
40 0

Temp Klasörünü Düzenli Olarak Temizlemek

Başlat-çalıştır-%temp%-enter kısayoluyla da ulaşabileceğiniz bu klasördeki gereksiz bilgiler, hiç dokunulmadığı takdirde birkaç GB yer kaplayarak bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olabilir. Tüm geçmişinizin küçük bir kopyasını taşıması sebebiyle güvenli olmadığını da belirtmemde fayda var.

Virüs Programı Kullanmak Yerine Düzenli Format Atmak

Neredeyse tüm virüs programları bilgisayarınızı hem yavaşlatır, hem de farkında olmadığınız can sıkıcı engelleme ve sorunlara yol açabilir. Formatın tek eksisi ise bilgisayarın harddiskinde küçülmeye sebep olmasıdır fakat bu küçülme de % 0.04lük göz ardı edilebilecek minik bir orandır.

Revo Uninstaller Kullanmak

Bu program sayesinde bilgisayarınızdan silemediğiniz programları silebilirsin. Aynı zamanda silmekle kalmaz kök dizinlerine kadar programlardan kalan tüm artıkları da temizleyerek bilgisayarınızda rahat bir alan açarsınız. Özellikle etkili bir virüsten kaynaklı uninstall etmenize izin vermeyen bir programı silmek için de en etkili ve ücretsiz programlardan biridir.

Gereksiz Programları Kaldırmak

Bilgisayarınızla birlikte pek çok programda yanında gelir. Çoğunu açıp bir kez bile kullanmamışızdır. Biz aktif olarak açıp kullanmasak da bilgisayarın yavaşlamasına sebep olan diğer bir etkendir bu programlar. Özellikle program kurulum sırasında bilgisayarın açılmasıyla beraber çalışsın seçeneğini kaldırmaya özen gösterin. Arka planda sessizce çalışan programlara bakın. Bunun için görev yöneticisinin işlemler kısmından hangi programın bilgisayarınızı ne oranda yavaşlattığına dair kabaca bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Masaüstünü Sadeleştirmek

5 basit adımda bilgisayarınızın yavaşlamasının önüne nasıl geçersiniz? İşte, bu 5. adım kadar basit ama basit olduğu kadar göz ardı edilen bir husus. Tembellik yapıp her şeyi masaüstüne atmayın. Mümkünse simgeleriniz yukarıdan aşağı 2 sırayı geçmesin. Unutmamak gerekir ki C tüm işlemlerin yapıldığı sürücünüz. Gereksiz verilerden arınmış olması bilgisayarınızı daha etkin ve hızlı hale getirecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir