nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Akciğerleri Temizleyen Mucizevi Besinler

Akciğerleri Temizleyen Mucizevi Besinler

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 4 dk okuma süresi
149 0

Bazı gıdalar akciğerleri iyileştirebilir. Hatta eski sigara içicilerinin hasarlı akciğerlerinin daha çabuk iyileşmesini bile sağlarlar. Kronik bronşit, astım ve benzeri hastalıklar akciğerlerin hasarlı olmasıyla ortaya çıkar. Bu sebeple akciğerleri korumak ve iyileştirmek çok önemlidir. Akciğerlerin işlevi üzerinde olumlu etkisi olan gıdalar vardır. Tekrar düzgün nefes alabilmek için bu saydığımız besinleri tüketmek sizlere oldukça fayda sağlayacaktır.  

Akciğerleri Güçlendiren Gıdalar

Zencefil

Zencefil kökü çok yönlüdür. Zencefil sadece akciğerlerin fonksiyonlarını desteklemekle kalmaz, aynı zamanda iltihaplanmaya karşı da yardımcı olur. Bunun nedeni, kökte bulunan ve aynı zamanda anti-enflamatuar etkiye sahip olan çeşitli bileşiklerdir. İçerdiği uçucu yağ, akciğerlerde sıkışmış mukusun gevşemesine de yardımcı olur.

Maydanoz

Maydanoz gerçek bir şifalı bitkidir. Maydanoz, diüretik etkisinin yanı sıra apigenin içeriği en yüksek besinlerden biridir. İdrar söktürücü etkisi böbreklerin uygun şekilde temizlenmesini sağlar. Ve apigenin içeriği kanser hücreleriyle savaşır.

Çiğ Sarımsak

Çiğ sarımsakta da özel bir etken madde bulunmaktadır. “Allicin” antibiyotiklere benzer olarak kabul edilir ve akciğerler üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olduğu bilinir. İngiltere’den araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre “allicin” bakterileri öldürmeye de yardımcı oluyor.

Soğan

Soğan kokusu çok keskin olmasına ve gözlerde sulanmaya neden olabilmesine rağmen, insanlar üzerinde son derece olumlu bir etkiye sahiptir. Soğandaki uçucu yağlar balgam söktürücü, dezenfektan ve iltihap önleyici etkiye sahiptir. Soğan bu nedenle sadece yemek için sağlıklı bir alternatif değil, aynı zamanda soğan şurubunun da özellikle akciğerler için sağlıklı bir besin olduğu da söyleniyor.

Balık

Omega-3 yağ asitleri balıkta bol miktarda bulunur. Somon, uskumru ve ringa balığı gibi soğuk su balıkları özellikle akciğerler üzerinde olumlu etkisi olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Elma ve Domates

Sigara içenlerin akciğerleri elma ve domatesle daha hızlı iyileşiyor. 2017 yılında Johns Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacılar da elma ve domatesin iyileştirici etkisini keşfetti. Araştırma grubuna göre, eski sigara içicilerinin akciğer fonksiyonları, günde en az bir elma ve iki domates yemeleri halinde önemli ölçüde daha hızlı yenilendiği gözlemlenmiştir.

Akciğerlerinizi güçlendirmek ve sağlıklı tutmak istiyorsanız, beslenmenize dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Yukarıda bahsedilen gıdalar diyetinize çeşitli şekillerde etki edebilir ve mümkün olduğunca uzun süre rahat nefes almanızı ve kronik akciğer hastalıklarından uzak kalmanızı sağlayabilir. Bununla birlikte, hali hazırda bu semptomlardan mustaripseniz, doğrudan tıbbi tavsiye almanız ve yalnızca sağlıklı bir yaşam tarzına güvenmemeniz önerilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir