nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Alaska Gezi Rehberi – Tabiatın Tam İçinde

Alaska Gezi Rehberi – Tabiatın Tam İçinde

Now You Tech Now You Tech - - 5 dk okuma süresi
3 0

Alaska’da yaşayan yerel halk “Alaska’yı görmeden Amerika’yı gördüm diyemezsiniz.” Diyor. Baktığımız zaman Alaska gerçekten görülmeye değer yerler arasında bulunuyor. Alaska gezi rehberi yazımızda Alaska seyahati planlayan kişilere yardımcı olacak bazı bilgiler vereceğiz.

Alaska’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Alaska seyahati için plan yapıyorsanız gitmek için en güzel ayın Ağustos olduğunu söyleyebiliriz. 15 Eylül’den sonra genellikle eyalete düzenlenen turlar bitiyor. Aynı zamanda hava sıcaklığı için en uygun olan ay da Ağustos ayıdır. Gündüzleri hava genellikle 17 – 18 derece arasındayken geceleri soğuyor. Alaska, Amerika Birleşik Devletleri’nde her ne kadar yüzölçümü olarak en büyük ülke olsa da nüfus bakımından en az olan eyalettir.

Alaska’nın Tarihi

Alaska’nın tarihine baktığımız zaman ilk olarak Rusların keşfettiğini görüyoruz. Çar Büyük Petro, 1741 yılında Danimarkalı bir kaşif olan Vitus Bering’i Rusya’nın adına Kuzey Amerika’ya keşif yapması için görevlendirir. Vitus çıktığı bu yolculukta Alaska’yı keşfeder. Sonrasında ise kendi adını verdiği Asya’nın en büyük doğu ucu olan ve Kuzey Amerika’nın en kuzey – batı ucu arasında yer alan meşhur boğazdan geçer. Bu keşiften 43 yıl sonra ise Shelikov, Kodiak adasında ilk Rus yerleşiminin kurulmasına öncülük eder. 1867 yılında ise Amerika, Alaska’yı Ruslardan 7.2 milyor Dolar karşılığında satın alır.

Alaska Bir Deprem Bölgesidir

1870 yılında Güneydoğu Alaska’da altın bulunmuştur. Bunun üzerine 1890’larda Amerikalılar Alaska’ya yerleşmeye başladı. ABD Kongresi ise 1912 yılında Alaska Toprakları’nı kurmuştur. Alaska çok büyük bir deprem bölgesidir. Eyalette en büyük deprem ise 9.2 şiddetinde olmuş. 1694 yılında Mart ayında Anchorage evresinde gerçekleşen deprem, Alaska tarihinde yer alan en büyük olaylar arasındadır. Ekim 1988 yılında ise 3 tane balinanın buzların arasında sıkışmasıyla dünya gündemine gelmiştir. Buzullara sıkışan balinalardan birisi ölmüştür. Diğer ikisi ise Rusya, ABD ve Eskimoların çabası sayesinde kurtulmuştur.

Alaska’da yaklaşık olarak 100 bin buzul, 3 milyon tane göl, 3 bin nehir ve 1800 tane ada yer almaktadır.

Alaska’ya Nasıl Gidilir?

Ülkemizden uçak ile Alaska’ya gitmek istiyorsanız en az üç tane uçak değiştirmeniz gerekecektir. Yolculuğunuzun süresi ise yaklaşık olarak 18 saat olacaktır. Alaska’ya giden turistlerin tercihi ise genellikle gemi turlarından yanadır. Türkiye’den Seattle’a uçak ile gittikten sonra Alaska’ya feribot ile devam edebilirsiniz. AMHS sitesinde yer alan online rezervasyon bölümünden Alaska’ya giden gemi ve feribot seferleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Seattle’da başlayan feribot yolculuğu Alaska’nın Seattle’a en yakın şehri olan Ketchikan’a 38 saat sürmektedir. Alaska’ya gidecek olan kişiler uçak biletini aylar öncesinden aldığı takdirde daha uygun fiyatlara yolculuk yapabilir.

Alaska Mutfağı

Alaska denildiği zaman birçok kişinin aklına ilk olarak balık gelmektedir. Özellikle somonun çok meşhur olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bunların yanı sıra Alaska’nın sahip olduğu geleneksel bir mutfağı da vardır. Alaska’da daha önce görmediğiniz çeşitte ve tatmadığınız lezzette böğürtlenler yetişmektedir. Bu yüzden böğürtlen jölesi ve reçeli Alaska kahvaltılarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Alaska’da pisi ve somon balığı avcılığı çok yaygındır. Kurutulmuş, körilenmiş, tütsülenmiş ve hint baharatları ile tatlandırılmış olan somon çeşitlerine rastlamanız mümkündür. Alaska mutfağında önemli bir yere sahip olan yiyeceklerden bir diğer ise ren geyiği etidir. Ren geyiği etinin tüketimi genellikle sosis şeklindedir.

Alaska’dan Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Alaska dönüşünde sevdiğiniz kişilere hediye almak istiyorsanız bunun için eyalette yer alan yerel sanatçıları gezebilirsiniz. Aynı zamanda Alaska Native Heritage Center ve Anchorage Müzesi’nde yer alan hediyelik eşya dükkanlarına uğrayabilirsiniz. Bunların yanı sıra Alaska’da doğal maske ve sabunlarda çok popülerdir. Denali Deram Soap sabunlar arasında en popüler olandır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir