nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Alışveriş Hastalığının Nedenleri

Alışveriş Hastalığının Nedenleri

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
261 0

Alışveriş bağımlılığı genellikle ihtiyaç fazlası alışveriş yapmak demektir. Kişiler ihtiyaçları olmadığı halde ürün almaya devam eder ve çok fazla maddi harcamalar yaparlar. Bu kişiler genellikle alışveriş kolik olarak adlandırılmakla beraber bu alışveriş tutkusu kişiler de maddi zararların yanında psikolojik sorunlara da sebep olmaktadır. Alışveriş bağımlıları alışveriş yaparak zihinsel ve duygusal boşluklarını ya da korkularını yok ettiklerini hissetmektedirler. Bu kişilerin bilinçli bir şekilde ihtiyaç fazlası maddi harcamalar yaptıklarını iddia etmek yanlış olacaktır. Alışveriş bağımlıları genellikle bilinçdışı şekilde kendilerini alışverişe kaptırmaktadırlar.

Alışveriş Bağımlıları Hakkında Uzman Görüşleri Nelerdir?

Bu konuda ki uzmanlar, alışveriş hastalığının tıpkı alkol bağımlılığı ya da uyuşturucu bağımlılığı gibi ciddi bir rahatsızlık olduğunu düşünmektedirler. Yaş, cinsiyet, maddiyat ya da sosyal statü açısından ayrımlar yapmadan her bireyde ortaya çıkabilen bu hastalık kişilerde ve yakın çevrelerin de ciddi nitelikli yıkıcı etkiler yaratabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre alışveriş hastalığı kadınların %6 oranında, erkeklerin ise %5 oranında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır.

Alışveriş Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Konunun uzmanları, alışveriş bağımlılıklarının temel nedenlerinin alışveriş esnasında satın alınmak istenen ürünlere yapılan taksit uygulamaları, sosyal çevre ve kredi kartlarının olduğunu dile getirmişlerdir. Bunların yanında internet sitelerinin de bu hastalığı tetiklediği bilinmektedir. Hastalığa yakalanmış olan kişilerin kendilerini diğer çevredekilerden daha düşük göstermemek amacıyla alışveriş yaptıkları da bilinen nedenler arasındadır. Ayrıca bazı kişilerde olan marka takıntısı alışveriş bağımlılığını da beraberinde getirmektedir.

Alışveriş Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedaviye başlamadan önce en önemli konu alışveriş hastalığına yakalanmış olan kişilerin durumun farkına varması ve bu durumu kabullenmekle birlikte bu hastalıktan kurtulmak istemeleri gerekmektedir. Kişiler kendilerinde böyle bir hastalığın var olduğunu fark ettikleri zaman çekinmeden veya utanmadan aileleri ve çevreleri ile paylaşmaları gerekmektedir. Bu noktalar tamamlandıktan sonra kişiler bir uzman ile görüşmeye başlamalı ve destek almalıdır. Kişiler bir taraftan yardım alırken bir taraftan da hastalığa kendilerini kaptırmak yerine bu hastalığı durdurmak için çabalamalılardır. Örneğin mutsuzken alışveriş sitelerinde veya alışveriş mağazalarında vakit geçirmek yerine farklı aktiviteler ile bu alışveriş bağımlılığının önüne geçmelilerdir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir