nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara’da Gezilecek Yerler

Now You Tech Now You Tech - - 7 dk okuma süresi
241 0

Ankara’da Gezilecek Yerler yazımız ile gezi sitemizdeki ilk yazımızı sizlerle buluşturuyoruz. Türkiye’de birçok kişi Ankara’da gezilecek yerler olmadığını söyler. Fakat işin iç yüzü öyle değildir. Ankara eskisi gibi monoton bir şehir olmaktan artık çok uzak. Ankara’da gezilebilecek pek çok yer vardır. Sizlere bu listeyi Ankara’nın gezilecek yerleri hakkında en güncel halini incelemeniz için hazırladık.

Ankara’da gezilecek yerler listesi ile Ankara’nın turistik yerleri, Ankara’daki tarihi yerler ve Ankara’nın meşhur yerleri hakkında birçok bilgiye yer verdik. Bu listemizdeki her bir gezilecek yer içinde ayrı ve detaylı rehberler hazırladık. İlgili maddenin linkine tıklayarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ankara gezi rehberi ile en iyi şekilde faydalanmanız dileğiyle.

Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi – En Güncel Liste

Ankara’da gezilecek yerler o kadar fazladır ki en az 2 gününüzü ayırmanız gerekir. Listemizde Ankara’nın meşhur yerleri için bilgilere yer verdik. Ankara gezi rehberi için ilk durağımız tabi ki atamızın huzur içinde yattığı Anıtkabir vardır.

Anıtkabir

Ankara’da gezilecek yerler listesinde ilk sırada olması gereken yer naçizane Anıtkabir bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir’e uğramadan Ankara’yı gezmeyi düşünmüyorsunuz herhalde. Türkiye’ye gelen yabancı bürokratların da ilk uğradığı yer Anıtkabir’dir. Eğer Anıtkabir hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi Dünya’nın sayılı müzeleri arasındadır. Müzede Ankara’nın tarihi eserleri ve geçmiş tarihini tüm detaylarıyla görebilirsiniz. Bu müzede çok kıymetli ve değerli tarihi eserler vardır. Öyle ki Anadolu medeniyetler müzesinin bir alt katında bulunan özel odadaki eserlere paha bile biçemiyorlar. Bu müzeye gittiğiniz zaman, emin olun kendinizden geçeceksiniz. Atatürk’ün talimatı ile kurulan müze, Ankara Kalesi’ne yürüme mesafesindedir. Anadolu medeniyetler müzesi 1997’de Avrupa’da yılın müzesi ödülünü de kazanmıştır. Ankara’da gezilecek yerler listemizdeki en önemli yerlerden birisidir.

Kocatepe Camii

Kocatepe Camii tarihi bir Camii olmamasına rağmen, Ankara’da gezilecek görülecek yerler arasındadır. Kocatepe Camii Ankara’da gezilecek yerler listesinde kesinlikle olmalı. Çok heybetli ve görkemli bir duruşu olan Kocatepe Camii’nin projeleri de Hüsrev Tayla ve Fatih Uluengin’e aittir. Ulaşım ve Camii hakkında detaylı bilgi için ilgili sayfamıza bakabilirsiniz.

Atakule

Atakule Ankara’nın en güzel yerleri arasında bulunan Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Ancak 2016 tarihi itibari ile ciddi bir tadilat görmektedir. Şu anda ziyarete ve alışverişe kapalı olup, tadilatı bittikten sonra nasıl bir yer olacağını bizlerde merak etmekteyiz. Ancak, Çankaya’ya gelirseniz, Mühye Köyünü de ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ankarada ne yapılır diye sorarsanız, Çankaya Mühye Köyünde ATV ile gezebilir, at biniciliği yapabilir, Paintball oynayabilir ve köy kahvaltısı yapabilirsiniz.

Kızılay Meydanı

Kızılay meydanı Ankaralı gençlerin buluşma noktası diyebiliriz. Özellikle gençlerin Ankara’da sevgiliyle gidilecek yerler arasında Kızılay Meydanı bulunmaktadır. Çünkü Kızılay Meydanı’nda birçok kafe, restoran ve bar bulabilirsiniz. Ankara’nın en canlı noktalarından birisi Kızılay Meydanı’dır. Kızılay’da her türlü insan görebilirsiniz. Hatta ulu önder Atatürk’ün Kızılay meydanı hakkında yaptığı bir öngörü bile vardır. Ankara Kızılay gezilecek yerler listenizde banko olması gereken bir yerdir. Eğer Kızılay meydanını daha detaylı tanımak isterseniz ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi, Ankara’da gezilecek yerler listenizde üst sıralarda olması gereken önemli yerlerden birisidir. Muhakkak Ankara’ya geldikten sonra etnografya müzesini ziyaret edin. Müze Ankara turistik yerler arasındadır. 1927 yılında yapımı tamamlanmıştır. Etnografya müzesi Atatürk’ün Naaşını da geçici olarak saklamıştır. Anıtkabir bittikten sonra, Atatürk’ün kabri buradan alınıp Anıtkabir’e taşınmıştır.

Cumhuriyet Müzesi (2. TBMM Meclis Binası)

Cumhuriyet Müzesi, Mimar Vedat Tek tarafından tasarlanmıştır. Yapım yılı ise 1924 yılıdır. Müze Ankara’da gezilecek tarihi yerler arasındadır. Detaylı bilgi için lütfen cumhuriyet müzesi yazımızı okuyun.

TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi

Buharlı lokomotif müzesi Ankara gezilecek yerler listesi içinde yer vermeniz gereken bir başka önemli yerdir. Müze, Ankara tren garı bahçesinin yaklaşık 16.000 metrekare alanına kurulmuştur. Yaklaşık 10 tane buharlı lokomotifin sergilendiği müze de İngiliz, alman, İsveç ve Amerikan yapımı lokomotifler bulunmaktadır.

Ankara Zafer Anıtı

Ankara zafer anıtı İtalyan heykeltıraş Pietro Cannonica tarafından 1927 tarihinde yapılmıştır. Atatürk’ün elinde kılıcı ile ayakta durduğunu gösteren bu heykel tunç malzemeden yapılmıştır. Kızılay’da gezilecek yerler arasında yer verebilirsiniz.

Türk Hava Kurumu Müzesi

Türk hava kurumu müzesi 2002 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede dünya havacılık tarihi hakkında bilgi, belge ve model uçak gibi pek çok envanter bulabilirsiniz. Ayrıca müzede Türk havacılık tarihinde kullanılan birçok uçağın gerçek ve bire bir ölçülerindeki örneklerini de görebilirsiniz. Üstelik uçakların pilot koltuğuna da oturabilirsiniz. THK müzesi Ankara’da gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken önemli bir noktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir