nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya’da Gezilecek Yerler

Now You Tech Now You Tech - - 7 dk okuma süresi
188 0

Kaleiçi

Gerek Antalya’nın en güzel konumlarından gerekse eski zamanlardan süregelen mimari yapısı ile Antalya’da görülmesi gereken en önemli yer desek yanlış söylemiş olmayız. Helenistik döneme kadar uzanan bölgenin kökeni, bünyesinde Selçuklu ve Osmanlı tarihinden bir parça taşımaktadır. Kaleiçi’nin dar sokaklarını gezerken de hissedebileceğiniz sivil Osmanlı yapıları sizi geçmişe götürecektir. En güzel yönlerinden biri ise her sokağın sonu sizi uçsuz bucaksız mavi denize götürmektedir. Şu an birçok Osmanlı evi müze, hediyelik eşya, kafe gibi yerlere dönüştürülmüştür. Tekne ile de güzel bir Kaleiçi turu yaparak eşsiz manzarayı denizden de görebilirsiniz.

Düden Şelalesi

Antalya denince sahil, kum, plajlar, yeşil doğa hayatı, deniz gibi pek çok doğal güzellik akla gelmektedir. Bu doğal güzelliklerin yanında şehrin sembolleşmiş yerlerin biri de Düden Şelalesidir. 40 metre yükseklikten dökülen suyun yarattığı manzara görsel bir şölen yaratmaktadır. Özellikle güneşin batma vaktine yakın bir zamanda bu güzel yeri gezerseniz seyir tepesinden muhteşem bir manzara ile karşı karşıya gelmiş olacaksınız.

Antalya Müzesi

Şehrin merkezinde olan bu müze Antalya’nın eski tarihi, kökenleri, yaşam kültürü gibi pek çok konuda bilgi vermektedir. İtalyanların ülkemizi işgal ettiği yıllarda, tarihi eserlerin yurt dışına kaçırılmaması için kurulmuş bu müze ziyaretçilerini bekliyor. İçinde Osmanlı döneminden kalma objelerin de yer aldığı bu müze görülmeye değer.

Karain Mağarası

Deniz seviyesinden 450 metre yükseklikte bulunan bu mağara, eski çağ insanlarının kullanıldığı bir yerleşim yeridir. İçinde Paleolitik Çağ’dan kalma insanların gündelik yaşamından kullandığı eşyalar bulunmaktadır. 1946 yılından beri kazı çalışmaları yapılan bu yerden çıkarılan tüm tarihi eserler Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir.

Aspendos Antik Tiyatrosu

Mimarı özellikleri ve kültürel öğeleri ile ön plana çıkan Aspendos Antik Tiyatrosu Antalya’nın gezilmesi gereken yerlerinden birisidir. Milattan sonra 2. Yüzyılda yapılmış olan tiyatro Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Antik dönemde 15-20 bin kapasiteli tiyatro günümüzde hâlen o eski yapısını koruyup, kültürel etkinliklere sahne oluyor.

Manavgat Şelalesi

Antalya’nın en çok ilgi ve değer gören doğal güzelliklerinden bir tanesi de Manavgat Şelalesi’dir. Her mevsim farklı aktivitelere ev sahipliği yapan Manavgat Şelalesi, sizi manzarası ile büyüleyip eğlenceli yerleri ile vakit geçirebileceğiniz güzel yerlerden biridir. Manavgat ilçesinde 3 kilometre uzaklıkta olan şelale, özellikle kentin yoğun stresinden uzaklaşmak isteyenler için güzel bir seçenektir. Manavgat nehri üzerinde 3-4 metrelik yerden aşağı dökülen su, daha çok ilkbahar aylarında rağbet görmektedir. Yükselen su seviyesi ile rafting, kano gibi sosyal aktiviteler de yapabilirsiniz.

Hadrian Kapısı

Antalya’nın önemli simgelerinden birisi de Hadrian Kapısı’dır. 130 yılında imparator Hadrianus’un şehre gelişini kutlamak için yapılmış bu eser, halk arasında “Üç Kapılar” olarak da adlandırılmaktadır. Roma döneminin mimarisini en ince detayları ile göz önüne seren bu yapı, çok eski zamanlardan beri ayakta kalmayı başarmıştır. Yuvarlak kemerlerle desteklenmiş, üç tane geçiş noktası bulunan kapının görülmeye değer bir yapısı vardır.

Antalya Aquarium & Fear Trophy

Konyaaltı Plajı’nın doğusunda yer alan bu devasa akvaryum küçükten büyüğe herkesin dikkatini çeken bir yapıdır. Yazın en sıcak şehirlerinden olan Antalya’da, bu yapının içine girerek kar dünyası ve buz müzesini keşfedebilirsiniz. Sıcaklığın -5 dereceye sabitlendiği bu yerde hem serinleyip hem de eğleneceksiniz.

Minicity

2004 yılında açılışını yapan ve önceden Konyaaltı Plajı’nda faaliyet gösteren Minicty gezerken zevk alabileceğiniz yerlerden biridir. Ülkemizin farklı şehirlerinde bulunan tarihi yapıların 1/25 oranında küçültülerek ile kurulan bu mini şehir Antalya’nın ilgi odağında birisidir. Minicity’nin de içinde yer aldığı Dokuma Park, Bir Zamanlar Antalya, Botanik Park, Tren Kütüphanesi, Modern Sanatlar, Anadolu Oyuncak, Nostaljik Araç Müzeleri gibi alanların da aralarında bulunduğu alanı vaktiniz varsa gezmenizi tavsiye ederim.

Konyaaltı Plajı

Antalya’nın sıcağı ile meşhur olan yaz günlerinde siz de serinlemek istiyorsanız tercih etmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Konyaaltı Plajı’dır. İsmini iki farklı rivayetten alan bu yerin ilki falezlerin hemen altında yer almasından dolayı “koy altı” olarak konulan ismin zaman içerisinde türeyerek Konyaaltı haline gelmesidir. Bir diğer rivayet ise Osmanlı döneminde askerlerinin toplandığı yer olan bu alan Konyaaltı ismi ile anıldığından bahsediliyor. Antalya limanı ile falezler arasında kalan 7 kilometrelik bu alan sahilin eşsiz güzelliklerini göz önüne seriyor.

Antalya’da Konaklama

Dünyada en fazla 5 yıldızlı otelin bulunduğu şehirler arasında yer alan Antalya’nın her yerinde Konaklama hizmeti bulabilirsiniz. Benim tercihim Kaleiçi’nde güzel bir butik otelde kalarak manzaraya karşı temiz havada güzel bir gece geçirebilirsiniz.

Antalya’nın Yöresel Yemekleri

Antalya’ya gelip de mutfağını tatmadan gitmek olmaz. Meşhur olan yiyecekleri arasında Boğaça, İncir Kak, Piyaz, Laba Dolması, Hibeş, Arap Kadayıfı, Toros Salatası gibi Antalya’da ünlenmiş ve lezzetli yemekleri Antalya’dan ayrılmadan önce tatmanızı tavsiye ederim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir