nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Apple Yüksek Hızda USB-C’ye Geçiyor!

Apple Yüksek Hızda USB-C’ye Geçiyor!

khaleesi khaleesi - - 3 dk okuma süresi
27 0

USB-C girişi için hazırlık yapan Apple, iPhone 15 Pro modelleri ile standart modeller arasındaki farkı bu alanda da koruyacak. Apple, iPhone serisi ile akıllı telefon dünyasının en önemli ismi haline geldi. Şirket bu başarıyı güçlü cihazları ve benzersiz tasarımı ile elde etti. iPhone ile özdeşleşen Lightning girişi ise son dönemde tartışma konusu oldu. Şirket yeni serisinde Lightning yerine USB-C girişine yer verecek. Apple Yüksek Hızda USB-C’ye Geçiyor! Yazımız sizlerle.

iPhone 15 Pro Modelleri USB-C ile Yüksek Hızlı Veri Aktarımı Sunacak!

Avrupa Birliği Haziran ayında aldığı kararla teknoloji ürünlerinde tek tip bir girişe sahip olmaya karar verdi. Bu da birçok teknoloji şirketini standart USB-C portuna geçmeye zorladı. Bu durumu zor da olsa kabul eden Apple, önümüzdeki yıllarda Avrupa için USB-C girişine geçeceğini söyledi. Her alanda sektörün en iyisi olma mottosuyla çalışan ve bunda çoğunlukla başarılı olan Apple, standart giriş konusunda da en üst seviyede olmak istiyor.

Apple sızma haberleriyle son günlerde gündemdeki yerini koruyor. Şirket Avrupa’ya göndereceği iPhone 15 cihazlarında bu girişe olanak sağlayacak. Apple özellikle iPhone 11 serisinden bu yana standart ve Pro modeller arasındaki makası giderek açıyor. Bu durum standart USB-C portu için de geçerli olacak gibi görünüyor. Verilen bilgilere göre iPhone 15 Pro cihazları 20Gbps’ye çıkabilen USB-C 3.2 veri aktarım hızlarını ya da 40Gbps’ye kadar ulaşabilen hızlarını erişime açacak. Standart cihazlarda ise Lightning ile aynı olan 480 Mbps’lik USB 2.0 hızlarında sabit kalacak.

Teknolojik israf, Avrupa Birliği’nin yaptırım uygulama kararındaki en önemli faktörlerden biridir. Günümüzde teknolojik aletler oldukça sık değişime maruz kalıyor. Hal böyle olunca kullanılamayan şarj aletleri ve kulaklıklar bir bakıma çöp niteliği taşıyor. Konunun oylamadan geçmesi halinde AB, yasama kararını en kısa sürede teknoloji şirketleriyle paylaşacak.

Standart bir USB-C portu fikrini nasıl yorumluyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir