nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SEO
  4. »
  5. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
32 0

İnternet site sahiplerinin en çok önem verdikleri ve vermesi gerektiği konulardan biri de arama motorudur. Arama motoru, bir siteyi içeriğine göre tarayan ve buna göre değerlendiren arama siteleridir. Google, Bİng, Yahoo birer arama motoru siteleridir. Ancak bunun değerlendirilmesi yapılırken belli bazı kriterlere dikkat edilmesi gerekiyor. SEO olarak adlandırılan terimin anlamı da budur. Arama motoru optimizasyonu, site içi ve site dışı olarak iki tipte incelenen bir konudur. Sitenin iç yapısında yapılan düzenlemeler, site içerisine eklenen içerikler, site içinden yapılan çapraz bağlantılar vs. iç SEO çalışmasıdır. Daha detaylı olarak açıklayacak olursak;

On Page SEO (Site içi SEO)

Bir site ilk kurulduğu zaman sitenin kodları, tasarımı, kategorileri ve içeriklerinin kendine has olması gerekiyor. Yani özgün olması gerekiyor. W3C geçerlemesi, robots.txt uygun başlığın kullanılması yine On page SEO çalışmasında önemli bir yer tutmaktadır. Tüm bunların yapılmasından sonra devam etmesi gereken çalışma, özgün içerik ve özgün görseller üretmektir. Arama motorlarının sitenizi sürekli olarak ziyaret etmesi için sürekli olarak sitenizi güncel tutmanız gerekiyor.

Off Page SEO (Site dışı SEO)

SEO uzmanlarının kendilerine has kullandıkları tekniklerin yanı sıra, site dışı arama motoru optimizasyonunda kullanılan çok sayıda yöntem ve teknikler bulunmaktadır. Buna uygun programlar kurularak daha hızlı sonuç elde edilmesi sağlanmaktadır. Ancak site içinde doğal çalışma yapmak isteyenlerin manuel işlem yapmaları siteleri adına en iyisi olacaktır.

Site dışı SEO’nun daha fazla etkin olduğunu söylemekle birlikte, yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

* Tanıtım yazısı almak

* Sosyal medyada aktif olmak

* Backlink çalışması yapmak

* Logo banner alanı satın almak

* Site imleme işlemlerini yapmak

* Paravan site çalışması yapmak

Yukarıda saydığımız etkenleri doğru yerde ve doğru şekilde kullandığınız zaman sitenizin SEO çalışmasını sağlıklı bir şekilde yürütebilirsiniz. Tabi ki bunlar dışında da farklı çalışmaların olduğunu söylemek gerekiyor. Ancak kendi başınıza SEO yapacaksanız, temel olarak bunlara dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Unutulmaması gereken şeylerden biri, siteyi aşırı kasmaktan uzak durmak gerektiğidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir