nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. SEO
 4. »
 5. Arama Sonuçlarında Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Arama Sonuçlarında Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Now You Tech Now You Tech - - 5 dk okuma süresi
86 0

İnternet kullanımı günümüzde çığ gibi büyümekte olan bir sektör haline gelmiş bulunuyor. Artık tüm sektörler internette kendilerine bir yer oluşturma çabası içindeler. İnternette var olabilmek için de iyi hazırlanmış bir internet sitesine ihtiyaç duymaktalar. Bu sitenin de büyük bir özenle hazırlanmış olması gerekiyor ki arama sonuçlarında başarıyı elde edebilen internet siteleri haline gelebilsinler. Hazırlanan internet sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralarda olması yani başarılı işler çıkarması son derece önemlidir. Hazırlanan site üst sıralara ulaşma başarısını göstermeli ki internet sitesi sahibi firma bu sitenin meyvelerini toplayabilsin. Üst sıralarda yer alabilmek içinde Arama Sonuçlarında Başarıyı Etkileyen Faktörleri bilmek ve ona göre çalışmalar sürdürmek önemlidir.

Arama Sonuçlarında Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir? dendiği zaman genel olarak SEO cevabını vermek yanlış olmaz. Çünkü SEO’da yapılan çalışmaların tamamı arama sonuçlarında başarıyı etkileyen faktörlerdir. Yani iyi bir SEO çalışması gerçekleştirerek arama motorlarında başarıyı elde etmek çok ta zor olmayacaktır.

Arama Sonuçlarında Başarıyı Etkileyen Faktörleri Sıralayacak Olursak

 • Her şeyden önce Google’ın çok gelişmiş bir arama motoru olduğunu, çalışmalarımız üzerinde birçok testi yapabilme özelliğine sahip olduğunu göz önünde bulundurarak işe başlamamız gerekmektedir.
 • Arama motorlarında başarıyı etkileyen faktörlerin başında özgün, benzersiz bir çalışma yapmak gelmektedir.
 • Arama yapılacak olan anahtar kelime seçimini doğru kelime ya da kelime gruplarından oluşturmak arama sonuçlarında başarıyı etkileyen faktörler arasında önemli bir yere sahiptir.
 • Sitenizle ilgili güncel makaleler paylaşmak
 • Hazırladığınız internet sitelerinde gerektiği kadar görsel kullanmak, aşırıya kaçmamak arama sonuçlarını etkileyen faktörlerdendir. Çünkü kullanılan görseller internet sitesinin erişim hızını etkileyen bir faktördür. Bu da arama sonuçlarında başarıyı etkileyen bir faktördür. İnternet sitenizin erişim hızı ne kadar kısa ise arama sonuçlarında başarıyı elde etmeniz o kadar kolay olacaktır. Hiçbir kullanıcı erişim hızı yüksek bir sitede gezinti yapmak istemez. Sitenizin erişim hızı yüksek ise ziyaretçiler sitenizi anında terk edecektir. Bu da Google gözünde internet sitenizin faydalı bir içeriğe sahip olmadığı izlenimi yaratır. Bu durum ziyaretçi trafiğinizi olumsuz etkileyecek bir durumdur. Bu da SEO’yu olumsuz etkileyen bir unsurdur. Dolayısıyla arama sonuçlarında başarıyı etkileyen bir faktör durumundadır.
 • İnternet sitenizin reklamını yapmak arama sonuçlarında başarıya ulaşmanıza yardımcı olacak bir faktördür. İnternet sitenizin reklamını yapmak için kullanabileceğiniz en önemli unsur sosyal medya araçlarıdır. Sosyal medyanın kullanıcılarının sayısının gün geçtikçe büyüdüğü göz önüne alındığında yapılacak olan reklamların arama sonuçlarında başarıyı etkileyen bir faktör olduğu görülmüş olacaktır.
 • Backlink alışverişi yapmak ta önemli bir faktördür. Backlink demek bir sitenin bir diğer siteye referans olması demektir. Sizin sitenizin bir siteye referans olması ya da başka bir sitenin sizin internet sitenize referans olması Google açısından olumlu bir davranış olarak algılanır ve arama sonuçlarında başarıyı etkileyen faktörler arasında yerini alır.
 • Çalışmalarınızda mail yolu ile iletişime girmek de bir reklam yöntemi olarak kullanılabilir. Fakat göndereceğiniz mailleri çok büyük sayılarda göndermek sizin spam olarak algılanmanıza sebep olabilecektir. Bu da sizin blackliste yani kara listeye girmenize sebep olabilecek bir durumdur. Kara listeye girmeniz halinde arama sonuçlarından bir süreliğine de olsa çıkmış olacaksınız. Dolayısıyla arama sonuçlarında başarıyı etkileyen faktörlerden biri de kara listeye girmiş ya da girmemiş olmanızdır.

Arama sonuçlarında başarıyı etkileyen faktörler bu şekildedir. Arama sonuçlarında başarıyı etkileyen faktörleri bilmek ve ona göre çalışmalar yürütmek hazırlamış olduğunuz sitenin üst sıralarda yer almasını ve siteden maksimum geliri elde etmenizi sağlayacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir