nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Arjantin Seyahati Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Arjantin Seyahati Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Now You Tech Now You Tech - - 8 dk okuma süresi
2 0

Arjantin seyahati planlıyorsanız ilk olarak ülke hakkında temel bilgilere hakim olmanız gerekmektedir. Arjantin, Güney Amerika kıtasında yer almaktadır. Ülkenin sınırları kuzeyde Bolivya ve Paraguay, batıda Şili, doğuda Uruguay ve Güney Atlantik Okyanusu, kuzeydoğuda Brezilya ve güneyde Draje Geçidi ile belirlenmiştir.

Arjantin adı Antik Yunan’da küçük gümüş anlamında olan argentinos’dan gelmektedir. Ülke 16’ncı yüzyılda İspanyol kaşifler tarafından keşfedilmiştir. Arjantin’de ulaşım konusunda sıkıntıların görüldüğünü söyleyebiliriz. Trenlerin az olması ve ulaşım ağının gelişmemiş olmasından dolayı uçak biletleri de çok pahalıdır. En iyi seçenek her ne kadar otobüs ile seyahat gibi görünüyor olsa da bu seyahat şekli konforlu olmadığı gibi pahalıdır.

Arjantin ziyaretiniz sırasında herhangi bir sağlık endişesi duymanıza gerek yoktur. Fakat Arjantin’de nereye gideceğinize bağlı olarak bazı aşıları yaptırmanız sizin için daha iyi olacaktır. Örneğin kuzey ormanlarına gidecekseniz sarı humma aşısı yaptırmanız gerekecektir. Seyahat evresinde karşınıza çıkma ihtimali olan yüksek ateş ve ishal ise büyük ihtimal alışık olmadığınız yerel gıdalardan kaynaklanacaktır. Arjantin’de hastaneler ücretsiz bir şekilde hizmet verir. Tedavi aşamasında sizden ücret talep edilmez. Fakat yapabilirseniz katkıda bulunma imkanınız vardır.

Arjantin’de Görülmesi Gereken Yerler

Arjantin’in ağızları açık ırak bir manzarası vardır. Sömürge kasabaları, egzotik yaban hayatı, canlı kalmayı başarmış kültürü, muhteşem yemekleriyle turistleri çeken bir ülke olmayı başarmıştır. Ülkede en fazla ziyaret edilen noktaların 18’nci yüzyıl kiliseleri, çiftlikler, kültürel miraslar ve müzeler olduğunu görüyoruz.

Iguazu Nehri, dünyanın doğal harikaları arasında yer almaktadır. Brezilya ve Arjantin arasında bulunduğu için doğa manzaraları seven kişileri kendisine çekmektedir. Nehrin etrafı muhteşem bir manzarası olan yemyeşil ormanlar ile çevrelenmiştir. Nehrin çevresinde egzotik bir yaban hayatının yaşandığını söyleyebiliriz.

Arjantin yönetim şekli olan başkanlık sistemli federal cumhuriyeti tercih etmektedir. 23 eyaletten ve 1 federal bölgeden oluşmaktadır. Başkenti ise Buenos Aires’tir. Ülkeye yapacağınız seyahatte başkentinin yanı sıra büyük şehirleri arasında yer alan Catamara, Chubut, Chaco, Corrientes, Cordoba, Senta Cruz, San Luis ve Santa Fe’yi de gezebilirsiniz.

Arjantin’de Konuşulan Diller ve Dini

Arjantin’de resmi dil olarak İspanyolca konuşulmaktadır. Fakat genç nüfus arasında İngilizcenin de yaygın bir şekilde konuşulduğunu görebiliyoruz.

Arjantin Anayasası’nda din özgürlüğü bulunmaktadır. Bu yüzden ülkenin resmi bir dini bulunmamaktadır. Fakat Arjantin’de Roma Katolikliği’ne farklı bir statünün verildiğini görebiliyoruz. Ülkenin genel dağılımına bakıldığı zaman %76.5’luk kısmı Katolik, %11.3’’lük kısmı Agnostik ve Ateist, %9’luk kısmı Protestan, %1.2’lik kısmı Yahova Şahidi, %0.9 Mormon’dur. Geriye kalan kısmı ise Müslüman ve Museviler oluşturmaktadır. Aynı zamanda Arjantin’in Latin Amerika’nın en büyüm Yahudi ve Müslüman topluluklarına da ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz.

Arjantin’e Ne Zaman Gidilmeli?

Arjantin’in yüzölçümü olarak büyüklüğünü göz önüne aldığımız zaman gidilmesi gereken zaman da bölgeden bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Eylül ve Kasım ayları ülkenin bahar ayları olarak görülmektedir. Bu aylar içerisinde Arjantin’in her noktasını ziyaret etmeniz uygundur. Fakat güney bölümlerinde buz fırtınaları oluşabilmektedir.

Tierre Del Fuego ile Aconcagua’yı ziyaret etmek ve And Dağları’na tırmanmak için ise en uygun sezon yaz sezonudur. Fakat bu bölgelerde her sezon kar görüldüğünü görebilirsiniz. Bueno Aires, Aralık ve Ocak ayları içerisinde çok sıcak olabilmektedir. Bu zaman aralığında kavurucu sıcaklardan, sellerden ve sert fırtınalardan kaçınmak istiyorsanız ülkenin kuzey kesiminde yer alan ova bölgelerine gidebilirsiniz.

Mendoza ve San Juan eyaletlerini ziyaret etmek için Sonbahar sezonu olan mart ve nisan ayları son derece uygundur. Bu aylar hasat ayı olarak geçmektedir. Tierra Del Fuego ve Patagnya’da yer alan kayın ağaçlarının turuncu ve kırmızı renklerine burada şahitlik edebilisiniz.

And Dağları’nda kayak yapmak isteyen kişiler ülkede kış mevsiminin yaşandığı Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını tercih edebilir. Patagonya kasabasında bu aylarda sert kar fırtınalarının görüldüğünü görebilirsiniz.

Türkiye üzerinden Arjantin’e seyahat etmek isteyen kişiler ülkenin birçok noktasına yapılan direk uçuşlar ile seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Umuma mahsus pasaport sahibi olan kişiler yapacakları seyahatlerinde 90 gün süre ile vize almadan seyahat edebilirler.

Arjantin’in Kültürü

Arjantin’de yaşayan insanlar oldukça sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olarak tanınmaktadır. Tanıştıktan sonra sadece birkaç dakika içerisinde sizinle çok samimi bir arkadaşlık kurabilirler. Arjantinlilerin aşırlıkları ve duygusal yönleri çok fazladır. Bu yüzden size hem kötü hem de iyi şeyleri açık açık söyleyebilirler. Bu durum genellikle mizah anlayışlarından dolayıdır. Kendileriyle dalga geçme özellikleri olduğu gibi sizinle de dalga geçebilirler.

Arjantin’de birisiyle tanıştığınız zaman yanaktan öpmeniz garip karşılanmaz. Hatta kendileri el sıkışmanın yerine öpüşmeyi tercih edeler. İki erkek ülkede yanaktan çok fazla öpüşmezken bu durum kadınlar arasında daha fazla yaygındır. Yalnız bu cinsel ayrımlardan dolayı gelişen bir kural değildir.

Arjantinliler futbola çok bağlı olduğu için bulunduğunuz şehirde rakip futbol takımının renklerini giymemeye özen göstermeniz gerekecektir. Dakik olmaya karşı ise rahat bir tavırları olduğunu görebiliyoruz. 10’da olan bir randevuya zamanında gitmek son derece olağan karşılanırken 1 saate varan gecikmelerde olağan karşılanmaktadır. Yalnız bu durum iş başvuruları ve ulaşım ağında geçerli değildir.

Arjantin Mutfağı

Dünyanın en fazla sığır eti üretilen ülkesi olarak Arjantin görülmektedir. Bu yüzden mutfak kültürünün ete dayalı bir kültür olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda Avrupa mutfak kültürünün de esintileri yer almaktadır. Ülkede genellikle sığır etleri Parillas veya Criolla Asados isimli büyük barbekülerde yapılmaktadır. Empanadas, humitas, tamales, matambre relleno ve miga adı verilen meşhur yemekleri bulunmaktadır. Tatlı olarak ise en yaygın olarak Dulce De Leche tercih edilmektedir. En fazla tüketilen içeceklerin başında ise bitkisel bir çay olan Yerba Mate yer almaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir