nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Avustralya’nın En Yaşanılası Yer Olduğunun 10 Kanıtı

Avustralya’nın En Yaşanılası Yer Olduğunun 10 Kanıtı

Now You Tech Now You Tech - - 10 dk okuma süresi
164 0

Dünya üzerinde farklı ülkelerin farklı kültürleri ve yaşam standartları vardır. Kendilerine yaşamak ve hayat düzeni kurmak isteyen kişiler tüm ülkelerin yaşam standartlarını değerlendirdikten sonra en mantıklı seçeneği değerlendirmek isterler. Ana kıtadan son derece uzak olan Avustralya izole bir şekilde kaliteli hayat süren bir ülkedir. Ülkenin gelişmişlik düzeyi azımsanmayacak seviyededir. Ekonomik anlamda da gelişimi devam eden ülkede yeni iş imkanları bulunmaktadır. Öyle ki her yıl birçok insan iş bulmak ve yeni bir hayat kurmak umudu ile Avustralya’nın yolunu tutmaktadır. Ülke gelişmişliğinin yanında doğal güzelliklerini ve dokusunu da koruduğu için ülkede yaşayanlara bu anlamda da kaliteli bir hayat vaat etmektedir. İşte Avustralya’nın En Yaşanılası Yer Olduğunun 10 Kanıtı yazımız sizlerle.

İklim Şartları

Avustralya iklim özellikleri bakımından ülkenin büyük bölümünde tropikal iklimin baskın olduğu bilinmektedir. Ülkenin Güney bölgeleri ise bu tanıma pek uymamaktadır. Antarktika’ya yakın olan, kıtanın en güneyindeki bölgeler çok soğuk olmasa da diğer bölgelere göre oldukça serindir. Bu nedenle ülkenin herhangi bir yerinde herkese uygun, herkesin seveceği koşullar bulmak mümkündür.

Ülkenin kuzey bölgeleri ise ekvatora daha yakın olduğu için tropikal iklim baskın özellik göstermektedir ancak ılıman iklim de mevcuttur. Bu özellikleri kuzey bölgesindeki iklimin Akdeniz iklimi ile benzerlik göstermesini sağlamaktadır. Ülkenin en Kuzey bölgelerinde ise ılıman iklimin aksine son derece kuru çöl ısınmaları mevcuttur. Ülkenin en ilginç yanlarından birisi de yaz ve kış aylarının dünyanın diğer ülkelerinden farklı olarak tam tersiz zamanlarda yaşanmasıdır. Yaz ayları Aralık – Şubat ayları arasında yaşanırken kış ayları da haziran – ağustos ayları arasında yaşanmaktadır.

Gelişme Aşamasında Olan Bir Ülke

Avustralya her ne kadar birçok ülkeye kıyasla gelişmiş olsa da ülkenin sürekli olarak gelişmeye devam etmesi ülkede yaşamak için iyi bir sebeptir. Ülkenin gelişmesi demek her geçen gün daha fazla iş imkânının oluşması demek. Bu iş imkânları arttıkça daha iyi çalışanların tercih etmesi için birçok işveren teklif ettiği işlerin kalitesini de arttırmaktadır. Durum böyle olunca çalışanlara teklif edilen işler daha iyi hale gelmektedir. Ülkede hali hazırda dünya çapında ihracat yapan fabrikalar bulunmaktadır. Bunlara ek olarak ülkeye dışarıdan gelen yeni yatırımcılar sürekli olarak yeni tesis ve fabrikalar kurmaktadırlar.

Resmi Dilin İngilizce Olması

İngilizce tüm dünyada şüphesiz en çok konuşulan dildir ve artık dünya üzerinde eğitimli birisinin az da olsa İngilizce konuşmaması mümkün değildir. Belirli bir dönem İngiltere’nin etkisi altında kalmış olan Avustralya’da da İngilizce resmi dil olarak kabul edilmiştir ve ülkedeki halkın neredeyse hepsi İngilizce konuşmaktadır. Öyle ki ülkenin dili İngiltere’den etkilenerek belirlendiği için tüm halkın aksanı da İngiliz aksanıdır.

Bu durum ülkeye dışarıdan gelip burada bir hayat kurmak isteyen kişiler için avantajlıdır çünkü birçok kişi İngilizceyi konuşabilmektedir. Diğer ülkelerde yaşamaya başlamak konusunda en büyük engel o ülkedeki ana dilin bilinmemesidir çünkü bir iş başvurusunda bile İtalyan, İspanyol vb. bir işveren ile konuşmak bu dilleri çok iyi derecede bilmediğiniz sürece son derece zor olacaktır. Bunun dışında Avustralya’nın ana dilinin İngilizce olması ülkedeki herkes ile çok kolay şekilde iletişim kurmayı da sağlar.

Doğal Yaşam

Avustralya’da doğal yaşam son derece farklıdır. Avustralya deyince birçok kişinin aklına ilk gelen şey kangurulardır. Kanguruların ana vatanı olan bu ülke aynı zamanda da koalalara ev sahipliği yapmaktadır. Ülkede pek çok farklı zehirli yılan ve örümcek türü vardır. Aynı zamanda kırsal bölgelerde timsahlar ile karşılaşma ihtimaliniz de yüksektir. Ülkenin bu şekilde doğal imkânlara sahip olması hem ülkede yaşayanların daha temiz bir ortamda yaşayarak daha sağlıklı olmalarını sağlamakta hem de kişilerin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri harika ortamları ortaya çıkarmaktadır.

Yüksek Asayiş

Ülkede halk güvenliği adına alınan önlemler oldukça sıkı ve yerindedir. Durum böyle olunca hırsızlık, gasp, yaralanma ve cinayet gibi suçların oranı diğer ülkelere kıyasla son derece düşüktür. Bu durumu sağlamakta en önemli etkisi olan parametrelerden biri de halkın eğitim seviyesinin iyi olması ve bilinçli olmasıdır. Halkı eğitimli olduğu için ve herkesin gelir düzeyi iyi olduğu için fakirlik durumundan kaynaklanan suçlar da ülkede gözlenmemektedir. Bu nedenle gerek sokakta yürürken gerek evinde uyurken vatandaşlarının dünya üzerinde en güvende olduğu ülkelerden biri şüphesiz Avustralya’dır.

Dünyanın En Mutlu Halkı

Her yıl ülkelerin ne kadar mutlu olduklarını ölçen istatistik firmaları farklı hesaplamalar yapmaktadırlar. Bu yapılan araştırmalar ülkelerdeki insanların ne kadar mutlu olduklarını ölçerek ülkelerin yaşamaya uygunluk düzeyini de ölçmektedir. Avustralya bu değerlendirmelerde dünya üzerinden en mutlu insanlara sahip ülke konumundadır. Bu anlamda bakıldığında Avustralya’da bir hayat kurmak için son derece olumlu bir neden olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sağlam Ekonomi

Avustralya ekonomisi her yıl tüm dünyaya yaptığı ihracatlar ile güçlenmiştir. Bunun dışında ekonominin güçlenmesinde ülkeye gelen turistlerin de etkisi vardır. Sebepleri ne olursa olsun ülkenin ekonomik imkânları son derece iyidir. Ülkenin ekonomik imkânlarının iyi olduğu ise halkının yaşam biçiminden ve kişi başına düşen (GSYİH) gayri safi yurt içi hâsıla değeri oldukça yüksektir. Bu durum ülkede bir kişinin yıllık olarak ne kadar kazandığının göstergesidir. Ülkedeki tüm gelir kaynakları toplanır ve ülkede yaşayan kişi sayısına bölünür. Bu şekilde kişi başına düşen değer hesaplanır. Değerler ortalama olmakla birlikte ne kadar yüksekse ülkedeki gelir seviyesinin de o kadar yüksek olduğunu göstermektedir. Ülkenin 2018 yılındaki kişi başına GSYİH değeri 57.000 Amerikan doları olmuştur. Bu değer Avustralya’nın dünya çapında kişi başına düşen GSYİH değerinde dünyada 10. en iyi ülke olmasını sağlamıştır.

Geniş Mutfak Kültürü

Birçok ülkede mutfak kültürü çok önemlidir. Bir ülkeye turist olarak gidecek kişiler bile ülkenin mutfak kültürünü araştırmaktadır. Avustralya’da yaşamayı düşünenlerin de aklına gelen sorulardan birisi mutfak kültürüdür. Avustralya hem dünya çapında ün kazanmış lezzetleri mutfağına eklemiş hem de kendi topraklarında yıllardır yapılan geleneksel yemekleri sentezlemiş bir ülkedir. Ülkenin mutfağında hemen her damak tadına uygun yemek bulmak mümkündür. Ülkede yaşayan farklı ülkelerin vatandaşları farklı restoranlar da açarak çeşitli lezzet imkânları sunmaktadırlar.

Sağlık İmkanları

Ülkede sosyal devlet anlayışı hakim olduğu için sağlık hizmeti almak ücretsizdir. Türkiye’ye benzer olarak sigorta kaydı olan kişiler hastane ve eczanelerde istedikleri gibi faydalanabilirler ve çok düşük miktarlarda ödemeler yaparlar.

Harika Plaj İmkanları

Ülkenin bir ada ülkesi olması sebebiyle ülkenin birçok bölgesinde kıyı şeridi uzunlukları son derece fazladır. Ilıman iklimin de sağladığı avantajlardan biri ülkede yaz tatili avantajlarının yüksek olmasıdır. Birbirinden güzel plajları ve tertemiz denizi ile Avustralya ziyaret edenlerin bile başını döndürecek güzelliktedir. Sadece denize gererek tatil yapmak isteyenler değil sörf yapmak isteyenler de kendini bu sahillere atmaktadır. Direkt olarak açık denizlere ve okyanusa açılan sahilleri ile Avustralya kıyıları son derece şiddetli rüzgârlar alarak sörf için harika bir ortam oluşturmaktadırlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir