nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SEO
  4. »
  5. Backlink Nedir, SEO İçin Önemi Nedir?

Backlink Nedir, SEO İçin Önemi Nedir?

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
32 0

Öncelikle seo nedir ondan başlayalım. Seo internet sitelerinizin arama motorlarında yüksek ziyaretçi kitlesine ulaşmasını sağlamak yapılan çalışmalardır. Seo, İngilizce olarak “Search Engine Optimization” baş harflerinden oluşuyor. Türkçe olarak “Arama Motorları Optimizasyonu”demektir.  Backlink bir sitenin başka bir siteden çeşitli yollarla almış olduğunu bağlantılara denir. Bu bağlantılar tanıtım yazıları veya footer, header gibi yerlerine link koyarak alınabilir.

Seo için Backlink Önemi

Seo internet siteleri için önemli bir kavram. Seo çalışmasında backlink yapılması seo çalışması yapılan internet siteleri açısında faydalıdır. İyi sitelerden backlink almak seo açısından faydalı olacaktır. Özellikle pagerank değeri yüksek olan sitelerden alırsanız arama motorlarında index hızını yüksek olur.

Şöyle bir örnekle açıklayayım. Pagerank değeri yüksek olan bir internet sitesinde backlink aldınız. Google arama motoru şu gözle bakar; Pagerank değeri yüksek olan bu sitenin sizin internet sitesine referans oluyorsa o zaman sizin internet sitesi de iyidir.

Seo çalışması yaptırdığınız sitenizde rakiplerinize göre daha kaliteli sitelerden backlink alırsanız rakiplerinize göre arama motorlarında yüksek sıralamalarda yer alırsınız. Hatta ilk sıralarda yer almanızı sağlayacak kadar verimli bir faktördür.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Her siteden backlink alınmaz. Backlink alırken alacağınız sitenin pagerank değerlerine, alexa değerlerine dikkat ediniz. Yani pagerank değeri 5 olan bir siteden alacağınız backlink’in faydası pagerank değeri 2 olan 10 siteden alacağınız backlink’ten daha fazladır.

Hemen hemen her kategoriden backlink alabilirsiniz. Fakat internet sitelerinizin kategorilerine uygun içerikli kaliteli ve pagerank değeri yüksek sitelerden backlink alırsanız. Belirlediğiniz anahtar kelimelerde ve kategorinizdeki sıralamalarda yükseliş sağlarsanız.

Adult sitelerden kesinlikle backlink almayınız. Arama motorları adult, kumar, warez içerikli siteleri çok fazla sevmezler. Verimli bir seo için bu tip kategorilerde ki sitelerden backlink almamalısınız.

Backlink alacağınız sitelerin güncelliğini koruduğuna dikkat ediniz. Pagerank değeri 4’dür fakat uzun süredir içerik girilmiyodur. Bu tip sitelerden alacağınız backlinkler fayda sağlamaz. Seo çalışmalarını için bu tip içerikli siteler veya içerik az girilen sitelerin linkleri ölü ve zararlıdır.

Seo için backlink önemlidir. Yükseliş yapmak için çalışma yaparken tam tersi düşüşler yaşamayın!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir