nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

Now You Tech Now You Tech - - 9 dk okuma süresi
3 0

Eğer bir süredir internet üzerinde web siteleri hazırlayarak kazanç elde etmeye çalışıyorsanız, özgün içeriğin tek başına sizi bir yerlere getirmediğini fark etmeye başlamışsınızdır. Ciddi emekler sarf ederek hazırladığınız içeriğin bir başkası tarafından Copy Paste edilerek kendi sitesinde yayınlaması ile aramalarda sizden daha iyi yerlerde çıktığını ise üzülerek ve şaşırarak ve de kızarak izlemişsinizdir.

Özgün İçerik ile Backlink Arasındaki Sevimsiz İlişki

Sizi üzeceğini biliyorum ama maalesef özgün ve / veya kaliteli içerik tek başına arama sıralamalarında sizi iyi yerlere getirmeye yetmez. Bu tür içerik aramalarında özgün içerik kullanmak sizi arama sıralamasında iyi bir yere getirmek için son derece işe yarayacaktır ancak işe yaraması için gerekli olan yapılacak iki çalışma daha var. İşin komik tarafı bu diğer iki çalışma, kaliteli içerik bileşeni olmadan da sayfanızı aramalarda çok iyi yerlere gelmesini sağlayabilir.

Bunlardan ilki On Page Seo dediğimiz sayfa içi seo çalışmalarıdır ki, bu konu başka bir yazımızın içeriğini oluşturacak. Diğer çalışma ise, bir web sayfasının aramalarda iyi yerlere gelmesi için yapılması gereken üç şeyden en önemlisi olan sayfa dışı SEO (Off Page Seo) çalışmalarıdır. Bu çalışmayı amiyane tabirle Link Kasmak olarak adlandırabiliriz.

Google, 1998 yılında hayata gözlerini açtığında o zamanın dev arama motorları başlarına gelecek büyük belanın farkında değillerdi. O günlerin büyük arama motorlarında basit teknikler kullanarak sayfaları sıralamada en tepede çıkarmak çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyordu. O günün arama motorları, aranan kelimenin sayfa içinde geçme sayısı gibi daha ziyade One Page Seo ile halledilen iyileştirmelere bakıyorlardı. Bu tür sıralama kriterleri kısa bir süre sonra, çöp içeriğin yani arama yapan ziyaretçinin bulmayı beklemediği ve istemediği sonuçların arama sonuç sayfalarını doldurması ile son buldu.

1998 senesinin son aylarında hayata gözlerini açan Google (aslında iki üniversite öğrencisinin bitirme tezi olarak yola çıkılmıştı) ilk defa arama sonuçlarına bilimsel ve tutarlı bir yaklaşım getirdi. Arama motorları çeşitli algoritmalara göre çalışan yapay bir zekaydı. Ancak bu yapay zekalar maalesef bir içeriğin kaliteli olup olmadığını anlayamıyorlardı. (Günümüzde de hala anlayamıyorlar) Google un getirdiği yaklaşım şu oldu. Eğer insanlar bir konu hakkında ki web sayfalarını beğeniyorlarsa bu sayfa o konu hakkında kaliteli içerik barındırıyor olmalı. Dolayısı ile bir sayfa ne kadar çok diğer sayfalardan link almışsa o yazı bu konu hakkında daha işe yarar bilgi içeriyor olmalı.

Tabi ben burada Google un temel felsefesini tek bir cümle ile dile getirmeye çalıştım. Ama Google bu felsefeye dayalı algoritmasını 200 ün üzerinde parametreye dayalı son derece karmaşık bir algoritmaya dönüştürdü. Yani siz aranan bir kelime için dünyada en çok linke sahip olarak o kelimede birinci sıraya çıkamazsınız. Çünkü her link Google gözünde aynı değeri taşımamaktadır. “Her link eşit güce sahip değildir” isimli bir makale ile bu konuya daha geniş bir yer ayırmayı düşünüyorum. Ancak bu yazı için her tür linkin ve linklerin ayrı ayrı olarak farklı değerlere sahip olduğu gerçeğini bilerek bu yazıyı okumaya devam etmenizi rica edeceğim.

Bu yazıda özellikle forumlardan alınan profill Backlinklerini incelemek istiyorum. Forumlar, insanların aklınıza gelecek her konuda fikirlerini tartışmak için kullandıkları bilginin paylaşıldığı platformlar. Dünyada her dilde her konuda yüzbinlerce hatta milyonlarca forum bulabilirsiniz. Bu forumların bazıları son derece sessiz veya kaliteli içerik taşımazken bazıları, inanılmaz bir ziyaretçi kitlesi tarafından takip edilen son derece güzel bilgilerin paylaşıldığı ortamlardır. Bunun sonucunda bazı forum sitelerinin PR değerleri ve Google gözündeki otoriteleri yüksekken bazı forum sitelerinin ne doğru dürüst bir PR değeri ne de Google gözünde otoriteleri bulunmaktadır.

Google da sıralamalarda elde edilecek hâkimiyetin sahip olunacak linklerle yakından alakalı olduğu anlaşıldıktan sonra, Forumlar Backlink elde etmek için gözde yerlerden birisi oldu. Bunun nedeni, forumların üyelerine sağladığı profil sayfalarından geçiyor. Forum profil sayfalarında, forum üyesi kendi hakkında bilgi verebiliyor. Bu bilgiler, doğum tarihi, hobileri, ilgi duyduğu alanlar olabildiği gibi, sahip olduğu siteler, vs gibi direk link konulacak alanları da içeriyor. Bunun dışında bu sayfadaki hakkımda yazısının yazılabileceği alan birçok forum türünde link konabilmeye müsait.

Forumlardan Backlink almanın ikinci güzel tarafı, bu profil sayfalarında edinilecek linklerin genelde Dofollow olması. Bu da linklerin daha kıymetli linkler olmasına yol açıyor. Birçok kişi yabancı dildeki sayfalardan alınan linkleri pek sevmez. Benim şahsi fikrim link linktir. Diline dinine bakmaya gerek yok. Ama siz illa benim linklerim Türkçe sayfalardan olsun derseniz, about me (hakkımda) bölümüne ne yazacağınız size kaldığından ve buraya rahatça ufak bir Türkçe metin eşliğinde linkinizi koyabileceğinizden her türlü dildeki forum linki işinize yarayacaktır.

Backlink – Forum Linklerini Artıları Eksileri

  • Forum linkleri büyük çoğunluğu Dofollow dur.
  • Profil sayfasında hakkında kısmına Türkçe metin girerek bu metin içerisinde linkinizi oluşturabilirsiniz.
  • Forum profil sayfalarındaki linkler link kalitesi olarak düşük kaliteli linkler grubundadır. Ancak sayıca çok miktarda bu tür linklerden edinerek, link çalışmanızda forum profillerinden çok ciddi bir destek alabilirsiniz.
  • Forum linklerini elinizle oluşturabilirsiniz.
  • Dünya üzerindeki forumların neredeyse %99 u hesap oluştururken Captcha dediğimiz resimli imajlarla sizin bu çalışmanızı zorlaştırmak isterler diğer dertleride bu işi yazılımla yapmanıza engel olmaktır.

Backlink – Forum çeşitleri

Forumlar için çeşitli yazılımlar oluşturuldu. Bunlardan bazıları en çok kullanılan forum yazılımları – platformları oldu. Bunlardan VBulletin, SMF, phpBB, YaBB, IPB gibi başlıcalarını sayabiliriz. Bu forumlardan bazıları, link ortamı olarak kullanılmamak için, üye sayfalarının sadece üyeler tarafından görülebilecek şekilde gerekli ayarlarını yapıyorlar. Google bot ları foruma üye olamadıklarından bu tür koruma yapan forumlarda boşa vakit kaybetmemek gerek zira oluşturduğunuz linke hiçbir zaman bir arama motorunun botu ulaşamayacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir