nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Barselona’ya Nasıl Gidilir?

Barselona’ya Nasıl Gidilir?

Now You Tech Now You Tech - - 6 dk okuma süresi
251 0

Katalonya’nın başkenti olan Barselona, Gaudi’nin tasarımları sayesinde çok zengin bir kent dokusuna sahip oldu. Aynı zamanda tarihi be kültürel dokusu da gezginleri etkilemeyi başarmaktadır. Barselona, 1992 yılında yapılan Yaz Olimpiyatları sayesinde tanınırlığını artırırken yapılan projeler sayesinde turistik anlamda çok üst düzey bir kaliteye de sahip olmuştur. Barselona’ya nasıl gidilir? Sorusu ise şehir her ne kadar kendisini tanıtmayı başarsa da çok fazla sorulmaktadır.

Barselona Nerede?

Barselona, yaygın bir şekilde inanıla bir efsaneye göre Kartacalı Komutan olan Hannibal’ın babası tarafından M.Ö. 3’ncü yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulmuştur. İspanya’nın yer aldı İber Yarımadası’nın kuzeydoğusunda Katalonya Özerk Topluluğu’nun içerisinde yer almaktadır. Balear Denizi’nin kıyısında yer alan kentin kuzeyinde bulunan Fransa sınırına uzaklığı ise 150 KM’dir. Barselona’nın etrafı Gerona, Tarragona ve Lleida şehirleriyle çevrelenmiş durumdadır. Barselona sınırı Llobregat ve Besos nehirlerinin arasında yer alan verimli ovanın büyük bir bölümünü kaplamaktadır. Barselona, ülkenin en önemli ticaret merkezi ve limanı olma özelliğine sahiptir. Kentin en yüksek noktası ise 532 metre olan Tibidabo Tepesi’dir.

Barselona özellikle düzenli kent planlaması ile dikkat çekmektedir. Şehrin yaşam alanı ise yerel dilde adı Ciutat Vella olan Eski Şehir çevresinde yoğunlaşmış durumdadır. Eixample ise şehrin modern kısmını oluşturmaktadır.

Barselona’ya Ne Zaman Gidilir?

Barselona’da yazlar kurak ve sıcak geçerken kışlar yağışlı ve nemli geçmektedir. Bu özelliği ile tipik bir Akdeniz iklimi şehridir. Baktığımız zaman şehir her ne kadar 4 mevsim yaşıyor gibi dursa da mayıs ayı ile kasım arsında uzun süreli bir yaz mevsimi yaşanmaktadır. Geriye kalan aylarda ise şehirde serin bir hava ve ara sıra düşen yağışlar görülmektedir.

Barselona, Akdeniz’e açılan bir kıyı şeridi olduğu için yatçılık yapan kişiler ve su sporlarıyla uğraşan kişiler tarafından çok ideal bir tatil destinasyonu durumuna gelmiştir. Kente turistlerin en fazla ilgi gösterdiği zamanlar ise genellikle mayıs ve eylül ayları arasıdır. Turist sayısının en fazla olduğu ay ise Ağustos ayıdır. Eğer çok sıcak havalardan hoşlanmıyorsanız Ocak ve şubat aylarında yağmursuz dönemlerde gitmeyi tercih edebilirsiniz. Barselona’da kışın sıcaklıkları ortalama 9 – 10 derece civarında seyretmektedir.

Tatil amacınız ağırlıklı olarak kültürel bir gezi ise tatil planınızı haziran ayında yapmanız güzel bir tercih olacaktır. Çünkü bu ayın içerisinde Festival de Sonar, Festival de Sant Joan ve Grec Arts Festival gibi organizasyonlar yapılmaktadır. Katalanların milli günü ise 11 Eylül tarihidir.

Barselona’ya Nasıl Gidilir?

Barselona hem kültürel hem de ticari olarak önemli bir ülke olduğu için hava, deniz, kara ve demir yolu ile ulaşımınız için uygundur. Tercih edebileceğiniz ulaşım yöntemleri gelişmiş olsa da en konforlu yöntemler hava yolu ve tren ile ulaşımdır.

Hava yolu ile ulaşım: Barselona’da farklı büyüklüklere sahip olan 3 tane havalimanı yer almaktadır. Bu havalimanları içerisinde en büyük ve yoğun olanı ise kent merkezine 17 kilometre uzaklıkta olan Barcelona Uluslar Arası Havalimanı’dır. Tesisin yıllık 35 milyonu aşan yolcu kapasitesi vardır. Ülkemizden Barselona’ya direk uçak seferleri ise Pegasus ve Türk Hava Yolları tarafından yapılmaktadır. Pegasus, Sabiha Gökçen’den kalkarken Türk Hava Yolları, Atatürk Havalimanı’ndan kalmayı tercih etmektedir. Seferler yaklaşık 3 saat 35 dakika sürüyor.

Tren ile ulaşım: Eğer Avrupa’da yer alan bir destinasyondaysanız Barselona’ya gideceğiniz sırada  tren ile gitmeniz en mantıklı tercihlerin arasında yer almaktadır. Tren ile Barselona’ya gitmenin uçak yolculuğu yapmak kadar konforlu ve hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Barselona’ya ülke dışından yapılan yolculuklar genellikle Barcelona – Sants İstasyonu’nda son bulmaktadır. Madrid’den AVE trenleri ile yolculuk 2 saat 30 dakika sürüyor. Sevilla, Malaga ve Cordoba trenleri ise şehre 5 saat 30 dakikada gelmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir