nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji
 4. »
 5. Bilişim Suçları Nedir ve Nasıl Önüne Geçilir?

Bilişim Suçları Nedir ve Nasıl Önüne Geçilir?

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 4 dk okuma süresi
158 0

Siber suç, bilgisayarlar veya internet kullanılarak yapılan her türlü yasa dışı faaliyeti ifade eder. Siber suçlular siber saldırılarında kimlik avı, sosyal mühendislik ve her türlü kötü amaçlı yazılım gibi teknikleri kullanmaktadır. Siber suçların nasıl işlediğini ve ücretsiz, kapsamlı güvenlik yazılımı ile kendinizi nasıl koruyacağınızı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bilişim Suçları Nedir?

“Siber suçlu” veya “hacker” kelimelerini duyduğunuzda aklınıza hangi görüntü geliyor? Bir yerlerde nemli bir bodrumda yaşayan ve dizüstü bilgisayarının klavyesine öfkeyle vuran koyu renkli kapüşonlu garip bir adam değil mi? Bu imaj film ve televizyon sayesinde kamu bilincinde sağlam bir yer edinmiş olsa da, bir siber suçlunun gerçek görünümü tamamen farklıdır. Siber suç inanılmaz derecede organize ve profesyonellik isteyen bir iştir.

Siber suçların profesyonelleşmesi ve yaygınlaşması her yıl bireylere, işletmelere ve hatta hükümetlere büyük mali zararlar vermektedir. Uzmanlar, siber suçlardan kaynaklanan zararların 2021 yılına kadar yıllık 6 trilyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor ve bu da sizi en kazançlı suç girişimlerinden biri haline getiriyor.

Siber Zorbalık

Siber zorbalık, takip etme, cinsel taciz, doxing (bir kişinin fiziksel adresi gibi kişisel bilgilerinin rızası olmadan çevrimiçi olarak ifşa edilmesi) ve fraping (bir kişinin sosyal medyasına girip onun adına sahte paylaşımlar yapmak) dahil olmak üzere her türlü çevrimiçi tacizi ifade eder.

En Çok Kimler Risk Altında?

Daha önce de belirtildiği gibi, siber suçluların saldırıları bireyleri, işletmeleri ve hükümetleri hedef alabilir. Endişeli görünmek pahasına, bu gruplardan hiçbiri diğerlerinden daha güvenli değildir. Siber dolandırıcılar kurban seçiminde oldukça ayrımcıdır.

Siber Suçların Cezası Nedir?

ABD’deki siber suç mevzuatı eyaletten eyalete küçük farklılıklar göstermektedir. Cezalar elbette suçun ciddiyetine ve neden olunan zararın miktarına bağlıdır. Siber suçlar genellikle bir suç türü olarak sınıflandırılır ve adalet sistemi, siber suçlar kanıtlanıp mahkemeye çıkarılabildiğinde genellikle şiddetle karşılık verir. Ne yazık ki, en başarılı bilgisayar korsanları aynı zamanda hiç yakalanmayanlardır.

Siber Suçlar Nasıl Önlenir?

Kendinizi siber suçlardan korumanın en iyi yolu internette mantıklı davranmaktır. İşte günlük olarak kendinizi korumanıza yardımcı olacak bazı hareketler:

 • Şüpheli bağlantılar veya beklemediğiniz ekler içeren e-postalara karşı dikkatli olun.
 • Bilinmeyen kaynaklardan hiçbir şey indirmeyin.
 • Kişisel verilerinizi girmeden önce yasal bir web sitesinde olduğunuzdan emin olun.
 • Yazılım güncellemelerini her zaman hemen çalıştırın (güvenlik açıklarını kapatırlar).
 • VPN olmadan şifrelenmemiş halka açık WLAN (kafelerde, havaalanlarında vb.) kullanmayın.
 • Güçlü, benzersiz parolalar kullanın. Hesaplarınız için kullandığınız şifreleri tekrar kullanmayın.
 • Mümkün olduğunca her zaman iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın.
 • Ev ağınızı korumak için yönlendiricinizin güvenliğini artırın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir