nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Bios Nasıl Sıfırlanır?

Bios Nasıl Sıfırlanır?

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
89 0

Bilgisayarlar için en önemli panellerin başında BİOS paneli geliyor. Zira Ana kartın kontrol menüsü olarak da bilinen BİOS sayesinde bilgisayarınızın işletim sistemi bazında değil donanım bazında da ayarlarını yapabiliyorsunuz. Fanınızın ne kadar hızla çalışacağı, sisteminizin hangi giriş şifresini kullanıp kullanmayacağı ve format atarken hangi sistemden yararlanılacağı gibi birçok ayarı BİOS üzerinden yapabiliyorsunuz. Haliyle BİOS bir bilgisayar için en önemli ayar panellerinden biri olarak biliniyor.

Bilgisayarlar için bu kadar önemli menülerden biri olarak gösterilen BİOS’un üzerinde yapılan ayarlamalar bazen kalıcı sorunlar yaşanmasına da neden olabiliyor. Yanlış yapılan bir işlem ya da işlem sırasında yapılan hata nedeniyle yaşanan bu sorunlar bilgisayarını çalışma hale de getirilebilir. Bunun dışında bilgisayar çalışsa bile başlatma hatalarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu çözebilmek için ise en iyi yöntem BİOS sıfırlaması yapmak olacaktır. BİOS sıfırlaması yaparak BİOS’u tekrar sorunsuz hale getirebiliyorsunuz. Bu noktada önemli olan işlem ise BİOS’un nasıl sıfırlanacağını bilmek. Peki, BİOS’u sıfırlamak için hangi ayarları yaparız? Bios Nasıl Sıfırlanır? nasıl yapılır için tüm bu ayarları daha detaylı inceleyelim.

Bios Nasıl Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Bu işlem için birkaç farklı yöntem kullanmanız mümkün. Yöntemlerin başında ise BİOS menüsü üzerinden sıfırlama yapmak ilk sırada geliyor. BİOS menüsü üzerinden sıfırlama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle bilgisayarınızı başlatırken BİOS tuşunu kullanarak BİOS ekranına gelmeniz gerekiyor. BİOS ekranına girdikten sonra ise şimdi “Load Optimal Defauts” seçeneğine ya da “FactoryReset” seçeneğine gelip onaylamanız yeterli olacaktır. Kısa bir beklemenin ardından BİOS menüsünü sıfırlama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bunun dışında eğer BİOS menüsünü kullanmaya hakim değilseniz ya da daha önce hiç kullanmadıysanız yapabileceğiniz bir de fiziksel müdahale bulunuyor. Bunun için öncelikle ana kartınıza ulaşmanız gerekiyor. Ana kartınızın üzerinde CMOS pilinin olduğunu göreceksiniz. CMOS pili ana kartın üzerinde yer alan saat piline benzer bir pil. Eğer BİOS’u sıfırlamak istiyorsanız bu pili soketleri kullanarak pili çıkartıp yeniden yerine takmanız yeterli olacaktır. Bu sayede BİOS sıfırlanmış olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir