nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Bologna Yapılacak Aktiviteler Gezilecek Yerler

Bologna Yapılacak Aktiviteler Gezilecek Yerler

Now You Tech Now You Tech - - 6 dk okuma süresi
170 0

Bologna şehri İtalya’nın en ünlü şehirlerindendir. İtalyan mutfağı bir yana şehrin tarihi önemi de son derece fazladır. 1 milyon civarında nüfusa sahip olan şehirde ulaşım genellikle motorlar ile yapılmaktadır ve hemen her yerde çok sayıda motor görmek mümkündür. Tren garı ile şehir merkezi arasında yaklaşık 3 km mesafe bulunmaktadır ve bu mesafe tercihe göre yürünebilir. Yürümek istemeyen ziyaretçiler için şehirde toplu ulaşım imkanı otobüsler ile sağlanmaktadır.

Bologna Kuleleri

Şehrin ikonu haline gelmiş bu kuleler şehrin pek çok noktasından görülebilir durumdadır. Kulelerin birbirlerine göre yamuk olmaları İtalyan mimarların yamuk kuleler yapmayı ne kadar sevdiklerinin göstergelerinden birisidir. Şehir merkezinde bulunan geniş meydandan yaklaşık 500 metrelik yürüme mesafesinde olan kulelere çıkmak mümkündür. 1119 yılında yapılmış olan bu kulelerin bu kadar eski bir tarihten bu yana korunuyor olması son derece etkileyicidir. 498 basamak ile tırmanılan kulelerden şehir manzarası son derece nefes kesicidir. 97 metrelik kuleye tırmanış için kullanılan merdivenler son derece dar olduğu için çıkanlar ve inenler sık sık birbirlerine yol vermek zorunda kalmaktadırlar.

Şehirde bulunan yapıların çoğu bu bölgeye has yapılarda kullanılan turuncu renkte bir tuğla içermektedir. Bu nedenle evlerin çok büyük çoğunluğu turuncu bir görünüme sahiptir ve bu görünüm şehre ayrı bir hava katmaktadır. Şehrin farklı noktalarında birden fazla kule bulunmaktadır ve bu kuleler daha kısa oldukları için binaların arasında gezerken görmek mümkün değildir. İkiz kulelere tırmandıktan sonra bu kulelerin de nerede olduklarını görmek mümkündür.

San Petronio Bazilikası

Bologna’nın en önemli yapılarından biri olan Bazilika 5. yüzyılda Bologna piskoposu olan Petronius’a adanmıştır. Bazilika şehrin en önemli meydanında tüm ihtişamı ile durmaktadır. Gotik mimarisinin hakim olduğu yapının 22 adet şapeli bulunmaktadır. Dışından daha etkileyici olan kısım ise Bazilikanın içidir. Aktif olarak kullanılan bu ibadethanenin içi de son derece büyük ve ihtişamlıdır. Bazilikanın içinde en önemli şey ise bu bölgeden hatta bazilikanın kurulu olduğu noktadan geçen meridyenlerden bir tanesinin işaretlenmiş şekilde gösterilmesidir. Meridyeni belirten ve açıklayan levhalar bulunmaktadır. Bunu yanında pazar günü başta olmak üzere farklı günlerde düzenlenen ayinlere katılarak izlemek mümkündür.

Neptün Çeşmesi

Şehrin ve en önemli meydanı Neptün Meydanı’dır. Bu meydan adını Neptün çeşmesinden almaktadır. 1667 yılında yapılmış olan bu çeşme hem bir anıtsal heykeli hem de fıskiyeli çeşmeleri barındırmaktadır. Roma ve Yunan mitolojilerinde büyük öneme sahip tanrılardan biri olan Neptün’ün kudretini göstermek üzere tasarlanmış çeşme şehre gelen pek çok kişinin uğrak noktalarından biridir. Kudretli görünümü ile Neptün sol elini havaya kaldırmış ve sağ elinde de simgesi olan üç uçlu mızrağı tutmaktadır. Neptün’ün altında ve çeşmenin her köşesinde bulunan 4 tane çocuk ellerinde balıklar tutmaktadır ve bu balıkların ağzından da sular akmaktadır.

Çeşme yapıldığı tarihten itibaren farklı restorasyon çalışmalarından geçmiştir ve günümüzde hala kullanılır haldedir. Çeşmenin hoş görünümü ve tarihi sebebiyle ziyaretçilerin büyük bir kısmı fotoğraflar çekinmektedir. Bunun dışında İtalya’nın pek çok kısmında olduğu gibi çeşmeden akan sular içilmektedir ve bu Neptün çeşmesinden akan su da hala içmek için kullanılmaktadır.

Maggiore Meydanı

San Petronio bazilikasının önünde bulunan, son derece büyük meydandır. Şehrin en önemli meydanı konumundadır. Bunun sebepleri arasında bazilikaya ev sahipliği yapması, pek çok kafe ve restoranı bünyesinde barındırması gibi sebepler bulunmaktadır. Bunun dışında bahar aylarından başlanarak kış aylarına kadar süren farklı festivaller bu meydanda gerçekleştirilmektedir. Belirli dönemlerde açık hava sinemaları düzenlenmektedir ve dünya klasiklerinden olan son derece önemli filmler gösterilmektedir. Meydan bu kadar önemli olunca turistlerin de ilk uğradığı mekanlardan biri haline gelmiştir.

Meydanda düzenlenen festivalleri bazı vatandaşlar meydanı gören evlerinin balkonlarından izlemektedirler. Meydan da düzenlenen etkinliklere katılmanın dışında dünyaca ünlü İtalyan mutfağından farklı lezzetleri misafirlerine sunan restoranlarda yemek yemek ya da kafelerde oturmak mümkündür. İtalya’nın en büyük özelliklerinden birisi de kahvedir. Tüm İtalyan’lar kahveye son derece düşkündür ve bu nedenle kafelerde de kahvenin yeri son derece büyüktür. Öyle ki dünyaca ünlü markların yerine herkes lokal kafeleri tercih etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir