nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Britanya’nın Simgelerinden Olan 6 Göz Alıcı Malikâne

Britanya’nın Simgelerinden Olan 6 Göz Alıcı Malikâne

Now You Tech Now You Tech - - 5 dk okuma süresi
226 0

Britanya tarihte pek çok mimari inşa etmiş ülkelerden biri olup bazı mimari yapıları ile diğer mimarilerden ayrılmaktadır. Özellikle tarihi bilgilere ışık tutan Britanya Malikâneleri tarih öğrenmek isteyenler için gezilmesi gereken en önemli malikânelerdendir. Britanya’nın Simgelerinden Olan 6 Göz Alıcı Malikâne aşağıdaki listemizde verilmektedir.

Somerleyton Konağı

Britanya’nın Somerleyton yakınlarında Lowestoft yerleşim merkezinde bulunan Somerleyton arazisinde 1240 yılında inşa edilen Somerleyton konağı oldukça büyük bir bahçeye sahip olmasıyla tanınmaktadır. Fitzosbert tarafından inşa edilen bu konağın ilk sahibi yine Fitzosbert olup konak 1604 yılında John Wentworth’a satılmıştır. Wentworth konakta bazı değişimler yapmış ve konağı Tudor usulü haline getirerek konağı Garney ailesine sattı.

Tarih boyunca pek çok insanın eline geçen bu malikâne Doğu Anglia’nın en güzel bahçelerinden birine sahiptir.12 dönümlü bir alanda yer alan bu bahçenin ortasında bir süs havuzu bulunmaktadır. Bahçenin batı kısmında Zodyak işaretleri bulunan bir güneş saati, kuzey kısmında beyaz çiçeklerle dolu bir beyaz bahçeye sahiptir. Ayrıca botanik bahçe, duvarlı bahçe ve çember şeklinde labirenti de bulunmaktadır. Şu an ticari olarak kullanılan bu bahçenin düğün salonu, restoran ve konaklama odaları da mevcuttur.

Burghley Malikanesi

Tarihte en eski malikânelerden biri olan Burghley Malikânesi 1555-1587 yılları arasında Britanya’nın Lincolnshire bölgesinde I. Elizabeth’in yüksek haznedarı Sir William Cecil için inşa edilmiştir ve inşa edilmesinde Richmond Sarayı’ndan esinlenilmiştir. Malikânede göze çarpan ilk şey muazzam bir büyüklükte olmasıdır. Bu evin bahçesinde labirent, su evi, kürek çekme havuzu ve dikilitaşlar bulunmaktadır. Malikâne şu an tören amaçlı kullanılmakta olup sadece elit insanların gidebileceği yer konumundadır.

Howard Kalesi

Aslında kale olmayıp bu şekilde isimlendirilmesinin sebebi malikânenin tamamen kale ile çevrili olmasındandır. 1699 yılında Kuzey Yorkshire bölgesinde inşa edilen malikâne tarih boyunca pek çok insanın eline geçmiş ve defalarca restorasyon edilmiştir. En son Howard ailesinin eline geçmiş ve adı Howard kalesi olarak değiştirilmiştir. Bahçesinde Four Winds Tapınağı, Atlas Çeşmesi, Büyük Obelisk gibi önemli yapılar bulunmaktadır.

Alnwick Kalesi

11. yüzyılda inşa edilen bu kale Northumberland bölgesinde yer almaktadır. Kalenin iç mekân tasarımında bugüne kadar pek çok değişiklik yapılmıştır. Bu kale içerisinde ayrıca Antik Çağ Müzesi de bulunmaktadır. Bu müzede eski zamanlardan kalma Roma mozaikleri, kaya resimleri ve süs eşyaları sergilenmektedir. Bu kalenin konaklamak için pek çok odası da bulunduğundan malikâne tarzında yapılmış bir kale olduğu söylenebilir. Son yıllarda bu kalenin büyük bir ziyaretçi akınına uğramasının sebebi Harry Potter filminin sahnelerinin bu kalede çekilmesidir.

Montacute Evi

1598 yılında inşa edilen bu evde ilk olarak göze çarpan şey evin Tudor ve Elizabeth mimarisi tarzında olmasıdır. Ayrıca ev Gotik ve Rönesans mimarisinin karışımı halimdedir. Bu malikâne Edward Phelips için inşa edilmiştir. Bu ev neredeyse hiç değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir. Evin giriş kapısına uzanan uzunca bir yol vardır ve bu yolun kenarlarında sık ağaçlar bulunmaktadır. Özellikle kütüphanesiyle meşhur olan bu yapı birçok dizi ve film çekimlerine de konu olmuştur.

Blenheim Sarayı

Barok tarzı olan saray tipi bu ev 1705-1722 yılları arasında inşa edilmiş olup İngiltere’nin en büyük malikânelerinden biridir. Ayrıca İngiltere’nin kır bahçesine sahip tek saray tipi evidir. Bahçesi kır çiçekleri ile doludur. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir. Anıtsal bir mimari olup bahçesinde mezarlık ta bulunmaktadır. Ayrıca bu saray Winston Churchill’in doğduğu evdir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir