nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Bulgaristan’da Gezilecek 10 Güzel Yer

Bulgaristan’da Gezilecek 10 Güzel Yer

Now You Tech Now You Tech - - 7 dk okuma süresi
203 0

Doğu Avrupa’da Balkanların en güzel ülkelerinden birisi olan Bulgaristan, tarihi ve kültürel güzellikleri ile önemli sayıda turist çekmektedir. Kiliseleri, camileri, kamu binaları, doğal güzellikleri ve önemli kültür merkezleri ile Balkanların önemli ülkelerinden birisidir. Akdeniz ile Doğu Avrupa arasındaki konumu ile önemli bir ülke olan Bulgaristan, ulaşım kolaylığı ile de göze çarpmaktadır. Türkiye’den iki saatlik bir uçak yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Bulgaristan, kara yolu olarak da Avrupa’ya açılan bir güzergâhtadır. Peki, Bulgaristan’da gezilecek 10 güzel yer neresidir? Bu yerlerin önemi nedir? Bulgaristan’da nereleri ziyaret etmeliyiz?

Aleksandr Nevski Katedrali

Sofya’nın merkezinde bulunan Aleksandr Nevski Katedrali bir ortodoks katedralidir. 1877-1878 yılları arasında gerçekleştirilen Osmanlı-Rus Savaşında ölen Rus askerlerin anısına inşa edilen bu katedral, 1912 yılında açılmıştır. Sofya’nın sembollerinden biri olan Aleksandr Nevski Katedrali, Balkanların en büyük ikinci katedrali olma özelliğini taşımaktadır. Bulgaristan’da gezilecek 10 güzel yer arasında ilk sırayı verdiğimiz bu katedrali siz de ilk sıranıza koyabilirsiniz.

Komünist Parti Binası

Sovyet kültürü etkisiyle inşa edilen Komünist Parti Binası, eskiden bir yönetim merkezi olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde bir kısmının parlamento tarafından kullanıldığı bu bina, Bulgaristan’ın komünizm etkisinde inşa edilen yapılarından birisidir. Mimari ile ilgilenenlerin ve ilgi duyanların uğrak noktalarından birisi olan Komünist Parti Binası’nın koridor uzunluğunun 3 kilometreye yakın olduğu söylenmektedir. Komünist Parti Binası, Sofya’da yer almaktadır.

ST George Rotunda Kilisesi

Bulgaristan’ın en güzel şehirlerinden birisi olan Sofya, ST George Ratunda Kilisesi ile tarihi varlıklarını sürdürmeye devam etmektedir. Sofya’nın korunan en eski yapısı olan kilise, dördüncü yüzyılda inşa edilmiştir. Osmanlı döneminde cami olarak kullanılan bu kilise, duvarlarında yer alan 22 peygamberin resmedildiği freskler ile dikkat çekmektedir. Zarif mimarisi ile dikkat çeken kilise, Sofya’da gezmek isteyeceğiniz yerlerden birisidir.

Katedral (Varna)

Gelelim Bulgaristan’da gezilecek en güzel şehirlerden birisine; Varna. Varna’da tıpkı Sofya gibi birçok tarihi ve kültürel eser için gezilmesi gereken şehirlerden birisidir. Başlıkta bahsettiğimiz Katedral, Varna’nın en büyük Bulgar Ortodoks katedralidir. En başta bahsettiğimiz Aleksandr Nevski Katedralinden sonra, Bulgaristan’ın en büyük ikinci katedrali olma özelliği taşımaktadır. 19.yüzyılda inşa edilen bu katedral, bir buçuk ton ağırlığındaki çanı ile de dikkat çekmektedir.

Evksinograd Sarayı

Varna’nın güzelliklerinden birisi olan Evksinograd Sarayı, Viyanalı bir mimar tarafından 19.yüzyılda tasarlanmıştır. Bugün bu sarayda resmi görüşmeler yapılmaktadır. Saray’ın kabul odasında Bulgar ressamlara ait güzel tablolar bulunmaktadır. Birçok eseri bünyesinde barındıran Evksinograd Sarayı, mimarisi ile büyülemektedir.

Rila Manastırı

Bulgaristan’ın en görkemli Doğu Ortodoks manastırıdır. Yılda neredeyse bir milyon turist çeken bu yapı, muazzam mimarisi ve görkemiyle göz kamaştırmaktadır. Ayrıca 1983 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne kabul edilmiştir. 876 yılında inşasına başlanılan ve 946 yılına kadar süren bu kutsal yapı, dikdörtgen şeklindedir. Rila Aziz İvan Manastırı olarak da bilinen manastır, Bulgaristan’da gezilecek güzel yerler arasında ayrı bir öneme sahiptir.

Aziz George Kilisesi

4.yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen Aziz George Kilisesi, erken dönem Hristiyanlık eserleri arasında önemli bir yere sahiptir. Serdica Antik Kent kalıntılarının içinde yer almaktadır. Kırmızı tuğla yapılı bu kilise, Osmanlı’nın bölgeye hakim olduğu dönemde cami olarak kullanılmıştır.

Kara Camii

Türk tarihi açısından Bulgaristan’daki en önemli eserlerden birisi Kara Camii’dir. 16.yüzyılın ilk yarısında Osmanlı’nın bölgeyi ele geçirmesinin ardından Kanuni’nin emri ile inşa edilmiştir. O dönemin en meşhur mimarlarından olan Mimar Sinan’ın tasarladığı bu cami, Osmanlı ve Türk tarihi açısından önemlidir. 1900’lerin başında restore edilen cami, 1903 yılında kiliseye çevrilmiştir. Şu anda Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi adı ile hizmet veren bu yapı, Mimar Sinan’ın en güzel eserlerinden birisidir.

Taş Ormanı (Varna)

Bulgaristan’da gezilecek güzel yerler sadece mimari ve tarihi eserlerden veya kutsal mekânlardan oluşmamakta elbette. Birçok doğa güzelliği, kültürel ve sanatsal mekânlar ile karşılaşabileceğiniz Bulgaristan’ın en dikkat çeken yerlerinden birisi de Taş Ormanı’dır. Varna’nın biraz dışında kalan bu orman, çöle benzer bir kaya oluşumudur. Avrupa’da doğal yollar ile oluşan iki çöl vardır. Taş Ormanı da bunlardan birisidir. Doğu Avrupa’nın doğal olarak oluşan tek çölü olma özelliği taşımaktadır. Sık sık kum fırtınalarının olduğu bu çöl, Varna’da gezilecek yerler arasındadır.

Ulusal Tarih Müzesi

Ulusal Tarih Müzesi, Bulgaristan’ın en büyük müzesidir. 1973 yılında kurulan bu müzede, 650 bin civarında nesne bulunmaktadır. Bu nesneler; arkeoloji, güzel sanatlar, tarih ve etnografya nesneleridir. 650 bin nesnenin bulunmasının dışında bunların sadece yüzde onluk bir kısmı sergilenmektedir. İlgi duyanların gitmesi gereken en önemli müzelerden birisidir.

Ayrıca…

Tabi ki Bulgaristan’da gezilecek en güzel yerler 10 tane ile sınırlı değildir. Ulusal Sanat Galerisi, 50 bine yakın eser barındırmaktadır ve sanatseverler için önemli bir duraktır. Baba Vida Kilisesi, Balkan Ulusal Parkı, İskar Nehri, Banyabaşı Camii, Aziz Sofya Kilisesi ve Büyük Tırnova gibi gezilecek bir sürü eseri, doğal güzelliği ve şehri vardır. Güzel vakit geçirmeniz ve eğlenmeniz dileğiyle…

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir