nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Burun Tıkanıklığını Gideren İlaçsız Yöntemler

Burun Tıkanıklığını Gideren İlaçsız Yöntemler

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 3 dk okuma süresi
157 0

Tıkalı bir burun çok rahatsız edici olmakla birlikte genellikle zararsızdır. Özellikle yağışlı ve soğuk mevsimlerde birçok insan etkilenmektedir. Sonuçta, patojenler sonbahar ve kış aylarında yayılmak için en iyi koşulları bulurlar. Neyse ki burun spreyleri ve evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz ilaçsız çözümler de bulunmaktadır.

Burun Tıkanıklığına Ne Sebep Olur?

Tıkalı bir burunda mukoza zarı çok şişmiştir ve kalın mukus üretir. Hava, daralmış kanallardan zorlukla geçer. En yaygın tetikleyiciler, virüslerin ve diğer patojenlerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Ancak alerjiler veya kuru hava da burundan nefes almayı ciddi şekilde engelleyebilir. Ayrıca burun boşluğundaki engeller veya tahriş edici maddeler burnu tıkayabilir.

Burun Tıkanıklığı İçin Evde Hazırlayabileceğiniz İlaçsız Çözümler

Denenmiş ve test edilmiş ev ilaçları tıkalı bir burnu açmaya oldukça fayda sağlamaktadır. İyileşmenizi desteklemek için birkaç değerli ipucunu bir araya getirdik işte ilaçsız çözümler:

 • Bol su veya şekersiz çaylar için. Hidrasyon, burun ve sinüslerdeki yapışkan salgıların sıvılaşmasına ve giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca ıhlamur çiçeği, kekik, anason, ebegümeci, kaburga otu, zencefil ve rezene gibi bitkilerle yapılan çay preparatları terletici, iltihap giderici ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir.
 • Baharatlı ve sıcak yiyecekler yiyin, bu burun salgılarının drenajını destekler. Zencefil, acı biber, yaban turpu ve hardal mukoza zarlarına giden kan akışını artırır ve solunum yollarını temizler. Çiğ soğanın kokusunu da alabilirsiniz. Uçucu yağlar burun içine yükselir ve temizler.
 • Sıcak su buharı soluyun. Suyun içine sofra tuzu veya deniz tuzu koyun, başınızı kâsenin üzerine eğin, üzerini bir havluyla örtün ve birkaç dakika boyunca derin nefes alıp verin.
 • Alerjiniz yoksa nane veya okaliptüs gibi uçucu yağları solumak veya sürmek için kullanabilirsiniz. Bitkisel içerikler mukusu gevşetir ve nefes almayı kolaylaştırır.
 • Uyurken yan yatın, böylece üst burun deliği şişebilir ve daha iyi nefes alabilirsiniz. Düz yatış pozisyonunda burun daha çabuk tıkandığı için hafif yüksekte yatmak da tavsiye edilir.
 • Bir nemlendirici veya fıskiye yardımıyla odadaki havayı nemlendirin. Alternatif olarak, ısıtıcının üzerine nemli havlu koyabilir veya su dolu bir kâse yerleştirebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir