nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Cannes Yapılacak Aktiviteler ve Gezilecek Yerler

Cannes Yapılacak Aktiviteler ve Gezilecek Yerler

Now You Tech Now You Tech - - 6 dk okuma süresi
1 0

Fransız Rivierasının incilerinden olan Cannes masmavi denizi ve gezilecek yerleri ile her yıl pek çok turist çekmektedir. Özellikle yaz aylarında çok sayıda turist masmavi denize girmek ve güzel kumsalın keyfini çıkarmak için buraya gelmektedirler. Cannes bölgesi özellikle burada düzenlenen ve dünyanın en saygın film festivallerinden sayılan Cannes Film Festivali’ne ev sahipliği ile tanınmaktadır.

Her yıl dünyaca ünlü filmlerin yönetmenleri ve oyuncuları burada ödüllerine kavuşmaktadırlar. Genellikle mayıs ayında düzenlenen bu film festivali dünyanın her yerinden filmlerin katılımına açık uluslararası bir festivaldir. Festivalde verilen en prestijli ödül altın palmiye ödülüdür. 1946 yılında ilki düzenlenen festival günümüzde de düzenlenmeye devam etmektedir. İşte Cannes Yapılacak Aktiviteler ve Gezilecek Yerler yazımız sizlerle.

Palais des Festivals et des Congrès

1946 yılında bu yana her yıl düzenlenen Cannes Film Festivaline ev sahipliği yapan bina bölgedeki en ünlü yapılardan biridir. Binanın girişindeki kırmızı halı sürekli olarak burada tutulmaktadır ve festival süresince ünlü isimlerin giriş yaptığı kapının önünde kırmızı hali üzerinde pek çok ziyaretçi de fotoğraf çekinmektedir. Binanın önünde dünya çapında ün kazanmış ve Cannes Film Festivaline de adını yazdırmış ünlü isimlerin ellerinin izleri metal döküm kullanılarak yapılmış küçük heykeller şeklinde yerleştirilmiştir. Birçok ünlü isme ait bu heykeller ünlü isimlerin başarılarını ölümsüz hale getirmek için yapılmıştır.

Bina normal zamanlarda tiyatro oyunları ve müzik konserleri için kullanılmaktadır. Her ne kadar dünyanın en ünlü film festivallerinden olan Cannes film festivalinin gölgesinde kaldığı için bina bu festival ile bilinse de konserler ve farklı etkinlikler de binada kendilerine yer bulmaktadırlar. Öyle ki 1959 Eurovision yarışması da Cannes şehrinde bu yapıda düzenlenmiştir. Croisette bulvarında bulunan yapı Cannes ziyareti sırasında görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Binanın önünde küçük bir park bulunmaktadır ve bu parkta da farklı sanat eserleri sergilenmektedir.

Croisette Bulvarı

2 km uzunluğundaki bu bulvar Cannes bölgesinin en önemli bulvarı konumundadır. Sahil şeridini takip eden bu bulvar üzerinde tabi ki en önemli manzara birbirinden güzel plajlar ve deniz tarafından oluşturulmaktadır. Uzun bulvar boyunca yürüyüş yapmak mümkündür. Yürüyüş sırasında yine bulvar üzerinde bulunan ve çok büyük olmayan bir lunapark mevcuttur. Farklı oyuncakların yer aldığı bu lunaparkta ilginç bir deneyim yaşamak mümkündür. Bulvarın en önemli yönü de Cannes Film Festivalinin düzenlendiği bina ve alana sahip olmasıdır. Festival sadece bina içinde değil bina civarındaki geniş alanda da farklı etkinlikler ile düzenlenmektedir.

Musée de la Castre

Croisette bulvarının devamında ve şehir manzarasına hakim bir tepede bulunan kale Cannes bölgesinde gezilmesi gereken ayrı bir noktadır. Bulvarın bitiminde ara sokaklardan devam eden rampalar ile başlayan yol kaleye kadar devam etmektedir. Eğimli yollarda yürürken farklı mimariye sahip son derece hoş görünümdeki evler de ziyaretçilere eşlik etmektedir.

Tırmanışın sonunda kalenin önündeki geniş ve harika manzaraya sahip alana ulaşılmaktadır. Bu alandan başta Masmavi deniz olmak üzere, plajlar ve bulvar görünmektedir. Günün her saatinde ayrı güzellikler sunan tepe Cannes ziyaretçilerinin uğrak noktalarındandır. Tepede bulunan kalenin içinde bir de müze bulunmaktadır.

Müze haftanın belirli günlerinde kapalı olduğu için gitmeden önce çalışma takvimini kontrol etmek önemlidir. Aynı zamanda sahile bakan tarafın arkasına kadar devam eden surların üzerinde yürümek ve yine bu yüksek noktalardan ayrı bir şehir manzarası izlemek mümkündür. Surların önemli bir kısmı hala ayaktadır. Tepede bulunan kale ve müzenin yanında manzara da eşlik edince Cannes ziyaretçileri için son derece güzel bir ziyaret noktası haline gelmektedir.

Cannes Plajı

Dünyanın en ünlü ve temiz denizlerinden birine sahip olan bölgeye her yıl pek çok turist yaz tatili amacıyla gelmektedir. Bu turistlerin arasında dünyaca ünlü kişiler de bulunmaktadır. Plaj son derece temiz ve tamamen kumdur. Plajın devamında bulunan Beach Club tarzı mekanlarda günün her saati farklı eğlenceler düzenlenmekte ve lüks yatlar plajın açıklarında demir atmış şekilde ziyaretçileri selamlamaktadır. Son derece temiz ve güzel denize girmek ise özellikle yaz sıcaklarında serinlemek için mükemmel bir seçenektir. Plaja girmek ücretsizdir ve plajda soyunma kabinleri ile tuvaletler bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir