nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Oyun
 4. »
 5. Çevrimiçi Oyunlarda Almanız Gereken Güvenlik Önlemleri

Çevrimiçi Oyunlarda Almanız Gereken Güvenlik Önlemleri

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 4 dk okuma süresi
188 0

Bilgisayar oyunları, oyun konsolları, akıllı telefon ve tabletlerdeki oyun uygulamaları uzun zamandır sadece çocukların ve gençlerin ilgi alanı olmaktan çıkmıştır. İnternet üzerinden çevrimiçi oyunlar ve akıllı telefonlar ya da tabletler üzerinden mobil oyunlar özellikle daha popülerdir. Oyunlar internette yaygın bir şekilde bulunmaktadır.  Bununla birlikte, bağlantılı oyunlar güvenlik risklerini de beraberinde getirmektedir. Yüklü uygulamalar, örneğin kimlik avı ve sosyal mühendislik için kullanılan kötü amaçlı yazılımlar içerebilir.

BT güvenliği söz konusu olduğunda, akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlar genellikle ihmal edilir. Bununla birlikte, özellikle sık uygulama ve oyun kullanımında, kişinin cihazlarını ve cihazlarda depolanan verileri koruması tavsiye edilir. Aksi takdirde, akıllı telefonda oynarken dikkatsiz uygulama içi satın alımlar gerçekten pahalı hale gelmekle kalmaz, aynı zamanda virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar da gizlice girebilir.

Dijital Oyunlarla Güvenli Eğlence İçin En Önemli Temel Kurallar

 • Oyunları Yalnızca Saygın Kaynaklardan Edinin:  Burada da yüzde 100 garanti yoktur ancak genel bir kural olarak, oyunlar yalnızca resmi mağazalardan indirilmelidir. “Kırılmış” oyunları, yani kopya korumasından kurtarılmış oyunları indirerek, yalnızca telif ve kullanım haklarını ihlal etmekle kalmaz, aynı zamanda cihazlarınıza kötü amaçlı yazılım yükleme riskini de alırsınız.
 • Mobil Cihazlarınızı Güvence Altına Alın: Olası güvenlik açıklarını kapatmak için akıllı telefonunuz veya tabletiniz için yazılım güncellemelerini otomatik olarak yükleyin. Mobil cihazlarınız için bir virüs tarayıcısı, kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı ek koruma sağlar.
 • Verilerinizi Koruyun: Oyunların gizlilik politikasını okuyun ve özellikle oyun uygulamalarının istediği izinleri kontrol edin. Sadece oyunu oynamak için gerekli olan verilere erişmeyi kabul edin.
 • Düzenli Yedeklemeler Oluşturun: Yeni uygulamalar yüklemeden önce yedeklemeler oluşturmak, cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaşması durumunda dosyaları veya sistem ayarlarını daha hızlı geri yüklemenize yardımcı olur.

Çocuklar Akıllı Telefon veya Tabletle Oynarken Nelere Dikkat Etmelidir?

 • Uygulamaları Dikkatli Seçin: Sohbetler, ticaret platformları ve ağlar gibi sosyal özellikler genellikle spam, kimlik avı mesajları ve hatta küçükler için zararlı içerikler yayar. Bu nedenle, yalnızca yeterli koruyucu önlemleri alan oyunları yükleyin.
 • Abonelik Tuzaklarına ve Şeffaf Olmayan Uygulama İçi Satın Alımlara Dikkat Edin: GŞK’yi ve kullanım koşullarını dikkatlice okuyun. Beklenmedik maliyetleri önlemek için uygulama içi satın alımlar için bir şifre kilidi ayarlayın.
 • Çocuklarınızla Medya Tüketimi Hakkında Konuşun: Çocuklarınızı internette oynarken olası riskler ve tehlikeler hakkında eğitin ve güvenli kullanım için birlikte kurallar belirleyin. 
 • Medya Bağımlılığına Karşı Önleyici Tedbirler Alın: Çocuklarla ve gençlerle oyunlar için sabit kullanım süreleri üzerinde anlaşın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir