nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Çocuğunuzu Anaokuluna Nasıl Alıştırabilirsiniz?

Çocuğunuzu Anaokuluna Nasıl Alıştırabilirsiniz?

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 3 dk okuma süresi
184 0

Anaokulu yeni bir dönemin başlangıcıdır. Yeni yürümeye başlayan çocuk evresinden sonra çocuk için okul zamanı başlar, çünkü anaokulu ilkokulun bir parçasıdır. İyi bir hazırlık başlangıcı elbette kolaylaştırır. Çocuğunuzu Anaokuluna Nasıl Alıştırabilirsiniz? Bazı çocuklar anaokuluna başlamak için sabırsızlanırken, diğerleri oldukça korkar. Çocuk nasıl tepki verirse versin, ebeveynlerin çocuğun duygularını ciddiye alması, onu desteklemesi ve ona eşlik etmesi önemlidir. Bu adıma aile olarak hazırlanmak, korkuları hafifletmeye ve merak uyandırmaya yardımcı olur.

Anaokuluna Gitme İsteği Uyandırmak

Yeni okul eşyalarını birlikte seçin. Bir çocuk çantası satın alın ve kişisel bir özellikle etiketleyin. Merak uyandırın ve anaokulunda neleri dört gözle beklediğinizi anlatın. Kızınıza veya oğlunuza anaokuluna giden bir çocuğunuz olduğu için ne kadar gurur duyduğunuzu gösterin. Çocuğunuz anaokuluna başlamaktan korkuyorsa, sorunun nerede olduğunu bulmaya çalışın. Konuyla ilgili resimli kitaplar sohbet başlatıcı olarak idealdir.

Anaokulu Yorucu Olabilir

Anaokuluna uyum sağlamak ve doğru davranmak streslidir ve gerginlik bir noktada ortaya çıkmak zorundadır. Genellikle ebeveynler veya kardeşlerle bu anı değerlendirirler. Çocuklar anaokulunun talepleriyle farklı şekillerde başa çıkarlar. Bazıları daha sonra dinlenmeye ihtiyaç duyarken, bazıları ise stres atmak için çok fazla alana ihtiyaç duyar. Bunu göz önünde bulundurun ve boş zaman aktivitelerini çocuğunuzun ruh haline göre uyarlayın.

Çocuğun Ayrılık Kaygısı Varsa

Bazı çocuklar ebeveynlerinden ayrılmayı zor buluyor. Çocuklar veda ederken ağladığında anne babalar da üzülür. Gizlice kaçmayın, çocuğunuza şimdi gideceğinizi, daha sonra alacağınızı kendinden emin bir ifadeyle söyleyin. Ancak öğretmenler dikkatli olacaktır. Ebeveynlerin de iklimlendirmede tek başına ustalaşması gerekmez. Anaokulundaki eğitimciler, ayrılık kaygısı veya yurt hasreti çeken çocuklarla deneyim sahibidir. Sorunu onlarla tartışmak mantıklı. Örneğin, eğitimciler çocuğu doğrudan karşıladıklarında, onları sıcak bir şekilde karşıladıklarında ve hemen dâhil ettiklerinde, ayrılık genellikle daha kolay hale gelir. Sevimli bir oyuncak gibi evden sevilen bir eşya genellikle yardımcı olur.

Çocuğunuzun Kendi İsteklerini Göz Önünde Bulundurun

“Çocuğum benden ayrılabilecek mi?” “Gruba kolayca uyum sağlayacak mı?” “Eğitimciler çocuğuma iyi davranacak mı?” Şimdi merak ediyor olabilirsiniz. Aslında, çocuğunuza yardım etmenin en iyi yolu, kendinizi bırakmaya istekli olmaktır. Sadece her şeyin yolunda gittiği ve bunun çocuğunuz için harika bir deneyim ve önemli bir gelişim aşaması olduğu hissine sahipseniz bunu iletebilirsiniz. En geç çocuğunuz “ben kendim yapabilirim!” dediğinde, çocuğun kendi başına denemesine izin vermelisiniz. Çocuğunuzu kendi isteğiyle bağımsız olmak istediğinde destekleyin.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir