nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. D Vitamini ve İnsan Sağlığı Açısından Önemi

D Vitamini ve İnsan Sağlığı Açısından Önemi

Now You Tech Now You Tech - - 5 dk okuma süresi
28 0

İnsan vücudu ve sağlı için önemli vitaminlerden biride D vitaminidir. D vitamini vücuttaki fosfor ve kalsiyumun dengeli kullanımı ve de emilimi için büyük önem arz etmektedir. Özellikle bebek ve çocukların D vitamini bakımından yeterli besin takviyelerinin yapılması şarttır.

Çocuk gelişim, kas ve iskelet yapısı için hayati derecede öneme sahiptir. Kas, iskelet ve kemik zayıflığına karşı tüm vücudu koruyan ve de destekleyen bir vitamindir. Düzenli kalp atışları için olmazsa olmaz bir gereksinimdir.

Kemiklerde yeteri kadar kalsiyum birikmesi ve bununla birlikte kemik gelişimi için D vitamini önemli bir ihtiyaçtır. Bağırsak dokularındaki hücrelerin kalsiyum emmesi içinde gerekli olan bir vitamindir. Güneş ışınları ve bazı besinler üzerinde alınır.

Besinler üzerinden alınan provitamin şeklindedir. Güneş ışınları yoluyla alınmasında da deride depolanır ve D vitaminine dönüşür. Ayrıca, diş sağlığı ve dayanıklılığı içinde en büyük gereksinimin D vitamini olduğu yapılan pek çok araştırma ile tespit edilmiştir.

D Vitamini Kaynakları

D vitaminin en büyük kaynağı güneştir. Güneş üzerinden gelen UV ışınları insan sağlığı için hayati öneme sahiptir. İnsan derisinin düzenli olarak güneş ışınları ile temas etmesi gerekmektedir. Özellikle yüz bölgesinin güneş görmesi ile güneş ışınları cilt üzerinden geçer ve daha sonra D vitamini olarak vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılar. Bir başka D vitamini kaynağı ise besinlerdir. Düzenli beslenme ve doğru gıdaları tüketme sağlık için olmazsa olmazdır. En fazla D vitamininin bulunduğu besinler arasında yumurtalar gelmektedir. Her gün düzenli yumurta yemek bu anlamda önemlidir. Bunun dışında doğal süt ürünlerinde bol miktarda D vitamini mevcuttur. Süt, yoğurt ve peynir gibi ürünler D vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca, pek çok mantar türü ve deniz ürünlerinde de D vitamini bol miktarda bulunmaktadır.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği insan sağlığı için bir tehdit unsurudur. Vücut her zaman için belli bir miktar D vitaminini depolama kapasitesine sahiptir. Ancak, depolanan bu vitaminler en fazla 2 gün yeterli olabilmektedir. Bu nedenle düzenli D vitamini takviyesi şarttır. D vitamini eksikliği durumunda özellikle bebek ve çocuklarda kas ve kemik gelişimi tamamlanmayacaktır.

Büyüme hızı çok yavaş olacak ve ileride büyük problemleri beraberinde taşıyacaktır. Bu yaşlarda D vitamini eksikli diş gelişimi içinde problemdir. Dişlerin yeteri kadar gelişmemesine ve dayanıksız olmasına neden olabilecektir.

İlerleyen yaşlarda süre gelen D vitamini eksikliği durumunda bağışıklık sistemi zayıflayacak, kemiklerde yumuşama olacak ve buna bağlı olarakta kemik erimesi denilen bir problem ile karşılaşma durumunuz olabilecektir.

D Vitamininin Fazla Alınması

Vücudun her açıdan belli bir dengesi vardır. Her şeyin bir dengesi sağlanmalı ve bu anlamda ne bir eksik, ne de bir fazlası olmalıdır. Vitaminler konusunda da durum farklı değildir. Vücut için gerekli olan D vitamininin de fazla olmaması ve gereğinden fazla alınmaması şarttır.

Fazla alınması durumunda sürekli mide bulantısı ve kusma gibi durumlar yaşanılabilir. Böbreklerde geçici veya bazı durumlarda kalıcı zararlar verebilmektedir. Bu nedenle dengeli beslenmeli ve zaman zaman bazı sağlık kontrolleri yaptırılmalıdır.

Sağlıklı Bir İnsan Vücudunun Alması Gereken D Vitamini Miktarı

Sağlıklı bir insan vücudunun alması gereken D vitamini miktarı ortalama olarak belirlenmiştir. Kişiden kişiye çok ufak farklar olsada, yapılan araştırmalara göre 0 ile 30 yaş arası 200 IU, 31 ile 50 yaş arasın 300 IU, 51-70 arası 400 IU ve 71 yaş üzeri ise ortala 600 IU D vitamini alması gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir