nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Daha Verimli Olmanızı Sağlayacak 5 Etkili Yöntem

Daha Verimli Olmanızı Sağlayacak 5 Etkili Yöntem

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 4 dk okuma süresi
147 0

Gerçekten önemli olan şeylere odaklanmak veya doğru zamanda doğru işe öncelik verip vermediğinizi bilmek neredeyse imkânsızdır. Yüksek öncelikli görevler, ‘acil’ mesajlar ve hiç bitmeyen bildirimlerle o gün için aldığınız kararlar uçup gidiyor. Bilgi çalışanlarının %80’i iş temposuna ayak uydurmak için gelen kutuları açıkken veya diğer iletişim uygulamaları arka planda aktifken çalıştıklarını söylüyor.

Sonuç olarak, çalışanlar daha az verimli oluyor ve mesajları, eylem maddelerini ve son tarihleri unutma olasılıkları artıyor. Etkili zaman yönetimi için farklı yaklaşımlar vardır. Bu yazımızda daha verimli olmanızı sağlayacak etkili yöntemleri açıklıyoruz. Gelin birlikte göz atalım.

Üretkenliği Artırmak İçin Yöntemler

Zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmenin en kolay yollarından biri, kanıtlanmış zaman yönetimi stratejilerini günlük rutininize dâhil etmektir. Bu stratejiler, çalışmak için zaman sınırları belirlemenize, her seferinde bir görevi tamamlamanıza ve gününüzü daha bilinçli geçirmenize yardımcı olacaktır.

Zamanı Doğru Ayarlama

Büyük görevleri alt görevlere bölmenize ve bunları makul bir süre içinde tamamlamanıza olanak tanır. Her görevin üç saati geçmeyecek şekilde kendi zaman çizelgesi olmalıdır. Örneğin, bir blog yazısı yazmanız gerekiyorsa, bir taslak yazmak için iki saatlik bir zaman dilimi oluşturabilirsiniz. Bir aradan sonra, ilk taslağa başlamak için üç saatlik başka bir zaman kutusu oluşturabilirsiniz. Faaliyetinizi alt görevlere bölerseniz, hedefinize günden güne veya haftadan haftaya istikrarlı bir şekilde yaklaşırsınız.

Zamanı Kilitleme

İşinizi planlamak için zaman kilitlemeyi kullandığınızda, çalışma haftasını projeler üzerinde çalışabileceğiniz, iş arkadaşlarınızla iletişim kurabileceğiniz, mola verebileceğiniz ve hatta egzersiz yapabileceğiniz zaman dilimlerine etkili bir şekilde bölersiniz. Zaman kilitleme, odaklanmış çalışmaya ve derin çalışmaya daha fazla zaman ayırmanıza yardımcı olabilir, çünkü bu teknik kesintiye uğramadan konsantre olmanızı sağlar.

Pomodoro Yöntemi

Pomodoro yöntemi de kısa zaman dilimlerinde ve arada molalar vererek çalışmanıza yardımcı olur. Pomodoro zaman yönetimi stratejisi kendi öz yönetiminiz için özellikle yararlıdır çünkü içsel motivasyon ve zihinsel performans için iyi olan düzenli molaları aktif olarak teşvik eder. Araştırmalar molaların yaratıcılığı artırdığını göstermiştir.

Pareto Prensibi

Pareto zaman yönetimi stratejisini tercih etmek sizleri iş hayatında daima başarıya götürecektir. Pareto ilkesi, sizi önce hızlı bir şekilde yapılması gereken görevler üzerinde çalışmaya teşvik eder, böylece kendinizi daha az stres ve daha fazla motivasyonla geri kalan faaliyetlere verebilmenizi sağlar.

Pareto ilkesi genellikle “80/20 kuralı” olarak adlandırılır çünkü şu formüle dayanır: Zamanınızın %20’sini harcarsınız ve bu sürede iş sonuçlarınızın %80’ini elde edersiniz. İş sonuçlarınızın %80’ini mümkün olan en kısa sürede tamamlarsanız, görevlerinizin geri kalan %20’sini tamamlamak için daha fazla zaman kazanırsınız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir