nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Dell Yeni Oyuncu Kumandası Nyx’i Tanıttı

Dell Yeni Oyuncu Kumandası Nyx’i Tanıttı

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
5 0

Amerika Merkezli teknoloji şirketi olan Dell, geçtiğimiz günlerde tüketici elektroniği ile yeni teknolojilerin tanıtıldığı 2023 İnternatonal CES fuarında konsept olarak geleceğin oyun kumandası olan Nyx projesini tanıttı. Oyun severlerin yakından takip ettiği oyun kumandaları, tanıtılan Nyx bir önce tanıtılan Playstation 5 için tasarlanan Dual Sense Edge’ye göre yeni özellikler ilave edilerek geleceğin oyun kumandaları konusunda yeni ipuçları veriyor.

Dell’in Yeni Konsepti Nyx

Nyx kontrolcünün özellikleri doğrultusunda ev ağına bağlı olması gereken çok büyük bir donanıma da ihtiyaç gerekiyor böylelikle sunucu Play Station, X Box gibi birçok başka kontrolcüde Nyx’in kullanılmasını sağlıyor. Şirket, Nyx kontrolcü cihazının bir tanıtım olduğunu henüz onu satmak için ya da ön sipariş gibi planlarının olmadığını da açıkladı. Nyx’in geçen yıl tanıtımı yapılan gamepad ile benzerlik göstermesi de dikkatlerden kaçmadı.

Gamepad’ de Nyx gibi bir sunucuya bağlanıp evin her tarafında oyun oynanmasına imkân sağlıyordu. Tek kontrolcü sayesinde evde bulunan tüm ekranlardan oyun oynanabileceği ve aynı anda iki oyunun dahi oynanabileceğini açıklamışlardı. Fakat Nyx tasarımı elbette bir önceki tasarıma benzemiyor. Şirket bu konsept için Series X/S veya Xbox kontrolcüden de iham almış olabilir.

Dell Konsepti Nyx Kontrolcünün Özellikleri

Yeni tasarım konsepti Nyx özellikleri de meta uyumlu görünüyor. Kumanda da son oynanan oyunu hızlı bir şekilde açmayı sağlayan parmak izi sensörü ve tuşları kendinize göre ayarlayabilme özelliği de mevcut. Ayrıca dokunmatik özelliği de yenilikçi bir görüntü katıyor. Kumandanın solunda yön tuşlarının bulunduğu alanda yuvarlak bir dokunmatik bölümü eklenmiş. Bu bölüm cihazın mouse şeklinde kullanımını da sağlıyor.

Böylelikle oyunlarda ki ayrı işlevler kolay ve tek bölmede yerine getirilmiş oluyor. Dokunmatik özelliği sadece bu bölmede değil, tetik tuşlarının her ikisinde de mevcut. Anolog tuşların arka kısmında da fare tekerleği görevi gören iki tekerlek var, bu tekerleklerin amacı harita da zoom yapıp, menüde gezinmeyi sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra NyX ebeveynlerin çocuklarını izleyebilmelerine, onlara katılıp, onlarla etkileşime girebilmeleri açısından ebeveyn araçları, gösterge panoları gibi yenilikçi olanaklar sağlıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir