nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Deodorant Meme Kanseri Riskini Arttırıyor Mu?

Deodorant Meme Kanseri Riskini Arttırıyor Mu?

khaleesi khaleesi - - 3 dk okuma süresi
52 0

Diğer günlük hijyen alışkanlıkları gibi, duştan sonra veya gün boyunca hızlı bir tazeleme için bir deodorant çubuğu sürmek sıradan hale geldi. Arada bir koku ya da marka değiştirmenin yanı sıra, neden sadece kıyafetlerimizin terlemesini önleyen tuvalet malzemelerine daha fazla dikkat etmeliyiz? Radyasyon onkoloğu Chirag Shah, “Son yıllarda deodorantlar ve ter önleyiciler ve bunların meme kanseriyle ilişkisi hakkında epeyce tartışma oldu” diyor.

Dr. Shah, “Bu düşüncelerin ortaya çıkmasının en büyük nedeni, hastalara radyasyon verilirken alüminyum bulunan ter giderici kullanmamaları gerektiğini söylememizdi, çünkü alüminyumun radyasyon verilen kanserli hastaların tedavisinden oluşabilecek cilt tahrişini yükselteceği endişesi vardı” diye ekliyor.

Deodorantlar ve Antiperspirantlar ile Meme Kanseri Arasındaki İlişki Nedir?

Deodorant ve antiperspirantlarımız hakkında düşünmek için harcadığımız zaman, vücut kokusu ve ter sorunlarımızı çözmeleri içindir potansiyel olarak zararlı içerikleri ve göğüslerimize yakınlıkları hakkında endişelenmek için değil.

Bu nedenle, bilim insanları deodorantlar ve ter önleyiciler ile meme kanseri arasındaki potansiyel bağlantıyı araştırmış ve incelemişlerdir. Bu ürünler ile meme kanseri arasında herhangi bir ilişki olmadığını öğrenmek sizi rahatlatacaktır. Ayrıca, çalışmalar meme radyasyonu sırasında deodorant kullanımı ile cilt yan etkilerinde bir artış bulmamıştır. Bu deodorant ve antiperspirantların kullanımını meme kanseri gelişimiyle ilişkilendiren hiçbir bilimsel kanıt bulunamamıştır.

Deodorantlarda Kanserle Bağlantılı Herhangi Bir Bileşen Var Mı?

Alüminyum, deodorant ve antiperspirantlarda bulunan ve ürünlerin işlerini yapmalarını sağlayan ana bileşendir. Aktif alüminyum bileşiği koltuk altınızdaki her bir ter kanalını tıkamaya çalışır, böylece ter cildinizin yüzeyine ulaşmaz ve kıyafetlerinizi lekeleyen utanç verici ter izleri bırakmaz.

Kimileri, alüminyum her gün uygulandığı ve göğüslerin yakınındaki cilde emildiği için östrojen benzeri etkilere sahip olabileceğini düşünebilir,” diyor Dr. Shah. ‘’Östrojen bazı meme kanseri hücrelerinin gelişimini ve büyümesini teşvik edebilirken, deodorantınızdaki alüminyumun östrojen benzeri etkiler ürettiğini veya meme kanserine neden olduğunu hiçbir şey tutarlı bir şekilde göstermemiştir.” diye ekliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir