nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Domainlerin Boşa Düşme Süresi ve Kayıt Edilmesi

Domainlerin Boşa Düşme Süresi ve Kayıt Edilmesi

Now You Tech Now You Tech - - 2 dk okuma süresi
416 0

Bildiğiniz üzere alan adları süreleri dolmasına rağmen hemen boşa düşmemektedir. Alan adının REG (kayıt) tarihi dolduktan sonra üç aşama bulunmaktadır ve bu üç aşama sona erdikten sonra alan adı boşa düşmektedir. işte Domainlerin Boşa Düşme Süresi ve Kayıt Edilmesi yazımız sizlerle.

Alan Adı Boşa Düşme Aşamaları

  • Registrar-Hold aşaması
  • Redemption-Period aşaması
  • Son olarak ise Pending-Delete

Registrar-Hold Aşaması Nedir?

Domainin bitiş tarihden sonra üç aylık bir bekleme süreci bulunmaktadır. Bu sürecin ilk ayı Registrar-Hold aşamasıdır. Bu süreçte alan adının sahibi normal fiyatından alan adını geri alabilir.

Redemption-Period Aşaması Nedir?

Bir önceki aşama olan registrar-hold süresi bittikten sonra devreye Redemption-Period süreci girer. Bu aşamada diğeri gibi 30 günlüktür. Bu süreçte domain sahibi isterse alan adını geri alabilir fakat maliyeti biraz fazla olur. (Tahmini 99$)

Pending-Delete Aşaması Nedir?

Alan adındaki son aşamadır. Bu aşamada alan adının silineceğini ve süresinin çok az kaldığı belirtilir. Bu aşamanın süresi 6 gün civarındadır.

Kısa bir hesaplama yapacak olursak bir domain reg tarihi bittikten sonra ortalama 70 gün içerisinde düşmektedir. Fakat bazı alan adlarına bakıldığında bu süreç daha da uzun sürebiliyor. Tecrübelere binayen 80 günü geçmeden düşebilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir