nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Dumping Sendromu Nedir?

Dumping Sendromu Nedir?

Now You Tech Now You Tech - - 2 dk okuma süresi
161 0

Zayıflama isteğinizi bir türlü hayata geçiremediniz ve bunun için ameliyat olmaya karar verdiniz. Gastrik bypass ya da Gastrik bant olarak bilinen mide ameliyatı oldunuz ya da olmaya niyetlendiniz. Bundan önce bilmeniz gereken bir şey var: Dumping Sendromu.

Dumping sendromu Gastrik bant ya da toplumumuzda bilinen adıyla mide kelepçesi ameliyatı geçirmiş hastaların bazılarında ortaya çıkan bir sorundur. Ameliyat sonrası çok fazla yemek yemek ya da karbonhidratları fazla kaçırmak gibi nedenlerle oluşur.

Dumping Senromunun en önemli belirtileri mide krampları ve bulantısı, midede rahatsızlık verici dolgunluk hissi, ishal, genel halsizlik, terleme, kusma ve kalp atışında hızlanma (çarpıntı) olarak sayılmaktadır.

Dumping Sendromunda beslenme düzenini değiştirmek çok etkili bir tedavidir. Bir beslenme günlüğü tutmak ve tüketilen gıdalarda sıkıntı yaratma eğilimi olup olmadığını izlemek hastaya yardımcı olacaktır. Kişi zamanla sıkıntı veren gıdaları tespit eder ve mümkün olduğunca bunlardan uzak durur.

Dumping Sendromunu tetikleyen ortak gıdalar şekerli, şuruplu hamur işleri, çok katı meyveler, tatlı içecekler, turşular, dondurmalar, kurabiyeler ve bal.

Dumping Sendromundan yakınanlar günde en az 6 kere olmak üzere küçük öğünler halinde yemeli, yemek esnasında sıvı alımından kaçınmalıdır. Temelde Dumping Sendromu olsun olmasın mide operasyonu geçiren herkes için önerilen yöntem budur. Yemeklerde önce ve sonra en az yarım saat sıvı alınmamalıdır. Çok soğuk ve çok sıcak gıdalardan kaçınmalı ve süt ürünlerini çok miktarda tüketmemelidir.

Dumping Sendromu sıkıntısı genellikle 1 saat içinde azalır. Bu süre içinde biraz dinlenmeleri önerilir. Diyet değişikliği ile rahatlama olmayan hastalarda genellikle ilaç tedavisi kullanılmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir