nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Dünyanın En Huzurlu Ülkeleri

Dünyanın En Huzurlu Ülkeleri

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 3 dk okuma süresi
270 0

Küresel Barış Endeksi her yıl dünyanın en barışçıl ülkelerine genel bir bakış sunuyor. Uluslararası düşünce kuruluşu Institute for Economics & Peace her yıl Küresel Barış Endeksi’ni (GPI) derlemektedir. Dünya barışının küresel ölçütü olarak kabul edilir. Peki, dünyanın en huzurlu ülkelerinden birine varış noktası olarak ne dersiniz? İşte Dünyanın En Huzurlu Ülkeleri.

Kanada

Dünyanın en huzurlu ilk ülke sıralamasında (toplam 163 ülke arasından) Kanada ilk sırada yer almaktadır. Ancak geçen yıl 6. sırada yer almıştır. Küresel ilk onda Avrupa dışından yer alan sadece iki ülkeden biridir. Kuzey Amerika bölgesinde ise Kanada ilk sırada yer alıyor.

İrlanda

İrlanda, mevcut GPI’daki en büyük tırmanışçılardan biridir. 2020 yılında ilk onda yer almamıştı, ancak bu yıl üç sıra yükseldi.

Avusturya

GPI 2020’de hala dünyanın en huzurlu dördüncü ülkesi olan Avusturya iki sıra geriledi. Bu bozulmanın başlıca nedeni Kasım 2020’de meydana gelen terör saldırısı ve bunun sonuçlarıdır.

Slovenya

Slovenya 2020 yılında henüz dünyanın en huzurlu on ülkesi arasında yer almamıştı ve bu sıralamadan oldukça memnun olabilir. Ülkenin refah seviyesi bu yıl fazlasıyla artış göstermiştir.

Danimarka

Bu yıl Danimarka geçen yıla oranla oldukça gerilemiş gözüküyor. Ama hala dünyanın en huzurlu ülkelerinden biri.

Yeni Zelanda

Asya-Pasifik bölgesinin en barışçıl ülkesi ve 2021 GPI’da genel olarak en barışçıl ikinci ülke olan Yeni Zelanda, silah ithalatındaki ve askeri harcamalardaki artışın bir sonucu olarak 2021 GPI’daki puanında çok hafif bir bozulma gördü. Ülke ayrıca Korona salgınından da nispeten etkilenmemiştir.

İzlanda

İzlanda bir kez daha dünyanın (ve Avrupa’nın) en huzurlu ülkesi seçilmiştir. Ülke bu pozisyonunu 2008’den beri savunmaktadır. Hiçbir şekilde gerilemeyen İzlanda ülkesi bu yıl da yine 1. sırada yer alıyor.

Barışçıl Olmayan Ülkeler

Öte yandan, cinayet oranı, terörden kaynaklanan ölümler ve suç algısı, dünyanın pek çok ülkesinde önemli ölçüde düşmüştür, ancak burada da aşırı bölgesel farklılıklar vardır. Örneğin raporda Afganistan dünyanın en az barışçıl ülkesi olarak değerlendirilirken, Afganistan’ı Yemen, Suriye, Güney Sudan ve Irak takip ediyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir