nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Dünyanın En İlginç Yerleri

Dünyanın En İlginç Yerleri

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
1 0

Evrenin en çarpıcı ve etkileyici gezegenlerine baktığımız zaman hiç şüphesiz dünyamız bu konuda ilk sıradadır. Dünya coğrafyası üzerinde çok fazla ilginç yer var. Bu ilginç yerleri bazen kelimelere dökmek bile çok zor oluyor. Dünyanın en ilginç yerleri hakkında sizlere bir liste hazırladık. Listemizdekileri gördüğünüzde şaşıracağınıza eminiz.

Volkanik olaylar, göktaşı düşmesi gibi dünyanın en ilginç yerlerinin oluştuğunu görebiliyoruz. Fakat bazı yerler milyonlarca yıl sürmüş olan doğal aşınmalar sonucunda oluşmuştur. Bazıları denizde bazıları ise çölün ortasındadır. Fakat hepsi de birbirinden etkileyici görüntülerdir.

Moritanya – Sahra’nın Gözü

Moritanya’da yer alan Sahra Çölü’nde bulunan bu arazi, dünyanın en güzel ve özel jeolojik mucizelerinden birisi olarak görülmektedir. Çölün ortasında yer alan ve göz şeklinde olan bu yapının çağı 50 km civarındadır.Sahra’nın Gözü’nün önceden bir göktaşının yüzeye düşmesiyle oluştuğu düşünülüyordu. Fakat bilim insanları yaptığı son çalışmalar ile bu görüşleri reddetti ve toprağın erezyonu ile bu doğal güzelliğin oluştuğunu buldu.

Belize – Büyük Mavi Delik

Belize açıklarında bulunan büyük mavi çukur, büyük mavi çukur olarak da bilinmektedir. Büyük mavi delik, Belize City’den 70 kilometre uzaklıkta yer alan Lighthouse Resifi’nin merkezinde yer alıyor. Aynı zamanda Amerika’da Belize Eyaleti’nin açıklarında yer almaktadır. Çapı 0.4 kilometre olan kusursuz dairede suyun derinliği 145 metreye kadar ulaşmaktadır. Dairenin renginin koyu renge doğru ilerlemesi bu coğrafi oluşumun arasında derinlik farklarının olmasından kaynaklanıyor.

Belize, Orta Amerika’da yer almaktadır. Batı – güneyinde Guatemala, Kuzeyinde Meksika ve Doğu bölümünde ise Karaib Denizi bulunuyor.

Türkmenistan – Cehennem Kapısı

Türkmenistan’da yer alan Cehennem Kapısı, sınırsız bir metan gazı rezervi bulunmaktadır. Gelen kaynaklara göre 35 yıl öncesinde gaz elde etmek için, bu bölgede kazı yapan jeologlar çok derin bir noktaya giderek metan gazının yüzeye çıkmasına sebep oldu.Jeologlar bunun korkusundan yanına ekipmanlarını bile alamadan bölgeyi terk ettiler. Yaşanılan bu olaylardan sonra metan gazının bölgede yer alan insanları zehirlememesi adına rezervi yakmaya karar vermişler.Rezerv o günden itibaren hiç durmadan yanmaya devam etmektedir.

Antarktika – Erebus Buz Kayaları

Antarktika dünya üzerindeki en soğuk kıtadır. Erebus Buz Kayaları, 20 metre yüksekliğe sahiptir. Bu kayalar sönmüş olan bir yanardağın parçalarıdır. Zamanında buradan çıkan lavlar Jüpiter, Satürn ve Neptün yüzeyindeki görüntüleri hatırlatıyordu. Antarktika, Güney Yarımküre’nin en güney bölümünde bulunmaktadır. Güney Kutbu’nu da içermektedir.

Avustralya – Şeytan Kayalıkları

Şeytan Kayalıkları’nın Devil’s Marbles olarak anıldığını duyabilirsiniz. Bu kayalıklar birbirini şekillendirecek tuhaf bir şekilde yerleştirilmiştir. Aborjinler burayı Karlu Karlu olarak da adlandırılmaktadır. Kırmızı granitten oluşan dev kayaların boyutları ise 50 cm ile 60 metre arasında değişiklik göstermektedir. 2008 yılında buranın gerçek sahibi olan kişilere mülkiyeti iade edilmiştir. Fakat devlet 99 seneliğine kiralayarak kamu ziyaretine açmıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir