nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gezi & Seyahat
 4. »
 5. Dünyanın Yaşam Kalitesi En Yüksek 10 Ülkesi

Dünyanın Yaşam Kalitesi En Yüksek 10 Ülkesi

khaleesi khaleesi - - 6 dk okuma süresi
71 0

Hangi ülke en yüksek yaşam kalitesini sunuyor? OECD bu soruyu “Daha İyi Yaşam Endeksi “nde on bir kategori kullanarak incelemektedir. Bu ülkeler, yaşam koşulları karşılaştırmasında en iyi skoru elde etmiştir. Yaşam kalitesi son derece bireyseldir ve bu nedenle ölçülmesi zordur. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2011 yılından bu yana üye ülkelerdeki yaşam koşullarını haritalandırmaya ve “Daha İyi Yaşam Endeksi” ile karşılaştırılabilir hale getirmeye çalışmaktadır. Dünyanın Yaşam Kalitesi En Yüksek 10 Ülkesi yazımız sizlerle.

Yaşam Kalitesi Faktörleri

“Daha İyi Yaşam Endeksi” bu kategorilerden oluşmaktadır:

 • Konut koşulları (maliyet, kişi başına düşen oda sayısı, kanalizasyon sistemine bağlantı).
 • Gelir (net hane halkı serveti, vergi öncesi harcanabilir gelir)
 • İstihdam (iş güvencesi, gelir düzeyi, işsizlik oranı, istihdam oranı)
 • Kamu ruhu (aile, arkadaşlardan oluşan özel sosyal güvenlik ağı)
 • Eğitim (eğitim düzeyi, PISA sonuçları)
 • Çevre (su ve hava kalitesi)
 • Sivil katılım (seçmen katılımı, vatandaşların yasamaya katılımı)
 • Sağlık (yaşam beklentisi, sağlık durumunun bireysel değerlendirmesi)
 • Yaşam memnuniyeti (bireysel değerlendirme)

10 – ABD

ABD şu anda OECD’nin Daha İyi Yaşam Endeksi’nde onuncu sırada yer almaktadır. Endekse göre, özellikle konut (birinci sırada, kişi başına ortalama 2,4 oda), gelir (Lüksemburg’un ardından ikinci sırada) ve istihdam (dördüncü sırada) gibi ekonomik göstergelerde iyi puan almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri güvenlik ve iş-yaşam dengesi konularında en kötü puanı almıştır.

9- Finlandiya

Finlandiya, ABD’nin neredeyse tam tersi bir ülke. Ekonomik olarak ise OECD sıralamasında ancak orta sıralarda yer almaktadır. Öte yandan Finlandiya eğitim, kamu ruhu, güvenlik ve çevre konularında üstündür. Yaşam memnuniyeti açısından Finliler, ankete katılan 40 ülke arasında 10.0 puanla en üst seviyeye ulaşan tek ülke oldu.

8- İsveç

İsveç, ABD ve Finlandiya’nın aksine, incelenen tüm kategorilerde en azından makul puanlar almaktadır. En kötü skor gelir için alınmıştır. Ancak, 4,6 puan yine de genel düşük seviyede on ikinci sıra için yeterli oldu. İsveç’in en kötü sıralaması özel güvenlik ağı için oldu.

7- Hollanda

OECD’deki en iyi iş-yaşam dengesi ve sivil katılımda üçüncü sırada yer alması Hollanda’nın yedinci sıraya yükselmesine yardımcı olmuştur. Ayrıca iş, barınma, yaşam memnuniyeti ve güvenlik konularında da ilk 10’a girmektedir. Komşumuz gelir açısından orta sıralarda yer alıyor.

6- İsviçre

OECD’nin “Daha İyi Yaşam Endeksi “nde İsviçre’nin resmini çok fazla ışık ve biraz gölge karakterize ediyor. İstihdamda ikincilik, gelirde üçüncülük ve ilk 10’da yer alan diğer birçok sıralama altıncılıkla sonuçlanmaktadır. Yazarlar en büyük eksikliğin sivil katılımda olduğunu düşünüyor. Burada İsviçre, analiz edilen 40 ülke arasında sondan sekizinci sırada yer almaktadır.

5- Danimarka

Danimarka on bir kategorinin sekizinde ilk 10’da yer alırken, kamu ruhu ve memnuniyeti kategorilerinde iki üçüncülük elde etmiştir. Öte yandan, sadece barınma koşulları, sağlık ve gelir konularında orta sıralarda yer almaktadır. Araştırmaya göre, Danimarkalıların ellerinde yılda ortalama sadece 29.606 ABD doları var; bu rakam OECD ortalamasından 4000 dolar daha az. Hane başına net servet sadece 118.637 dolar olarak tahmin edilmiştir

4- Kanada

Kanada, OECD sıralamasında “sağlık” kategorisinde liderdir. Kuzey Amerika ülkesi, iş-yaşam dengesi konusunda 21. sırada yer alarak en kötü sıralamayı elde etti. Aksi takdirde, ilk 10’da yer almak için neredeyse her zaman yeterliydi.

3- İzlanda

İzlanda, bu ilk 10’da alt kategorilerde birden fazla birincilik elde eden ilk ülkedir. Kuzey Kutup Dairesi’ndeki cüce devlet bunu istihdam, toplum duygusu ve çevre konularında başarmıştır. Güvenlik açısından sadece Norveç’e karşı yenilgiyi kabul etmek zorunda kalmıştır. Öte yandan, İzlanda’nın konut koşulları son üçte yer aldı.

2- Avustralya

Avustralya şu anda (Şubat 2021 itibariyle) OECD’nin Daha İyi Yaşam Endeksi’nde ikinci sırada yer almaktadır. Sadece birinciliği (sivil katılım) elde etmiştir.

1- Norveç

Yazarlara göre Norveç, OECD’deki en iyi yaşam kalitesini sunuyor. Bir birincilik (güvenlik) ve üç ikincilik (çevre, barınma ve yaşam memnuniyeti) bunun altını çizmektedir. Sadece iki kategoride ilk 20’ye girebilmiştir bunlar:  Eğitim ve sivil katılımdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir