nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Elon Musk Twitter’i Yeniden Satın Alıyor! İşte Planları

Elon Musk Twitter’i Yeniden Satın Alıyor! İşte Planları

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 3 dk okuma süresi
131 0

Geçen günlerde, aylar süren yasal mücadelenin ardından Elon Musk rotasını değiştirdi ve Twitter‘a bir mektup göndererek sosyal medya şirketini ilk teklifi olan 44 milyar dolar karşılığında satın alacağını söyledi. Anlaşma tamamlanırsa Twitter yeniden özel bir şirket haline gelecek.

Yaklaşık 108 milyon takipçisiyle uzun süredir Twitter kullanıcısı olan Musk, hizmetle ilgili duygularını yıllardır detaylandırıyor. Musk’ın geçmiş tweet ve yorumlarına dayanarak, anlaşmanın düzenleyiciler tarafından onaylanması halinde Twitter’da görmeyi beklediğimiz değişiklikleri şöyle sıralayabiliriz.

1. İçerik Denetiminin Gevşetilmesi

Musk defalarca Twitter’dan modern çağın “halka açık şehir meydanı” olarak bahsetti. Bu amaçla, 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’ndaki ayaklanmanın ardından Twitter’ın eski Başkan Donald Trump’ı siteden kalıcı olarak yasaklama kararını eleştirdi. Musk’ın tweetlerine bakılırsa, en azından Twitter’da daha gevşek bir moderasyon için bastıracak gibi görünüyor.

2. Algoritma Değişiklikleri

Musk’ın önceki dönemlerde dile getirdiği bir diğer konu da Twitter’ın halkı hareketlendirmedeki rolüyle ilgili. Bu yılın başlarında takipçilerine Twitter’ın algoritmasının “açık kaynak” (özgürce dağıtılan ve birçok farklı katılımcı tarafından açıkça manipüle edilebilen yazılımlar için kullanılan bir terim) olması gerektiğini düşünüp düşünmedikleri konusunda bir anket yaptı ve Twitter algoritmasını değiştireceğini açıkladı.

3. Spam Botlarını Kaldırma

Musk’ın beklenen önerilerinden bazıları, her şeyden çok Twitter’ı kişisel kullanımıyla ilgili. Örneğin, daha önce “kripto spam botlarından” kurtulmak istediğini belirtmişti, Musk, Twitter’daki spam sorununu, hizmeti kullanmanın “en can sıkıcı sorunu” olarak nitelendirdi. Hatta Twitter’dan bu konuda bir şeyler yapmasını açıkça rica etti. Şubat ayında “Bu spam botları nereye kadar Twitter’de yer alacak” diye sormuştu. 14 Nisan’da TED 2022’de verdiği bir röportajda Musk, Twitter’ın yeni sahibi olarak değiştireceği ilk şey olarak bu sorunu gösterdi.

4. Düzenleme Düğmesi Ekleme

Musk, Twitter kullanıcılarının yıllardır talep ettiği düzenleme düğmesinden yana. Musk uzun zamandır tweetlerin düzenlenebilmesini destekliyor. Bu ayın başlarında Twitter, yıllarca bu fikre karşı çıktıktan sonra bu özelliği test etmeye başladı. Bu hafta, düzenleme düğmesini Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da abonelik modeline abone olan Twitter kullanıcılarına sundu. Twitter, özelliğin “yakında” ABD’deki Blue abonelerine de geleceğini söyledi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir