nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Eğitim
 4. »
 5. En Çok Kazandıran Fakülteler ve Meslekler

En Çok Kazandıran Fakülteler ve Meslekler

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
224 0

Ülkemizde birçok üniversite ve bu üniversitelerin bünyesinde pek fazla fakülte bulunmaktadır. Tıp, hukuk, mühendislik, eğitim, sanat gibi pek çok fakülte bulunmaktadır. Bu fakültelerin en çok kazandıranları ve en kısa sürede iş bulanları ise şunlardır. İşte En Çok Kazandıran Fakülteler ve Meslekler listesi sizlerle. Keyifli okumalar.

Doktorluk

Günümüzde doktorlar en çok saygı duyulan meslektir. Ayrıca doktorlar Türkiye’de en çok kazanan ve en hızlı iş bulan mesleklerdendir. Günümüzde mesleğine yeni başlayan bir doktor maaşı en az 8000 tl civarındadır. Ortalama doktor maaşları ise 13.000 lira seviyesinde seyretmektedir. Doktorlar en hızlı iş bulan meslek grubudur. Mezun olduktan birkaç ay sonra iş bulabilirler. Tıp fakültesi ise Türkiye’de en zor dersleri içeren fakültelerden biridir. Doktor olabilmek için yaklaşık 6 yıllık bir eğitim süreci vardır. Bu süreçten sonra staj dönemi ve TUS sınavı bulunmaktadır.

Türkiye’deki En İyi 5 Tıp Fakültesi

 1. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
 2. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
 3. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
 4. Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi
 5. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi

Hukuk

Hukuk fakültesi Türkiye’deki en zor fakültelerden biridir. Bu fakülteyi bitirenler avukat, savcı ya da hâkim olurlar. Savcılık ve hakimlik ise Türkiye’deki en saygın mesleklerdendir. Günümüzde en düşük savcı maaşı 11.570, en düşük hâkim maaşı ise 13.500 liradır. Savcılar, hakimler ve avukatlar adaleti sağlamakla sorumlu kimselerdir. Ve savcılar güvenlikleri gereği silah taşıyabilirler. Hukuk fakültesi 5 yıldır. Fakülteyi bitirdikten sonra öğrenciler 1 yıllık bir staj sürecine girerler. Bu bir yılın yarısı adliyede diğer yarısı da en az 5 yıllık tecrübesi bulunan bir avukatın yanında geçer. Kişi gelecekte savcı olmak istese bile avukatın yanında staj yapmak zorundadır. Bu süreçte stajyer maaşı da alınmaktadır. Staj bittikten sonra bir süre avukatlık yapan kişiler belirli bir yaşı geçmeden savcılık başvurusunda bulunabilir.

Türkiye’deki En İyi 5 Hukuk Fakültesi

 1. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 2. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 3. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 4. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 5. Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Mühendislik

Mühendisliğin pek çok alanı bulunmaktadır. Mekatronik, makine, inşaat, bilgisayar gibi pek çok alan bulunmaktadır. En düşük mühendis maaşı 8.773 liradır. Mühendislik fakültesi 4 yıldır. Ancak bazı okullarda hazırlık dönemiyle birlikte 5 yılı bulmaktadır. Mühendis olmak isteyen kişilerin üst düzey matematik bilmesi şarttır. Onun dışında fizik gibi derslerde başarılı olmaları mühendis adaylarının işini kolaylaştıracaktır.

Türkiye’deki En İyi 5 Mühendislik Fakültesi

 1. İstanbul Teknik Üniversitesi.
 2. Ortadoğu Üniversitesi.
 3. Yıldız Teknik Üniversitesi.
 4. Gazi Üniversitesi.
 5. Hacettepe Üniversitesi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir