nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Now You Tech Now You Tech - - 6 dk okuma süresi
164 0

Sık seyahat eden gezginlere baktığımız zaman en büyük uzmanlık alanlarından birisinin; ucuz uçak bileti bulmak olduğunu görüyoruz. Seyahat etmeyi seven herkes bunun için bir servet ödemek istemezler. Uçak bileti fiyatları ise bir seyahatin büyük bir bölümünü kaplayabiliyor. Siz de uygun uçak bileti bulmayı başarabilirsiniz seyahat bütçenizi büyük oranda hafifletebilirsiniz. En ucuz uçak bileti nasıl bulunur? Sorusunun cevabını ise sizlerle detaylı bir şekilde paylaşıyoruz.

Seyahat Tarihlerinizi Esnek Tutmaya Çalışın

Uçak bilet fiyatlarının gideceğiniz döneme göre değişiklik göstereceğini söyleyebiliriz. Tatile çıkan birçok kişi Noel, yılbaşı, Ramazan ve Kurban Bayramı gibi özel günlerde tatil planlarını yapıyor. Ülkemizde en fazla yıllık izinlerin kullanıldığı tarihler ise okulların kapandığı Haziran ile Ağustos ayları arasıdır. Bu aylarda genellikle yüksek talepler olduğu için uçaklarda dolu oluyor. Bu dönemler için bir seyahat planınız varsa uçak biletlerinin pahalı olacağını bilmelisiniz. Eğer seyahat planlarınızda esneklik yapabiliyorsanız tatil dönemlerinin dışında kalan tarihlerde seyahat yapmaya çalışın.

Seyahat planınız belirttiğimiz dönemlere denk geliyorsa büyük ihtimal diğer dönemlere göre daha fazla ücret ödeyerek seyahat edersiniz. Bu tarihlerde seyahate çıkmak için uçuş firmalarının düzenlediği kampanyaları takip edebilirsiniz. Aynı zamanda sabah çok erken ve gece çok geç saatlerde olan uçuşlara bakabilirsiniz.

Fiyatların En Uygun Olduğu Zamanlarda Bilet Alın

Hafta ortasında uçmanın hafta sonuna göre daha uygun fiyatı olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle insanlar hafta sonu uçmayı tercih ediyor. Fakat hafta ortasında yapacağınız uçuşlarda %10 daha karlı olacağınızı söyleyebiliriz. En uygun biletleri bulmak adına bakmanız gereken gün ve saatler ise; Çarşamba ve Perşembe günlerinin öğleden sonrasıdır. Bu günleri Salı ve cumartesi günleri incelemektedir.

Ülke içi uçuşlarda en uygun fiyatları yakalamak istiyorsanız planladığın tarihten 21 gün öncesinde bakmanız gerekir. Bu dönemlerde fiyatlar ortalama olarak %8 daha uygundur. Uçuşa 2 hafta kala genellikle bilet fiyatları %5 artmaktadır. Son hafta ise artış %30’a kadar yükseliyor. Uluslar arası olarak yapacağınız uçuşlarda ise bilet fiyatlarında çok büyük değişiklikler olmadığını söyleyebiliriz. Uçuşa 1 ay kala olan fiyatlar 6 ay kala olan fiyatlardan %4 daha düşüktür. Seyahate 28 gün kalaya kadar fiyatlar genellikle hep aynıdır. Fakat 18 ile 28 gün kala en uygun fiyatları görebilirsiniz.

Ülkemizde seyahat sırasında biletlerin en uygun olduğu aylarda ilk sırada Mayıs ayı yer almaktadır. Fakat hafta içi olan ve tatile denk gelmeyen uçuşları seçmeye dikkat etmelisiniz.

Uçak Bileti Arama Motorlarından Faydalanın

Tek tek havayolu firmalarının sayfalarına girip uçak biletlerine bakarak vakit kaybetmek yerine bunu sizler için yapan uçak bileti arama motorlarını tercih edebilirsiniz. Bu arama motorlarından bütün uçak biletleri için en uygun olan fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Hatta uçak bileti arama motorlarını sık kullanılanlarınıza eklemenizde de fayda var.

Biletinizi Erken Almalısınız

Birçok havayolu firmasında en uygun fiyata sahip olan koltuklar satıldıktan sonra kalan koltukların fiyatları yüksek oluyor. Özellikle yoğun seyahat dönemlerinde bu fiyatlar daha yüksek oluyor. Rezervasyonunuzu son ana bırakırsanız bu size çok pahalıya mal olabilir. Uçak bileti fiyatlarında günlük hatta saatlik değişiklikler olduğunu görebilirsiniz. Uçuş tarihi yaklaştıkça tercih edilen rotalarda artışların olduğunu görebilirsiniz. Bazen tek bir şehrin gidiş biletini yurtdışında bir şehre gidi dönüş bileti fiyatından pahalıya alabilirsiniz.

Alternatif Olabilecek Havalimanlarına Bakın

Günümüzde neredeyse her büyükşehirde ikinci bir havalimanı yer almaktadır. Havaalanı seçiminiz sırasında düşük bütçeli olan firmaların uçuş yaptıkları havaalanlarını seçerseniz daha uygun fiyatlara uçabilirsiniz. Gideceğiniz noktalarda eğer böyle bir havaalanı seçeneğiniz varsa mutlaka tercih etmelisiniz. İstanbul’da Sabiha Gökçen bunun en büyük örneklerinden birisidir.

Asya ülkelerine yapacağınız uçuşlarınızda tercih edebileceğiniz havayolu firmaları arasında en ucuzunun AirAsia firması olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada bilmeniz gereken ise ucuz bileti bulmayı bir alışkanlık haline getirmenizdir.

Havayollarının Mail Listelerine Kaydolmayı Unutmayın

Kampanyalı ucuz uçak bileti bulmak için her zaman tetikte olmalısınız. Promosyon uygulanan koltukların sayısı az olduğu için acele etmenizde fayda var. Kampanyalardan en erken sizin haberdar olmanız için bilet satışları yapan web sitelerinin e-posta listesinde olmanız gerekiyor. İlginizi çeken bir noktaya kampanyalı bilet olduğu zaman vakit kaybetmeden onu alın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir