nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Eyüp Sultan Camii Nerede Nasıl Gidilir?

Eyüp Sultan Camii Nerede Nasıl Gidilir?

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
96 0

Eyüp Sultan Camii ve aynı ismi taşıyan Eyüp Sultan Türbesi, ismini vermiş olduğu İstanbul’un Eyüp Sultan ilçesi sınırları içinde yer alıyor.

İstanbul’un fethi sırasında, özellikle psikolojik savaşın kazanılmasında büyük rol oynadığı dilden dile anlatılan ve II. Mehmet yani Fatih Sultan Mehmet Han’ın hocalarından Ak Şemsettin tarafından yeri gösterilerek bulunan Eyüp Sultan Hazretleri’nin mezarı, 1453 yılında gerçekleşen fetihten yüzlerce yıl sonra bile, hala çok önemli bir manevi ziyaret noktası olarak inanaların kalbinde yer alıyor.

Eyüp Sultan Camii‘ne nasıl gidilir? sorusunun cevabı için farklı birkaç alternatif bulunuyor.

Eyüp Sultan Camii Ulaşım

İstanbul belediye otobüsleri ile Eyüp Sultan Camii‘ne gitmek için;

39 AKŞEMSETTİN MAHALLESİ – YENİKAPI

39B İMAR BLOKLARI – VEZNECİLER

39D YEŞİLPINAR – YENİKAPI

39O YEŞİLPINAR – OTOGAR

39Y YEŞİLPINAR – VEZNECİLER

39Ç HAMİDİYE MAHALLESİ – AKSARAY

48A GÖKTÜRK – KAZLIÇEŞME MARMARAY

55EY EYÜP ÜÇŞEHİTLER-AKSARAY

86V EYÜPSULTAN-VEZNECİLER

94Y YEŞİLPINAR – BAKIRKÖY

hatlarını kullanabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen hatların hepsi Eyüp Sultan Camii Durağı’na uğramıyor. Ancak hemen yanıbaşındaki Eyüp Sultan Bulvarı’ndan geçiyor. Bu bulvarda indikten sonra kısa bir yürüyüşle Eyüp Sultan Camii ve Türbesi’ne ulaşabilirsiniz.

Eyüp Sultan Camii‘ne kendi aracınız ile gitmek isterseniz; Edirnekapı’dan Gaziosmanpaşa yönünde ilerlerken, Eyüp Sultan çıkışından çıkıp tabelaları takip etmeniz yeterli. Yine Sirkeci’den Unkapanı yönüne giderken Unkapanı Köprüsü’nün altından geçip, önce Feshane sonrasında ise Eyüp Sultan’a ulaşabilirsiniz.

Metro İstanbul ile buraya gelmek için Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro hattını kullanmanız ya da Kirazlı-Yenikapı Hattı ile Bayrampaşa’ya gelmeniz gerekiyor. Sonrasında yaklaşık olarak 15-20 dakikalık bir yürüyüşle Eyüp Sultan Camii’ne ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca yine bu güzergah üzerinde minibüsler de işliyor.

Bir başka -ve hatta en güzel- alternatif ise; Eyüp Sultan ile Üsküdar İskelesi arasında gerçekleşen vapur seferleri. Ancak çok sık olmayan bu seferler için mutlaka saatlerini öğrenip yola çıkmanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir