nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Fazla Kilolar Beyine de Zarar Veriyor

Fazla Kilolar Beyine de Zarar Veriyor

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
151 0

Fazla kilolar kişinin estetik görüntüsünü bozuyor, belde ve kalçada toplanıyor, göbeği büyütüyor, pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Normalin üstünde olan her bir kilonun zararlı pek çok etkisi var. Üstelik çoğu kimsenin aklına gelmese de kilolar beyni de etkiliyor ve hayatı bir kısır döngüye çevirebiliyor.

Fazla kiloların en önemli nedenlerinden biri olan aşırı yeme isteği aslında bir bağımlılık. Tıpkı alkol ya da sigara gibi fazla kilolu olup beslenmesini kontrol edemeyenler bir süre sonra gıdalara bağımlı oluyorlar. Bu durumun uyuşturucu kullanmaktan bir farkı yok ve beyin zamanla besinlere karşı duyarsızlaşıyor. Sadece zevk alınan şekerli yağlı gıdalara yanıt vermeye ve sonucunda da sadece bunların tüketimine izin vermeye başlıyor.

Vücudunda fazla yağ bulunanların beyninde hareketlerden sorumlu olan bölge daralıyor ve bu durum kişileri daha dürtüsel davranmaya zorluyor. Özellikle çocuklarda beynin dürtüsel bölgesinin genişlemesi vücutta iltihabi hastalıkların gelişmesine, bağışıklık sisteminin çökmesine neden oluyor.

Fazla Yağlar Beyin Hacmini Küçültüyor

Vücutta gereğinden fazla yağ olması toplam beyin hacmini de küçültebiliyor. Bu durumu yağın strese neden olduğu ve stresin beyni etkilemesine bağlayan araştırmacılar özellikle karın çevresinde toplanan yağların hormonları etkileyerek bunama için risk oluşturduğunu söylüyor. Beyin hacmi küçülen insanlar şiddetli unutkanlık tehlikesi altında ve zihinsel işlevlerini yeterince kullanamıyor.

Şişmanlık özellikle menopoz sonrası kadınlarda bellek bozukluklarına neden oluyor. Vücut kitle indeksindeki her bir puanlık artışın hafıza ve zekâ testlerinde bir puanlık düşüşe neden olduğu Geriatri Derneği tarafından bildiriliyor.

Beyin sadece fazla kilolardan değil kilo verip-alma şeklinde ilerleyen bir hayattan da etkileniyor. Özellikle yo-yo diyeti olarak adlandırılan hızlı kilo verip tekrar geri alma şeklinde yapılan bir zayıflama programı beynin stres altına girmesine neden oluyor. Bu durum da daha fazla yeme isteği ve yemeye neden oluyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir