nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Fenomen Ne Demek? Fenomen Anlamı Nedir?

Fenomen Ne Demek? Fenomen Anlamı Nedir?

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
225 0

Fenomen son zamanlarda internet ortamında ve özellikle sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkan bir kavram. Birçok internet kullanıcısı fenomen kavramına aslında aşina. Facebook yada Twitter gibi sosyal paylaşım platformlarında fenomen olarak tanımlanan bazı kullanıcılar son dönemde oldukça popüler. Buna rağmen fenomen ne demek diye çevresine bu soruyu soran internet kullanıcıları halen mevcut. Aslında bu kelimenin gerçek anlamını pek de fazla bilen yok. Peki gerçekten fenomen ne demek? fenomen anlamı nedir?

Fenomen Nedir? Sosyal Medyada Fenomen Nasıl Olunur?

Fenomen nedir sorusuna yanıt ararken Türk Dil Kurumu’nun (TDK) bu kelimeyi nasıl tanımladığına bakmadan geçmemek lazım. Türk Dil Kurumu Türkçe sözlüğüne baktığımızda kelimenin kökeninin Fransızca phénomène‘den geldiği belirtilmektedir. Ve fenomen kelimesi “olay” yada “görüngü” olarak tanımlanmaktadır. Yani bizler her ne kadar bu kelimeyi olağanüstü bir şey yada kişi gibi kullanıyor olsak da aslında fenomen kelimesi duyularımızla algılanabilir olaylar için kullanılmaktadır. İnsanların somut ve algılanabilir olaylar yada nesneler için kullanması gerektiği bir kelimenin nasıl farklı bir anlama büründüğü ise tam bir muamma. Yani işin özü, sözlük anlamına bakacak olursak bu kelimeyi efsanevi kişi yada bilinmeyen olaylar için kullanmamız tam anlamıyla bir hata.

Fenomen kelimesi her ne kadar duyularımız ile algılanabilir somut olaylar için kullanılması gerekse de, bizler bu kavrama sosyal medyada farklı bir anlam yüklüyoruz. Çok sayıda kişi tarafından takip edilen ve her sözü yada paylaşımı olay olan sosyal medya kullanıcıları için bu kelimeyi kullanmaktayız. Kimliği hakkında çok da fazla bilgi sahibi olmadığımız bu kişileri tanımlarken de sosyal medya fenomeni ifadesini kullanıyoruz. Bu kullanıcıların bir çoğu yaptığı mizah yada eğlence dolu paylaşımları ile karşımıza çıksa da, politik tartışmaların içindeki fenomenler de sosyal medyada giderek artmaktadır. Politik tartışmaların içerisinde yer alan bu kullanıcılar, hukuki yaptırımlara maruz kalmamak için genellikle kimliğini gizlemektedir. Fenomen nedir sorusuna yanıt ararken karşımıza çıkan tanıma baktığımızda ise bu durum tanımla pek de örtüşmemektedir.

Fenomen nedir? sorusuna yanıt bulabileceğiniz eğlenceli bir video sayfamızın üst bölümünde paylaşılmıştır. Siz de sıra dışı paylaşımlar ile facebook yada Twitter’da fenomen olabilirsiniz. Bunun için biraz yaratıcılık ve iyi bir gözlemci olmanız gerekmektedir. Konuyla ilgili fikirlerinizi yada sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Aşağıda yer alan yorum formunu doldurarak bize ulaşın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir