nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Gerçekten Kilo Vermeli Misiniz?

Gerçekten Kilo Vermeli Misiniz?

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
119 0

Aşırı şişmanlık dünyanın pek çok ülkesinde gerek genç gerek erişkin nüfusu tehdit eden önemli bir sağlık sorunudur. İyi bir kalp sağlığı, kanserlerden korunma, şeker hastalığı ve kemik sağlığı problemleri ile karşı karşıya kalmamak için ince bir vücut gereklidir.

Nasıl aşırı şişmanlık aşırı tehlikeli ise aşırı zayıflamakta aynı ölçüde tehlike taşımaktadır. Kadınlarımızın yüzde 1′i aşırı diyet ve kilo kaybı nedeni ile Anoreksiya başta olmak üzere hayatı tehdit eden hastalıklarla karşı karşıyadır. Mükemmeliyetçi insanların hastalığı kilo kaybının etkileri kadar aşırı depresyonlara da neden olmaktadır.

Kilo Kalbı ve Organlara Zararı

Çok fazla kilo kaybetmek ileriki yıllarda kemik erimesi riskini arttırır, kalp ve diğer organların zarar görmesine neden olabilir. Aşırı diyet yapan kadınların yüzde 50′si gizli yeme bozukluğu hastalıklarına yakalanmaktadır. Özellikle önce sınırsız yeme, sonra kusma şeklinde diyet yapan kadınlar için kalıcı sağlık sorunlarına yakalanma kaçınılmaz olabilir. Kilo verebilmek için sürekli kusan, idrar söktürücü ve müshil içerek ilaç kullananların muhtemel sağlık problemleri ile uğraşacaklarını söylemek kehanet sayılmaz. Sinir sistemlerinin bozukluğu kadar potasyum eksikliği, diş sağlığının bozulması, adet düzensizlikleri, böbrek hastalıkları, kalp ritminin bozulması ve mide problemleri bu kişilerin peşini bırakmamaktadır.

Yeme Bozuklukları

Yeme bozuklukları kadınlar kadar olmasa da erkekleri de hedef almaktadır. Bu hastalıklara yakalanmayı etkileyen faktörler, aşırı kilolu olma, inceliğin önem kazandığı spor faaliyetleri, modellik ya da oyunculuk gibi alanlarda kariyer sahibi olma isteği, toplumun şişman insanlara yaptığı aşağılayıcı muameledir. Bu hastalıklara yakalanmak sıradan diyet yapıcılar için uzak gibi görünse de özellikle çok sayıda başarısız diyet geçirmiş kişiler için gizlice yaklaşmakta olabilir. Diyet yapmadan önce gerçekten kilo vermemiz neden gerekiyor, hedefimiz ne, sağlığımızı nasıl koruruz sorularına cevap bulunması, dengeli beslenmeyi sağlayacak bir diyet seçilmesi önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir