nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Github Nedir? Nasıl Kullanılır?

Github Nedir? Nasıl Kullanılır?

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
216 0

Geçmişte teknoloji ve yazılımın büyük bir bölümü kişisel gayretler ve üniversitelerdeki ortak hedefleri olan grupların beraber çalışması sonucunda oluşuyordu. Facebook, Apple gibi önemli markaların ortaya çıkması ve gelişmesiyle benzer biçimlerde kişisel çabalarla olmuştu. Fakat günümüzde bireysellik dışında ortak çalışma gurupları oluşturma yöntemi daha yaygın bir biçimde kullanılmakta. Sizlere bu yazımızda Github nedir? Nasıl kullanılır? Sorularına yanıt vereceğiz.

Github Nedir?

Github dünyadaki farklı bölgelerden programcı ve geliştiricilerin bir araya gelmesi, yazılım, framework ve kodların paylaşılarak ortak bir çalışma projesi tasarlayabildiği veya kendilerine ait olan projelerin Github Bulut Sistemi üzerinden çeşitli araçlar ile kaydedilip kolayca ulaşılabilirliğini sağlanan, birçok kullanıcının web tabanlı platformdur.

Projelerin Github üzerinden herkes açık ya da kapalı olarak oluşturmanız mümkündür. Bunun dışında MacOS ve Windows işletim sistemlerinde tercih edilen masaüstü uygulamasıyla projelerinizin takibini yapabilirsiniz.

Github platformu, ayrıca geliştirici şirketlere birçok kolaylık sağlar. Github Bulut Sistemi üzerine kaydedilen projeler uzaktan çok sayıda insan tarafından geliştirilebilmektedir. Projelere kimlerin hangi zaman diliminde ulaştığı, nerelerde değişiklik yaptığı net olarak görülebilmektedir.

Ayrıca yetkilendirme derecesiyle herkesin erişebileceği ve düzenleyebildiği kod alanları ayrıştırılabilmektedir. Tasarlanan bu dallanma durumlar sonradan birleştirilip bir bütün haline getirilebilmektedir. Bu yöntemlerle farklı yerlerden aynı projeler üzerinden çalışma olanağı sunma durumu, hızlı sonuçlar alma konusunda yardımcı olur.

Günümüz şartlarındaki teknoloji ve bilgi paylaşımı eski zamanlara göre daha yoğun bir biçimde yapılması yazılım sektöründe hızlı gelişme yaşanmasına ön ayak olmaktadır. Dünyanın herhangi bir bölgesinden farklı kişilerin aynı projeleri ele alıp iş birliğiyle geliştirmeye çalışması oldukça sık uygulanan yöntemler haline gelmiştir.

Github sistemlerinde bir projeye kod yazıp katkıda bulunabilir, sponsor da olabilirsiniz. Yatırım amaçlı yapılan bu yöntemler projelerin başarısına bağlı olarak sizlere kazanç sağlamaktadır. Fakat günümüzde bu sistem Türkiye’de faaliyet göstermemekte. Dünyada 30 farklı bölgeden bu sistem sayesinde sponsorluk çalışmaları yapılabilmektedir.

Github sistemleri sayesinde yazılım, bilim, teknoloji, sanayi gibi birçok alanda oldukça açık kaynak koduna sahip projeler geliştirilmeye başladı. Böylece bilgiler paylaştıkça çoğalıyor.

Github Nasıl Kullanılır?

Kullanıcı deneyimi konusunda oldukça başarılı olan Github sistemine kullanıcı adı ve mail ile üye olmanız gerekir. Bunun dışında github.com adresi üzerinden kendi kullanıcı adınızı oluşturup üye olabiliyorsunuz. Projelerinizi Github’da açık tutmanız sistemi ücretsiz kullanabilirsiniz. Gizli projeleriniz için ücretli plan oluşturabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir