nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Gmail Kullanıcıları İçin Dört Pratik İpucu

Gmail Kullanıcıları İçin Dört Pratik İpucu

Now You Tech Now You Tech - - 5 dk okuma süresi
1413 0

Bu çoğu kişinin açmadığı, bilmediği ya da basitçe unuttuğu bazı Gmail özelliği hakkında küçük bir ipucu ya da hatırlatıcıdır.

İster Gmail’de yeni olun ister hizmeti 2004’teki başlangıcından bu yana kullanmakta olan eski bir kullanıcı olun, daha üretken olmanıza yardımcı olan bütün özellikleri hala kullanmıyorsunuzdur. Bu anlamda bu çoğu insanın açmadığı, bilmediği ya da kolayca unuttuğu birkaç Gmail özelliğinin küçük bir ipucu veya küçük bir hatırlatıcısıdır.

Yıldızlarla Oyna

Önemli mesajlara yıldız eklemek buğdayı samandan ayırmanın iyi bir yoludur. Ancak bazen belirli bir mesajın neden önemli olduğunu göstermek için tek bir yıldız yeterli olmaz.

Varsayılan olarak bir yıldızınız vardır. Ancak Ayarlar > Genel’e gidip Yıldızlar bölümüne giderseniz, ek simgeleri kullanımda satırına getirebilirsiniz.

Örneğin genel olarak önemli mesajları belirtmek için standart yıldız işaretini kullanabilirsiniz. Özellikle dikkat etmeniz gereken mesajları işaretlemek için kırmızı alanda ünlem işareti, cevapladığınız önemli mesajları yeşil alanda bir onay işareti ile işaretleyebilirsiniz. Bir harfle ve mavi alana daha sonra başvurmak isteyebileceğiniz bir şey ve mor alanda bir soru işareti ile cevap beklediğiniz önemli mesajları işaretleyebilirsiniz.

Kullanmak istediğiniz simgeleri seçin ve sayfanın altında yer alan Değişiklikleri Kaydet seçeneğinetıklayın. Bundan sonra, bir e-postaya yıldız eklemek istediğinizde mevcut simgeleri görmek için yıldıza basmaya devam edin.

Gecikmeli Olarak Gönderilecek E-Postalarınızı Ayarlayın

Gmail, belirli bir zamanda bir e-posta göndermenize imkan tanır. Gönderilecek zamanı seçmek için gönder düğmesinin yanında yer alan küçük aşağı oku tıklayın.

Sunulan zamanlardan birini seçebilir ya da size uygun bir zaman seçebilirsiniz. Mesela gecenin ortasında, örneğin sabahın 3’ünde gerçekten derin uykudayken olabilir.

Google Dokümanlarda Mesaj Yazın

Google dokümanlarda yazılan bir mesaj daha düzenli ve daha profesyonel olur. Bunun yanında pratik olarak gönderilmeye hazır önceden yazılmış formların kullanımı da dahil olmak üzere bir dizi menü öğesi sizleri beklemektedir.

Google Dos’ta Dosyayı ve daha sonra E-postayı tıklayın. Sonra E-posta taslağını seçin. Belge, tanıdık e-posta öğeleri içerir. Daha sonra alıcıyı, mesajın adını (konu) ve mesajın kendisini girmek için bir boşluk bırakın.

Göndermek istediğiniz iletiyi düzenledikten sonra kullanmak üzere kaydedebilir ya da Gmail’e taslak olarak yüklemek için mavi Gmail simgesine basabilirsiniz. Sık sık benzer e-postalar gönderiyorsanız ve bunları düzgün bir biçimde arşivlemek ya da başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız bu harika bir araçtır.

Gizli Mesajlar İçin Kendi Kendini İmha Etme Seçeneğinden Faydalanabilirsiniz

Hassas bilgileri e-posta yoluyla göndermememiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ancak bazı bilgilerin ne kadar hassas olduğu sorusunun cevabı hala hassas bir konudur. Bu nedenle, göndermeden önce bilgilerin hassasiyetini dikkatli bir şekilde değerlendirin.

Oluşturmuş olduğunuz mesajın altında, sağda asma kilitli küçük bir saat simgesi bulunur. Gizli modu açmak için üzerine tıklayın.

Bunu yaptıktan sonra gönderdiğiniz mesaj iletilemez, kopyalanamaz, yazdırılamaz ya da saklanamaz. Ayrıca mesajın kaybolması için bir süre sınırı ayarlayabilir ya da mesajın sadece Google tarafından oluşturulan kilit açma koduyla kullanılabilir olmasını ayarlayabilirsiniz.

Kaydedilmesini istemediğiniz mesajları göndermek ya da geçici bilgi göndermek için oldukça pratik bir çözümdür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir