nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Google ile İnternetten Para Kazanma Rehberi

Google ile İnternetten Para Kazanma Rehberi

Now You Tech Now You Tech - - 5 dk okuma süresi
166 0

Google ile İnternetten Para Kazanma Rehberi, Adsense Üzerinden para kazanmak istediğiniz bir web siteniz varsa, 18 yaşından büyükseniz ve geçerli bir posta adresiniz varsa, www.google.com/adsense/ adresinden bir AdSense hesabı edinebilirsiniz, demesi kolay tabi fakat olmak bir o kadar zor. Google’ın başvurunuzu onaylaması için, web sitenizde bir “Hakkında” sayfası olmalı ve bu sayfada da en azından bir mail adresi veya iletişim formu bulunmalıdır. Ayrıca sitenizde bir “Gizlilik” koşulları beyanı da bulunmalıdır; yani sitenizin ziyaret edenlere ait verileri nasıl toplayıp kullandığınızı açıklıyor olmalısınız. Bu son husus en uğraştırıcı olanı, fakat GeneratePrivacyPolicy.com sitesini kullanarak ücretsiz bir şekilde sitenizin ne hakkında olduğunu ve ziyaretçilerin sitenizle nasıl bir etkileşime geçtiğine dair bir beyan oluşturabilirsiniz.

AdSense’in kullanım koşullarını kabul ettiğinizde, kendi sitenizdeki reklamlara tıklamayacağınızı, başkalarını da sitenizdeki reklamlara tıklamaya teşvik etmeyeceğinizi, telif hakkı ile korunan sitelere ve yetişkinlere yönelik sitelere reklam vermeyeceğinizi, bu şartları ihlal ederseniz hesabınızın kapatılabileceğini ve henüz ödenmemiş ücrete de el konulabileceğini kabul ve taahhüt etmiş olursunuz. Ayrıca sitenizin orijinal, kaliteli bir içeriğe sahip olması, sadece başka yerlerden kotarılmış yazılar ve linklerden olmaması da çok önemlidir.

Reklamları Sitenize Yerleştirin

AdSense’in ilk kontrolünü geçtikten sonra, AdSense web sitesinden hesabınıza ulaşabileceksiniz; burada sayfanın üst kısmında hesabınızın hala değerlendirilme aşamasında olduğuna dair kırmızı bir uyarı göreceksiniz. AdSense tarafından size verilen “reklam kodunu” sitenizin içeriği olan ve ziyaret edilebilen bir alt sayfasına yerleştirin. Bu kod, sitenizin arka planına uygun boş reklamlar üretecektir ve Google’a bu sayfanın ziyaret edildiğine dair bir bildirimde bulunacaktır. Bu boş reklamların gerçek ve para kazandıran reklamlara dönüşmesi, yani Google’ın başvurunuzu onaylaması 1 – 7 gün sürecektir.

Kullanmak istediğiniz reklamların türünü düz yazı, fotoğraf veya ikisi de AdSense hesabınızdaki “Reklamlarım” sekmesine tıklayıp, “+Yeni Reklam Birimi”  tuşuna tıklayarak seçebilirsiniz. Açılan “Reklam Tipi” menüsünden , “Sadece metin reklamlar” veya “Sadece görsel reklamlar”dan birini seçip “Kaydet ve kodu edin”e tıklayıp, gelen kodu sayfanıza ekleyin.

En İyi Reklam Formatını ve Boyutunu Seçin

AdSense size yazılı ve görsel reklamlar için bir takım reklam formatları sunar. Seçenekler arasında, “yazıya gömülü iken veya yazıların sonunda iyi performans veren” en çok kullanılan standart orta boy dikdörtgen reklam (300×250), genellikle içeriğin üstünde bulunan “skorboard reklam” (728×90) ve web sitesinin yan tarafında bulunan “gökdelen tipi reklam” (160×600 pikselden 300×600 piksele kadar değişik boyutlarda bulunabilen) var. Bir sayfada en fazla 3 adet AdSense reklamının ve içeriğiniz ile ilişkili başlıkları listeleyen en fazla 3 adet limk öğesine yer verebilirsiniz. Google’ın reklam boyutlarına ilişkin kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

Gelirinizi Takip Edin ve Arttırın

AdSense hesabınızdan kazanacağınız meblağ, sitenizi ziyaret edenlerin sayısına göre belirlenir. Google size %68’lik pay biçiyor; yani sitenizin 100 liralık bir reklam getirisi yarattığınızda bunun 68 TL’si sizin oluyor. Her bir reklamın değeri, o reklam için reklam verenin Google’a ne kadar ödeme yaptığına göre değişiyor. Bazı reklamlar sadece kullanıcı sitenizde o reklama tıklarsa ödeme yapıyor. Örneğin 1000 kez gösterme seçenekli bir reklam varsa, o reklamı sitenizden 1000 kişi görüntülediğinde  ödeme alıyorsunuz.

AdSense gelirinizi, yazılı ve görsel reklamları sitenizde link öğelerini ve ziyaretçinin sonuçlardaki reklamlara tıklamasına yardımcı olan Google Arama kutucuklarını arttırarak yükseltebilirsiniz. Fakat sitenizdeki reklam sayısını abartırsanız, ziyaretçiyi sitenizden uzaklaştıracağınızı veya ziyaretçinin reklam engelleyicilerini açmaya yöneleceğini de dikkate almalısınız. AdSense hesabınızdaki “Raporlar” sekmesine basarak ne kadar para kazandığınızı görüntüleyebilirsiniz. Bu sekmeden sitenizdeki reklamların görüntülenme sayılarını, tıklanma sayılarını, şu ana kadar kazandığınız parayı ve gelecekle ilgili tahminleri görüntüleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir