nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Hamilelikte Depresyon

Hamilelikte Depresyon

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
31 0

Hamilelikte depresyon dediğimiz olay aslında son derece dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi durumundadır. Bildiğimiz gibi hamilelik süreci safha safha değerlendirilmektedir. Ancak genel olarak tüm hamilelik süreci boyunca bayanlarda gözlemlenen en büyük problemlerden birisi depresyona girilmesi hususudur.

Hamilelik elbette ki kolay bir şey olmadığından dolayı bayanlar tarafından net olarak ilk aşamada algılanması zor oluyor. Öyle ki erkekler bu durumun psikolojisini kesinlikler anlayamazlar. Hamilelikte depresyona bağlı olarak birçok farklı duygu değişimi yaşanabilmektedir. Bu duygu değişimlerinin tamamı sizlere depresyon gibi gelse de aslında kesinlikle değildir. Hamilelik sürecinin belirtilerinin ardından ciddi anlamda hamilelik sürecinde yaşanan sorunlar ile genel anlamda mücadele etmeye başlayan kadınların %85 gibi bir kısmında depresyon görülmesi son derece olasıdır. Uzmanlar bu konuda profesyonel yardım alınmasını kesinlikle önermektedirler.

Hamilelik ve Duygu Değişimi

Depresyondan kastımız aslında birçok farklı şekilde duygu değişimi olarak da adlandırılabilmektedir. Normal şartlarda mutlu bir yaşam süren ve yaşamayı seven bayanların bile depresyona girdikleri zaman bakış açıları çeşitli olumsuzluklara kayabilir ve bu nedenden dolayı çevrelerindeki insanları dahi üzebilirler. Hamilelikte depresyon için bazı belirtiler şunlardır; Ani duygu değişiklikleri Aşırı duygusallık Sürekli sinirlenme ve bağırma gereksinimi Sürekli uyku hali Ağlama ya da yakınma gibi hususlar hamileliğin belli bir noktasından sonra bayanlarda genellikle gözlemlenen depresyon tavırlarından bazıları olarak dikkatleri çekiyor.

Uzmanlar bu tip durumlarda profesyonel destek alınmasını şart koşuyorlar. Öyle ki bu durumun önüne geçilmesi ve depresyonun kısa bir süre içerisinde ortadan kalkması buna bağlıdır. Aksi takdirde hamilelik sonrasında dahi çok ciddi sorunlar yaşanabilmesi olasıdır. Bu olasılıkları dikkate alarak eşinizi hoş tutmaya çalıştığınız gibi profesyonel destek konusunda da onu ikna edebilirseniz bu süreci sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir