nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Oyun
  4. »
  5. Hangi Özellikleri ile Oyunlar Hayal Dünyamızı Zenginleştirir

Hangi Özellikleri ile Oyunlar Hayal Dünyamızı Zenginleştirir

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
264 0

Oyun bir insanın vaktinin hoş geçmesine yarayan, oyalanmasına yarayan ve genellikler belli kurallar içerisinde gerçekleşen eğlencedir. Oyunun pek çok türü bulunmaktadır. Örneğin küçük çocukların sokakta oynadıkları oyunlar, video oyunları, masa oyunları vb. türleri bulunmaktadır.

Oyunların Özellikleri Nelerdir?

Oyunun ilk özelliği sonunun belirsiz olmasıdır. Belki sonu tahmin edilebilir fakat kesin olarak bir kanıya varılamaz. Bu sayede kişilere korku ve heyecan verir. Oyunların değişmez, kesin kuralları vardır ve bu kurallara uyulduğu takdirde oyundan en yüksek keyif alınabilir. Eğer ki kurallar ihlal edilir ise oyun durdurulur veya bozulur. Sonrasında kuralları bozan kişiye ceza verilir veya oyundan uzaklaştırılır. Video oyunlarındaki ve online oyunlardaki sistem budur. Kişi oyunu sabote etmeye kalkışır veya başka olumsuz hal ve hareketlerde bulunursa onu oyundan yasaklarlar.

Oyunlar Hangi Özellikleri ile Hayal Dünyamızı Zenginleştirir?

Öncelikle oyunlardaki disiplin kişinin hayal dünyasını zenginleştirmenin ilk aşamasıdır çünkü kişi ciddi ve daha özgün düşünebilir. Oyunlardan yeni karakterler öğrenip, onları geliştirip değiştirebilir ve bu sayede düşünme yetisi artmış olur. Bir başka unsur ise oyunların sonunun nasıl gerçekleşeceği bilinmediği için kişi düşünmeye ve alternatif sonlar üretmeye başlar. Çözüm bulma ve problem çözme gibi yeteneklerinin de gelişeceği için kişi yine düşünme yetisini geliştirmiş olur. Video oyunlarında ise kişi strateji yapmaya başlar ve değişik çözüm yolları aramaya başlar. Karşısına çıkan engelleri aşmayı öğrenir.

Aynı zamanda sadece normal dünyada değil, oyun dünyasında da bir yaratıcılık söz konusudur. Sandbox adıyla bilinen bu oyunlarda belirli bir sınır yoktur ve oyuncular bu tür oyunlarda diğer türlere göre daha yaratıcı olurlar. Oynayan kişi karakterini ve dünyayı sınırsız bir şekilde geliştirebilir. Örnek olarak Minecraft bu konuyla alakalı doğru bir örnek olacaktır çünkü Minecraft’ta yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Kişi ne kadar yaratıcı ise o kadar fazla şey yapabilir. Yaratıcılık bir nevi dünya görüşü gibidir.

Dünyaya bakış açınızla doğru orantılıdır. Eğer ki dünyaya olumlu bir şekilde yaklaşıyorsanız bu tarz oyunlarda genel olarak ev yapma, tarla yapma gibi sanatlar işleri büyük keyifle yaparken daha olumsuz bir tarafınız var ise dünyayı patlatma, etrafı yakıp yıkma daha çok kişinin ilgisini çekecektir. Sonuç olarak bu tür oyunlar kişinin hayal dünyasını geliştirir ve üretkenliğine katkıda bulunur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir