nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. İnce Bel ve Düz Bir Karın İçin Ne Mi Yapmalıyız?

İnce Bel ve Düz Bir Karın İçin Ne Mi Yapmalıyız?

Now You Tech Now You Tech - - 5 dk okuma süresi
155 0

Bazı insanlar doğuştan şanslı. Ne yerlerse yakıyorlar ve her zaman formda görünüyorlar. Bazıları ise ya fazla kilolarla mücadele ediyor ya da fazla olan bütün kiloları karında toplanmış. Dümdüz bir karına sahip olmanın 15 sırrı var. İşte İnce Bel ve Düz Bir Karın İçin Ne Mi Yapmalıyız? isimli yazımız sizlerle.

1- Kalori girişini sınırlamak. Yakamayacağımız kalorileri almak bize kilo getirir. Her alınan yeni kilo, vücudun yağları yakmasını kolaylaştıran metabolizma hızını düşürür. Yani kilo almak, kilo almaya neden olur. Bu şekilde bir kısır döngüden kurtulmanın tek yolu kalorileri kısıtlamaktır.

2- Metabolizmanın yüksek tutulması için az sayıda büyük öğünler değil, çok sayıda küçük öğünler şeklinde yemek yenmelidir. Günde 5 ya da 6 öğün yemek metabolizmayı en yüksek noktasında tutarak uyurken bile yağ yakılmasını sağlar.

3- Vücut için gerekli olan karbonhidratları akşamları tüketmemek gerekir. Karbonhidrat azaltılmalı ve akşam saatlerinde hiç tüketilmemelidir.

4- Tüketilebilen en yüksek miktarda lif içeren besinler tüketilmelidir. Lifler en çok meyve ve sebzelerde bulunur. Lifler mide sıvılarının yardımı ile şişerek tokluk hissi sağlar.

5- Çok su içmek. Su hiç karbonhidrat içermediği gibi iştahı bastıran önemli bir maddedir. Yağların yakılması için vücudun suya gereksinimi vardır. Aldığımız gıdaların vitamin ve minerallerini kullanabilmeyi ve sodyumu dengelemeyi sağlar.

6- Yüksek sodyum tüketmek vücutta su toplanması demektir. Tansiyonu yükseltmesinin yansıra kilo almaya neden olur. Özellikle karındaki fazla kiloların en büyük sorumlusu tuzdur. Tuz miktarı azaltılmalı ve rafine tuzlar yerine doğal deniz tuzu kullanılmalıdır.

7- Yemeklerde zeytinyağı kullanmak gerekir. Diğer bütün yağlar kilo almaya neden olur.

8- Akşam yemeğinden sonra abur cubur yenmemesi gerekir. Televizyon karşısında yenilen ve uykuya dalmadan sindirilemeyen bu maddelerin tüm kalorileri kilo olarak geri dönmektedir.

9- Yemeklerini kendin pişir. Sağlık üzerine yoğunlaşmamış ve diyet için özelleşmemiş hiçbir restoran müşterisinin kilo alıp almadığını ya da kullandığı malzemelerin kalorilerine dikkat etmez. Yiyeceklerin daha lezzetli olması için malzemeleri müsrifçe kullanabilir.

10- Beslenmen yaşam biçimin olsun. Pek çok insan kilo vermek için bazı rejimler uygular, spor yapar. Hedeflediği kiloya ulaşınca da eski yeme ve yaşama biçimine geri döner. Denklem basittir alınan kalori yakılan kaloriden küçük ya da eşit olmalıdır. Doğada hiçbir madde yoktan var edilemediği gibi fazla kilolar kendiliğinden değil yediklerimizin sonucudur.

11- Düz bir karın ve zayıflamak için öğün atlamak bir yöntem değildir. Bir sonraki öğünde fazlasıyla tamamlanacak olan bu atlamanın en büyük zararı metabolizmayı yavaşlatmasıdır.

12- Bir hobi edin. Beyni oyalayan ve can sıkıntısı duydukça yemek yemeye neden olmayacak bir hobi edinmek önemlidir. Bu hobi özellikle kalori yakmaya hizmet ediyorsa idealdir.

13- Mümkün olduğunca doğal ve organik beslenmeye çalışılmalıdır. Bu vücudun düzgün işlemesini ve vücutta birikerek yağa dönüşecek zararlı maddeleri almayı engeller.

14- Kızartmayı terk et. Kızartma ile hazırlanan yiyecekler tamamen sağlıksız ve kalori deposudur. 1 kaşık zeytinyağı ile harmanlanan sebzeleri fırında pişirmek kızartma kadar lezzetli sonuçlar verir.

15- Yeterli uyku şarttır. Yeterince uyunmadığında hücre gelişimi sağlanmaz, organlar dinlenmez ve işlevlerini tam olarak sürdüremez. Bu da kalorilerin yakılmayacağı anlamına gelir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir