nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. Instagram’da Bulunan Uygunsuz İçerik Kavramı Nedir?

Instagram’da Bulunan Uygunsuz İçerik Kavramı Nedir?

Now You Tech Now You Tech - - 5 dk okuma süresi
151 0

Instagram, her sosyal medya hesabında olduğu gibi bazı kurallar çerçevesinde yönetilmektedir. Bu kurallar herkesin Instagram’ı güvenli bir şekilde kullanması için gerekli olan genel kurallardır. Kişileri psikolojik ve fiziksel her türlü tehlikeli gönderiden korumak Instagram’ın görev ve sorumluluğudur. Bu sebeple var olan kurallara uyan kişiler uzun vadede rahat bir şekilde uygulamada hesap edinebilir ve sıkıntısız bir şekilde hesaplarını kullanabilir. Bu kurallar genellikle toplum ahlakına ve hukuk kurallarına göre şekillenmiş, yazıyla belirtilmiş ve her üyesine kabullendirilmiş maddelerden oluşmaktadır.

Instagram’da Yasaklı İçerik Neyi İfade Eder?

Instagram hemen hemen her yaştan bireyin kullanımına açıktır bu sebeple de olası durumlara karşı alınması gereken tedbirler için yasaklı içerikler vardır.

Öncelikle Instagram herkesi +18 içerikten korumak zorundadır. Bu tür içerikler toplumun ahlakını bozmanın yanı sıra Instagram’ın on sekiz yaşının altındaki kısmını da oldukça olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Instagram kısa zamanda bu gönderileri kaldırmakta ve paylaşan kişiye birtakım uyarılarda bulunmaktadır. Uyarılara rağmen bu gönderilerin devam etmesi durumunda hesap kapatılabilir. Bu durum kayıt esnasında da belirtilen bir durumdur.

Instagram hesaplarında argo ve küfür paylaşımı yasaktır. Özellikle de bir dine, dile, ırka ya da bir inanışa bağlı nefret söylemleri topluluk kuralları gereği yasaklanmıştır. Bu yasağın meydana gelmesinin asıl sebebi kişilerin birbirine psikolojik baskı yapmasının önüne geçmektir. Bu sayede kişiler daha huzurlu ve psikolojik yönden daha güvenli bir ortamda paylaşım yapmaya devam edebilirler.

Instagram uygunsuz içerik olarak adlandırılan bir diğer madde ise vahşet görüntüleridir. Vahşet görüntüleri adı verilen görüntüler türüne göre yasaklı ya da yarı yasaklı olarak değişiklik gösterir. Birilerinin zarar görmesini konu alan ve buna teşvik eden her gönderi kaldırılırken vahşete kurban gitmiş canlıların veya buna benzer varlıkların fotoğrafı olduğu zaman hassas içerik olarak adlandırılmakta ve sadece onay veren kişiler içeriği görebilmektedir. Bu gibi içeriklerde genellikle kan mevcuttur ve bazı kişileri de kan tuttuğu için hassas gönderi adı verilen gönderilere bakılmaması önerilir.

Instagram’da Yasaklı Bir İçerik Yayınlanmışsa Ne Yapılması Gerekir?

Instagram kontrol ile paylaşım yapılan bir platform değildir bu nedenle çıplaklık, küfür, zorbalık veya vahşet dolu bir gönderinin görülmesi olasıdır. Böyle bir gönderinin görülmesiyle beraber hemen görsel Instagram ekibine şikayet edilmeli ve yasaklı içerik olduğu belirtilmelidir. Bu sayede başka kişiler görmeden görsel kaldırılacaktır.

Instagram Üzerinden Bu Gönderileri Paylaşan Hesaplar Suçlu Mudur?

Instagram üzerinden topluluk kuralları gereği verilen maddelere uymayan kişiler pek çok sebepten dolayı suçludur. Öncelikle kayıt esnasında verilen belgeyi onayladıkları halde bu belgeye uymamışlardır, daha sonra da kişilerin psikolojisine zarar verebilecek cinsten paylaşımlara imza atılmıştır bu sebeple de kişiler suçludur. Bu kişilerin hesapları kapatılmaktan ileri gidilip hukuksal yollardan şikayetçi olunabilir. Paylaşılan gönderiye göre bazı yaptırımları vardır. Örneğin para cezası ya da hapis cezası alması oldukça olasıdır. Aynı zamanda bundan etkilenen kişiler psikolojik açıdan sarsıldığı için belirli bir ücret talep ettikleri tazminat davasını açabilirler fakat bu konu biraz daha farklıdır ve kıdemli bir avukat ile görüşmekte fayda vardır.

Instagram yasaklı içerik sınırı oldukça geniş olan ve hemen hemen her insanın etkilenebileceği başlıkların seçildiği bir konudur. Bu sebeple topluluk kurallarını ihlal etmeden bu kurallara uyan insanlar rahatça Instagram profillerini kullanabilir ve herhangi bir uyarı ya da kısıtlama ile karşılaşmak zorunda kalmadan bu işin dışında kalırlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir