nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. İnternet Dolandırıcılarının Kullandığı Beş Dolandırıcılık Taktiği

İnternet Dolandırıcılarının Kullandığı Beş Dolandırıcılık Taktiği

Now You Tech Now You Tech - - 5 dk okuma süresi
129 0

Çevrimiçi dolandırıcılık giderek daha yaygın hale geldi. Dünyadaki İnternet Suçları Şikâyet Merkezlerine göre, yılda insanlar çevrimiçi dolandırıcılık nedeniyle milyarlarca dolar kaybediyor. Siber suçlular tarafından gerçekleştirilen dolandırıcılık eylemleri değişiklik gösterebilse de bunlar genel olarak şu beş ana gruba girer:

1. İndirim ve Bedava

Bedava indirim varmış gibi gösterip, clickbake yaparak insanlara o siteye tıklatıyorlar, ardından bedavanın yüklenmesi için siteye tıklatıyorlar. Banka hesabı ve kredi kartı numaraları gibi finansal bilgilerini vermeleri için kandırmalarının sayısız yolu vardır.

2. İstihdam Dolandırıcılıkları

İş dolandırıcılığı , dolandırıcıların kullandığı başka bir taktiktir. Dolandırıcılar, hayali çalışanlar ve sosyal medya profilleri ile tamamlanmış sahte bir şirketin çevrimiçi varlığını oluşturarak başlar. Ardından, iş arayanlar, kazançlı maaş veya kolay istihdam koşullarının havucuyla cezbedilir. Çalışanlardan işe girerken doldurulan bilgilerini alıp bu bilgilerle dolandırıyorlar.  Bazen istihdam sürecini tamamlamak için avans bir hizmet ücreti talep ederler.

3. Aşk ve Arkadaşlık Dolandırıcılığı

Flört siteleri, canlı chat sitelerinde fake profil oluşturarak insanları suiistimal ediyorlar. Kurbanla bir güven bağı oluşturmak için çok zaman harcarlar ve bir kez güven sağlandığında iyilik veya para isterler. Santaj yaparak para kazanırlar. Eğer para gönderilmezse çıplak fotoğraf gibi materyallari yaymakla tehdit ederler.

4. Korku veya Tehdit

Kamu korkusunu ön plana alırlar. Örnekler, aşağıdaki gibi mesajları içerir:

 “Tüm verilerinizi ve fotoğraflarınızı kaybedeceksiniz ve yalnızca yazılımımız bunu düzeltmeye yardımcı olabilir.”

 “Elektrik faturanızı şimdi ödeyin, yoksa elektrik kaybedersiniz.”

 “Önlem alınmadığı takdirde Netflix hizmetiniz sonlandırılacaktır.”

Covid-19 salgını, dolandırıcıların korku ve belirsizlikten yararlanmaları için önemli bir kaynak sağladı.

5. Teknik Destek Dolandırıcılığı

Burada, dolandırıcılar, var olmayan bir sorunu çözmek için yardım sunmak veya ihtiyacınız olmayan teknik destek sunmak için bilinen ev markalarının hizmet temsilcileri gibi davranırlar. Şüphelenmeyen kurbanlar, bu yetkisiz teknisyenlerin bilgisayarlarına uzaktan erişmesine ve ardından hassas bilgileri çalabilecek veya veri ve hizmetleri bozabilecek istenmeyen programları veya kötü amaçlı yazılımları yüklemesine izin verir. FBI tahminlerine göre, ABD teknik destek dolandırıcılıkları, 2020’ye göre %137 artarak 2021’de 347 milyon doları aşan kayıplara neden oldu.

Sosyal Medya Dolandırıcılıkları Neden Yükselişte

Dolandırıcıların çevrimiçi kullanıcıları dolandırmak için telefon, web ve e-posta kullanması yaygın olsa da, FTC sosyal medya dolandırıcılıklarının hızla siber dolandırıcılar için “tercih edilen silah” haline geldiği konusunda uyardı . FTC’ye göre, 2021’de 95.000’den fazla kişi sosyal medya platformları aracılığıyla başlatılan dolandırıcılığın kurbanı oldu. 

Sosyal Mühendislik Kırmızı Bayrakları

Çevrimiçi dolandırıcılıkların kurbanı olmamak için, tüketicilerin çevrimiçi iletişim kurarken ve işlem yaparken son derece dikkatli ve uyanık olması zorunludur. Bu sosyal mühendislik kırmızı bayraklarına dikkat ederek başlayın:

 Mağdurların dürtüsel davranmalarını sağlamak için duygulardan yararlanan “stres yaratan olaylara” dikkat edin. Dolandırıcılar, işlem tamamlanmadığı takdirde “yakında sona erecek” bir anlaşmayı kapatmak için kurbanı acele etmeye teşvik edebilir.

 Şüpheli URL’lere tıklamaktan veya bilinmeyen göndericilerden dosya ekleri indirmekten veya güvenilmeyen kişilere yanıt vermekten kaçının.

 Birisi bir ürünü veya hizmeti yüksek ücretle satın almak istiyorsa, özellikle de çekle ödemeye hazır olduğunu söylüyorsa dikkatli olun. Dolandırıcılar, mağdur çekin sahte olduğunu keşfetmeden önce farkı iade etme vaadiyle belirtilen fiyatından daha fazla bir şey satın almak için bir çek düzenlemeyi teklif ediyor.

 Dolandırıcı telefonda konuşamıyorsa veya yüz yüze görüşemiyorsa veya alışılmamış bir şekilde finansal işlem yapmak için mazeretler buluyorsa (örneğin, hediye kartları veya kripto para birimi ile ödemeler) şüphelenin.

 Biri sizi beklenmedik bir şekilde arar ve yardım teklif ederse, kimliğini doğrulamanın bir yolunu bulun. Bilinmeyen bir kişinin, sorununuza bir çözümü varmış gibi görünse bile, uygun doğrulama olmadan bilgisayarınıza uzaktan bağlanmasına izin vermeyin.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.