nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. İnternet (Sosyal Medya) Zararları

İnternet (Sosyal Medya) Zararları

Now You Tech Now You Tech - - 2 dk okuma süresi
106 0

Son zamanlarda insanların ve çocukların vazgeçilmezi ve olmazsa olmazı olan internet yararlarının yanı sıra yanlış kullanımı sonucunda zararlarını da getirir. Eğer interneti gereğinden fazla kullanıyorsak boşa vakit kaybı yapmış oluruz. Bunun yanı sıra uzun süre internet başında geçirilen süre beyni yormakta ve zarar vermektedir. Zararlı sitelerde geçirilen vakitler hem çocuklar da hem yetişkinlerde ruhsal bozulmalara sebep olur. Bunun sonucunda da yanlış davranışlar ortaya çıkar. İşte İnternet (Sosyal Medya) Zararları yazımız sizlerle.

Online Oyunlar

Özellikle son zamanlarda yaygınlaşan ve daha çok çocukların kullandığı internet üzerinde oynanan online oyunlar çocukları kendine bağlamaktadır. Oyunu bir türlü bırakamayan çocuklar saatlerce bilgisayarın veya tabletin başında oturmaktadır. Hatta oyuna bir o kadar da kendini kaptıran çocuklar ne yemek yer ne de lavaboya gider. Oyunda Level atlamak ve arkadaşlarına gösteriş yapmak için hiç hareket etmeden duran çocuklar sürekli oyununu oynar. Bunun sonucu olarak çocuklar da göz, boyun ve el bileklerinde çeşitli rahatsızlıklar meydana gelir. Ayrıca gelişim çağında olan çocuklarda internet oyunları yüzünden asosyallik ve içe kapanıklık büyük ölçüde görünür. Çocuklar arkadaşlarıyla oyun oynamak veya ders yapmak yerine evinde veya tabletinde bulunan interneti seçer.

Çocukların yanı sıra sosyal ağları ile internet yetişkinleri de etkilemektir. Zamanının büyük çoğunluğu WhatsApp Messenger, Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal ağlarda harcayan yetişkinler aile içindeki fertleriyle ilgilenmemektedir. Aile içi paylaşımla, konuşmalar ve gezmeler azalırken zaman içinde aile bireyleri arasında kopmalar meydana gelir. Bu kopmalar sonucunda sevgi ve saygı azalır şiddet görülmeye başlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir